Hitchcock (2012)

  • Gatunek: Biograficzny Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 38 min.
  • Historia miłości pomiędzy reżyserem Alfredem Hitchcockiem a jego żoną podczas kręcenia „Psychozy” w 1959 roku.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Hitchcock (2012) to amerykański film biograficzny w reżyserii Sacha Gervasiego, opowiadający o powstaniu jednego z najsłynniejszych filmów grozy w historii kina, Psychozy (1960). Film przedstawia relacje między reżyserem Alfredem Hitchcockiem a jego żoną, Almą Reville, podczas realizacji tego przełomowego dzieła.

1959 rok. Alfred Hitchcock (Anthony Hopkins) jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych reżyserów na świecie. Jego poprzednie filmy, takie jak Ptaki (1963) czy Psychoza (1960), zdobyły uznanie krytyki i publiczności. Hitchcock jest jednak niezadowolony z obranego przez siebie kursu kariery. Czuje, że jego filmy są zbyt bezpieczne i przewidywalne. Marzy o tym, by nakręcić coś nowego, szokującego, coś, co na zawsze zmieni oblicze kina grozy.

Pewnego dnia Hitchcock czyta książkę Psychoza Roberta Blocha. Książka opowiada o młodej kobiecie, Marion Crane (Scarlett Johansson), która ucieka z dużą sumą pieniędzy od swojego kochanka. Marion trafia do motelu prowadzonego przez tajemniczego Normana Batesa (Anthony Perkins). Wkrótce dochodzi do morderstwa, a Marion znika bez śladu.

Hitchcock jest zachwycony książką Blocha. Widzi w niej potencjał na arcydzieło, które przejdzie do historii kina. Postanawia nakręcić film na jej podstawie.

Hitchcock zgłasza swój pomysł do hollywoodzkich studiów filmowych. Wszystkie odrzucają projekt, uznając go za zbyt ryzykowny. Hitchcock nie zamierza się jednak poddawać. Postanawia zrealizować film za własne pieniądze.

Alma Reville, żona Hitchcocka, jest zaniepokojona decyzją męża. Boi się, że film będzie zbyt brutalny i że zniszczy karierę Hitchcocka. Jednak Hitchcock jest nieugięty.

Hitchcock rozpoczyna pracę nad filmem. Zbiera zespół współpracowników, w tym scenografa Henry’ego Bumsteada (Michael Stuhlbarg), operatora Bernarda Herrmanna (Danny Huston) i montażystę George’a Tomasini (James D’Arcy).

Podczas kręcenia filmu Hitchcock staje w obliczu wielu wyzwań. Musi przekonać do siebie aktorów, którzy nie są przekonani do roli w horrorze. Musi również znaleźć sposób, aby zrealizować sceny, które są zbyt brutalne, aby mogły zostać pokazane w kinach.

Hitchcock jest także zmuszony do radzenia sobie z problemami osobistymi. Jego relacja z Almą staje się napięta. Alma czuje się niedoceniana i zazdrosna o uwagę, jaką Hitchcock poświęca młodym aktorkom.

W końcu, po wielu miesiącach pracy, film zostaje ukończony. Psychoza zostaje wydana w 1960 roku i staje się wielkim sukcesem. Film jest uznany za arcydzieło gatunku grozy i zmienia oblicze kina.

Hitchcock i Alma zostają zjednoczeni. Film przywraca im miłość i wzmacnia ich związek.

Hitchcock to film o pasji, determinacji i miłości. To historia o człowieku, który był gotów poświęcić wszystko, aby zrealizować swoje marzenie. To także historia o związku, który przetrwał próbę czasu.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków. Został nominowany do dwóch Oscarów, w tym za najlepsze kostiumy i charakteryzację. Film zdobył również nagrodę BAFTA za najlepszą charakteryzację.

Hitchcock to fascynująca i inspirująca historia, która warto zobaczyć.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Sacha Gervasi
scenariusz John J. McLaughlin
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja USA
premiera 1 listopada 2012 (Światowa) 1 marca 2013 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $23 570 541 na świecie$6 008 677 w USA$17 561 864 poza USA
na podstawie Stephen Rebello (książka)
studio Fox Searchlight Pictures (przedstawia) / Big Screen Productions (współudział) / Cold Spring Pictures (współudział) /
tytuł oryg. Hitchcock
inne tytuły Alfred Hitchcock and the Making of 'Psycho' (tytuł roboczy) USA Hitchcock and the Making of Psycho USA

Obsada

Aktor Postać
Alfred Hitchcock
Alma Reville
Janet Leigh
Whitfield Cook
Peggy Robertson
Lew Wasserman
Ed Gein
Vera Miles
Anthony Perkins
Barney Balaban
Geoffrey Shurlock
Joseph Stefano
Hilton Green
Rita Riggs
Saul Bass
Bernard Herrmann
PR Flack
George Tomasini
Jack Russell
Dyrektor nowojorskiego teatru
Piękna sekretarka
Członek ekipy
Martin Balsam
Henry Gein
Margo
Kobieta w stylu Heddy Hopper
Reporter
Reporter
Blond fanka
Nunzio
Kelner
David Kirkpatrick
Kobieta w kolejce
Lillian
John Gavin
Martwa kobieta w wannie
Pierwszy strażnik
Gość na przyjęciu
Gość na przyjęciu
Gość na przyjęciu
Gość na przyjęciu
Asystentka odpowiedzialna za rekwizyty
Spacerowicz na plaży
Rekwizytor
Spacerowiczka na plaży
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Członek ekipy filmowej
Księgowy
Myra Davis
Leonard J. South, operator kamery
Fan Janet Leigh
Chet
Reporter
Widz na premierze
Fotograf prasowy z Nowego Jorku
Dziewczyna w chórze
Aktorka z Chicago
William Russell, dźwiękowiec
Sekretarka
Pacjent zakładu psychiatrycznego
Pacjent zakładu psychiatrycznego
Gość na premierze w kinie
Cenzor
Fanka
Kelner w Chasen
Pracownik obsługi planu

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Hitchcock (2012)

W 1959 roku, u szczytu swojej kariery, legendarny reżyser Alfred Hitchcock (Anthony Hopkins) postanawia zrealizować film, który zrewolucjonizuje kino grozy. Jego wybór pada na mało popularny książkowy thriller "Psychoza" Roberta Blocha.

Hitchcock jest przekonany, że "Psychoza" będzie jego arcydziełem, ale studia filmowe odrzucają projekt jako zbyt ryzykowny. Reżyser nie poddaje się jednak i postanawia zrealizować film za własne pieniądze.

Wsparciem Hitchcocka jest jego żona, Alma Reville (Helen Mirren). Alma jest nie tylko oddaną partnerką, ale także utalentowaną scenarzystką i montażystką. Wspiera męża przy realizacji "Psychozy", ale jednocześnie czuje się samotna i niedoceniana.

Podczas kręcenia filmu Hitchcock zakochuje się w młodej aktorce Janet Leigh (Scarlett Johansson). Alma jest zazdrosna o młodszą rywalkę, ale stara się ukryć swoje uczucia.

"Psychoza" okazuje się być sukcesem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Film zdobywa cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film i reżyserię. Hitchcock wraca na szczyt i odzyskuje miłość żony.

Główne wątki filmu

  • Powstawanie "Psychozy" - film przedstawia kulisy realizacji jednego z najsłynniejszych horrorów w historii kina. Hitchcock i jego współpracownicy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, aby zrealizować swój pomysł.
  • Miłość i zazdrość - film opowiada również o relacji między Hitchcockiem a jego żoną Almą. Alma jest oddana mężowi, ale jednocześnie czuje się przez niego niedoceniana. Hitchcock natomiast zakochuje się w młodszej aktorce, co prowadzi do kryzysu w ich małżeństwie.
  • Twórcza pasja - film pokazuje, jaką rolę w życiu Hitchcocka odgrywała twórcza pasja. Hitchcock jest obsesyjnie zafascynowany makabrycznym morderstwem, które stało się kanwą "Psychozy". Ta fascynacja jest zarówno jego siłą, jak i słabością.

Ocena

"Hitchcock" to interesujący i dobrze zrealizowany film biograficzny. Anthony Hopkins stworzył doskonałą kreację Hitchcocka, a Helen Mirren jest wspaniała jako Alma Reville. Film jest dobrze zagrany i wyreżyserowany, a także ciekawie przedstawia kulisy powstania jednego z najsłynniejszych filmów w historii kina.

Sceny warte zapamiętania

  • Scena, w której Hitchcock i Alma oglądają film "Psychoza" w kinie. Jest to scena symboliczna, która pokazuje, jak film wpłynął na życie reżysera i jego żony.
  • Scena, w której Hitchcock kręci słynną scenę pod prysznicem. Jest to scena bardzo mroczna i przerażająca, która doskonale oddaje atmosferę filmu.
  • Scena, w której Hitchcock i Alma rozmawiają o swojej miłości. Jest to scena emocjonalna, która pokazuje, jak wiele dla siebie znaczą.

Podsumowanie

"Hitchcock" to film, który warto zobaczyć zarówno fanom kina, jak i miłośnikom biografii. To fascynująca historia o miłości, zazdrości i twórczej pasji.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *