Mandarynki / Mandariinid (2013)

  • Gatunek: Dramat Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 30 min.
  • Tytuł oryginalny: Mandariinid
  • Jesień 1992 roku, Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Mandarynki to gruzińsko-estoński dramat wojenny z 2013 roku w reżyserii Zazy Uruszadze. Film opowiada o dwóch plantatorze mandarynek, Margusie (Elmo Nüganen) i Ivovi (Lembit Ulfsak), którzy znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach wojny w Abchazji.

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1992 roku, w czasie wojny w Abchazji. Margus i Ivo są Estończykami, którzy od lat mieszkają w Abchazji i prowadzą plantację mandarynek. Wiosną 1992 roku, kiedy wojna zbliża się do ich domu, Margus i Ivo postanawiają zostać na miejscu. Wierzą, że wojna nie dotknie ich, ponieważ są neutralni.

Pewnego dnia Margus i Ivo znajdują w swoim sadzie dwóch rannych żołnierzy. Jeden z nich to Ahmed (Giorgi Nakashidze), gruziński żołnierz, a drugi to Aslan (Zura Begalishvili), abchaski żołnierz. Margus i Ivo postanawiają zaopiekować się rannymi żołnierzami, pomimo tego, że należą oni do wrogich stron.

Opieka nad rannymi żołnierzami staje się dla Margusa i Iva trudnym wyzwaniem. Obaj mężczyźni muszą nauczyć się dogadać się, pomimo różnic językowych i kulturowych. Muszą również chronić rannych przed atakami obu stron konfliktu.

W miarę upływu czasu Margus i Ivo zaczynają rozumieć, że wojna jest okrutną i absurdalną rzeczą. Widzą, że żołnierze, którzy walczą po przeciwnych stronach, są tak naprawdę zwykłymi ludźmi, którzy chcą tylko żyć w pokoju.

Mandarynki to poruszający film o wojnie i ludzkiej solidarności. Film został nagrodzony licznymi nagrodami, w tym Nagrodą Publiczności na 29. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym oraz nominacją do Złotych Globów w kategorii Najlepszy film zagraniczny.

Postacie

  • Margus (Elmo Nüganen) to Estończyk, który od lat mieszka w Abchazji. Jest spokojnym i pragmatycznym człowiekiem, który wierzy w siłę przyjaźni i solidarności.

  • Ivo (Lembit Ulfsak) to Estończyk, który jest przyjacielem Margusa. Jest bardziej impulsywny i emocjonalny niż Margus, ale ma dobre serce.

  • Ahmed (Giorgi Nakashidze) to gruziński żołnierz. Jest młodym i niewinnym chłopcem, który został zmuszony do walki w wojnie.

  • Aslan (Zura Begalishvili) to abchaski żołnierz. Jest doświadczonym i zgorzkniałym mężczyzną, który stracił wiele w wojnie.

Motywy

  • Wojna jest głównym motywem filmu. Film pokazuje, jak wojna niszczy życie i powoduje cierpienie.
  • Pokój jest drugim ważnym motywem filmu. Film pokazuje, że ludzie są stworzeni do życia w pokoju, a wojna jest okrutną i absurdalną rzeczą.
  • Solidarność jest trzecim ważnym motywem filmu. Film pokazuje, że ludzie są w stanie dogadać się i współpracować, nawet pomimo różnic językowych i kulturowych.

Ocena

Mandarynki to poruszający i dobrze zrealizowany film. Film jest realistyczny i nie stroni od ukazania okrucieństw wojny. Jednocześnie, film jest pełen nadziei i pokazuje, że ludzie są w stanie pokonać wojnę i żyć w pokoju.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Zaza Urushadze
scenariusz Zaza Urushadze
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Estonia, Gruzja
premiera 16 października 2013 (Światowa) 6 czerwca 2014 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $1 024 132 na świecie$144 501 w USA$879 631 poza USA
dystrybucja Art House
studio Allfilm / Georgian Film
tytuł oryg. Mandariinid
inne tytuły Tangerines Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Ivo
Ahmed
Margus
Nika
Juhan
Aslan
Ibragim
Oficer
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Mari

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Mandarynki (2013) to gruzińsko-estoński dramat wojenny w reżyserii Zazy Uruszadze, który opowiada o dwóch Estończykach, Margusie i Ivie, którzy zostają przypadkowo wplątani w wojnę w Abchazji.

Akcja filmu rozgrywa się jesienią 1992 roku. Margus i Ivo są sąsiadami i wspólnie prowadzą niewielki sad mandarynek w Abchazji, która wówczas jest w stanie wojny domowej pomiędzy Gruzją a Abchazją. Margus jest Estończykiem, który mieszka w Abchazji od wielu lat, natomiast Ivo jest młodym Estończykiem, który przyjechał do Abchazji, aby pomóc Margusowi w zbiorach mandarynek.

Pewnego dnia, podczas zbiorów, Margus i Ivo znajdują w swoim sadzie dwóch rannych żołnierzy: Gruzina i Abchazyna. Obaj żołnierze są w ciężkim stanie i potrzebują pomocy. Margus i Ivo postanawiają zaopiekować się rannymi żołnierzami i przetransportować ich do szpitala.

W czasie opieki nad rannymi żołnierzami, Margus i Ivo zaczynają się do nich przywiązywać. Dowiadują się o ich życiach i o tym, dlaczego walczą w wojnie. Gruzin, Ahmed, jest młodym mężczyzną, który został powołany do wojska i nie chce walczyć. Abchazyn, Aslan, jest doświadczonym żołnierzem, który walczy o niepodległość Abchazji.

Margus i Ivo muszą znaleźć sposób, aby ukryć rannych żołnierzy przed walczącymi stronami. W tym celu wykorzystują swój sad mandarynek, który jest położony w odosobnionym miejscu. W czasie pobytu w sadzie, ranni żołnierze uczą się się rozumieć, mimo różnic kulturowych i językowych.

W końcu, Margusowi i Ivo udaje się przetransportować rannych żołnierzy do szpitala. Jednakże, gdy dowiadują się, że wojna się skończyła, Gruzin i Abchazyn muszą wrócić do swoich domów.

Mandarynki to film o ludzkiej solidarności i współczuciu. Pokazuje, że nawet w czasie wojny, ludzie są w stanie znaleźć wspólny język i zrozumieć się nawzajem. Film jest również refleksją nad sensem wojny i jej tragicznymi konsekwencjami.

Film został wysoko oceniony przez krytyków i widzów. Został nominowany do wielu nagród, w tym do Złotego Globu i Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Konflikt kulturowy i językowy: Margus i Ivo są Estończykami, a Ahmed i Aslan są Gruzinami i Abchazynami. Mają różne kultury i języki, co utrudnia im porozumienie się. Jednakże, w miarę upływu czasu, zaczynają się do siebie zbliżać i rozumieć.

  • Miłość do życia: Mimo wojny, Margus i Ivo kochają życie i chcą chronić rannych żołnierzy. Robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo.

  • Siła ludzkiego ducha: Mimo trudności, Margus i Ivo nie tracą nadziei. Wierzą, że wojna się skończy i że ludzie będą w stanie żyć w pokoju.

Mandarynki to poruszający i refleksyjny film, który zmusza do myślenia o tym, co jest ważne w życiu.


Mandarynki (2013) to gruzińsko-estoński dramat wojenny w reżyserii Zazy Uruszadze. Film opowiada o wojnie w Abchazji, kiedy jesienią 1992 dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.

Akcja filmu rozgrywa się w Abchazji, regionie Kaukazu, który w 1992 roku był w stanie wojny między Gruzją a separatystami wspieranymi przez Rosję. Ivo (Lembit Ulfsak) i Margus (Elmo Nüganen) to dwaj Estończycy, którzy mieszkają w Abchazji i zajmują się uprawą mandarynek. W czasie wojny, kiedy większość mieszkańców uciekła, oni pozostali w swoich domach.

Pewnego dnia Ivo i Margus znajdują w swoim sadzie dwóch rannych żołnierzy. Jeden z nich to Gruzin, Ahmed (Giorgi Nakashidze), drugi to Abchaz, Nika (Mikheil Meskhi). Ivo i Margus postanawiają zaopiekować się rannymi, mimo że pochodzą z przeciwnych stron konfliktu.

Opieka nad rannymi wymaga od Ivo i Margusa wiele wysiłku i cierpliwości. Ahmed i Nika są w ciężkim stanie, a do tego nie mogą się ze sobą porozumieć, ponieważ mówią różnymi językami. Ivo i Margus muszą więc znaleźć sposób, aby się komunikować.

W miarę upływu czasu Ivo, Margus, Ahmed i Nika zaczynają się do siebie zbliżać. Otaczają się wzajemną troską i zrozumieniem. Zapominają o wojnie i różnicach kulturowych.

W pewnym momencie do domu Ivo i Margusa przybywa grupa żołnierzy. Są to Gruzini, którzy chcą zabić Nika. Ivo i Margus stają w jego obronie.

Ostatecznie Ivo, Margus, Ahmed i Nika udaje się uciec z Abchazji. Wyruszają w drogę do Estonii, gdzie będą mogli żyć w pokoju.

Mandarynki to film poruszający i pełny nadziei. Opowiada o tym, jak nawet w czasie wojny możliwe jest odnalezienie człowieczeństwa i porozumienia. Film został doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie. Zdobył wiele nagród, m.in. Nagrodę Publiczności na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, Nagrodę Satelita za najlepszy film zagraniczny oraz nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Film jest zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser Zaza Urushadze ukazuje wojnę w Abchazji bez upiększania. Widzimy jej okrucieństwo i cierpienie, ale także ludzką solidarność i chęć przetrwania.

Kadrowanie i zdjęcia w filmie są bardzo estetyczne. Obrazy Abchazji są zachwycające. Film jest pełen pięknych widoków, takich jak sady mandarynek, góry i morze.

Mandarynki to film, który warto zobaczyć. To poruszająca i pełna nadziei opowieść o ludzkiej naturze i możliwościach przetrwania w najtrudniejszych okolicznościach.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Gruzji i Estonii.
  • W filmie wykorzystano naturalne światło.
  • Film był kręcony w ciągu 25 dni.
  • Dialogi w filmie są mieszanką języków gruzińskiego, abchaskiego i rosyjskiego.

Mandarynki to film, który zapada w pamięć. To poruszająca i pełna nadziei opowieść o ludzkiej naturze i możliwościach przetrwania.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *