Funny Games (1997)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 48 min.
  • Małżeństwo z dzieckiem wybiera się do domku letniskowego nad jeziorem. Wkrótce spotykają dwóch młodzieńców, którzy okazują się sadystycznymi psychopatami.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Funny Games (1997) to austriacki thriller psychologiczny w reżyserii Michaela Hanekego, który opowiada o rodzinie, która zostaje wzięta w niewolę przez dwóch młodzieńców. Film jest utrzymany w realistycznym stylu i nie zawiera żadnych efektów specjalnych, co sprawia, że jego brutalność jest jeszcze bardziej przerażająca.

Akcja filmu rozpoczyna się, gdy rodzina Georga (Ulrich Mühe), Anny (Susanne Lothar) i ich syna Georgiego (Stefan Clapczynski) przyjeżdża do domku letniskowego nad jeziorem. Początkowo wszystko wydaje się być idealnie, ale spokój rodziny zostaje zakłócony przez pojawienie się dwóch młodych mężczyzn: Petera (Frank Giering) i Paula (Arno Frisch).

Peter i Paul początkowo wydają się być sympatycznymi i niegroźnymi. Proszą o pożyczenie kilku jajek, a następnie proponują Georgowi pomoc w przygotowaniu łodzi. Jednak wkrótce okazuje się, że są to dwaj zdegenerowani psychopaci, którzy postanowili „zabawić” się kosztem rodziny.

Peter i Paul zmuszają rodzinę do wzięcia udziału w serii brutalnych gier. Grożą im śmiercią, jeśli nie spełnią ich wymagań. Anna i Georg są bezradni wobec ich przemocy. Próbują negocjować, ale to nie ma sensu. Oprawcy są bezwzględni i nie cofną się przed niczym.

Film kończy się tragicznie. Jeden z zakładników zostaje zabity, a reszta rodziny zostaje zmuszona do ucieczki. Film kończy się sceną, w której Peter i Paul wracają do swojego samochodu i odjeżdżają, jakby nic się nie stało.

Motywy

Film Funny Games porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Zło – film pokazuje, że zło istnieje w świecie i może przyjąć różne formy. Może ono być ukryte pod pozorami przyjaźni i dobroci, jak w przypadku Petera i Paula.
  • Niemoc – film pokazuje, że nawet najsilniejsze osoby mogą być bezradne wobec przemocy. Anna i Georg są inteligentnymi i wykształconymi ludźmi, ale nie są w stanie uratować siebie i swojego syna przed oprawcami.
  • Potęga mediów – film pokazuje, że media mogą mieć wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości. Peter i Paul wykorzystują media, aby manipulować rodziną i zmusić ich do podporządkowania się ich woli.

Technika

Film Funny Games jest utrzymany w realistycznym stylu. Haneke nie używa żadnych efektów specjalnych, co sprawia, że jego brutalność jest jeszcze bardziej przerażająca. Film jest również bardzo oszczędny w środkach wyrazu. Haneke nie używa muzyki, a dialogi są ograniczone do minimum. Dzięki temu widz skupia się na akcji i jej okrucieństwie.

Ocena

Funny Games to film, który nie pozostawia widza obojętnym. Jest to film brutalny i przerażający, ale jednocześnie bardzo poruszający. Film Hanekego to wstrząsający obraz zła, które może przyjąć różne formy.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke
gatunek Dramat
produkcja Austria
premiera 14 maja 1997 (Światowa) 20 marca 1998 (Polska premiera kinowa)
studio Filmfonds Wien (wsparcie) / Österreichischer Rundfunk (ORF) (wsparcie) / Österreichisches Filminstitut (wsparcie) /

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *