Frida (2002)

  • Gatunek: Biograficzny Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 3 min.
  • Film opowiada o burzliwym romansie znanej malarki Fridy Kahlo z jej mentorem i mężem Diego Riverą.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Frida (2002) to amerykański biograficzny dramat filmowy w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Scenariusz został napisany przez Haydena Herrerę, Clancy’ego Sigala i Diane Lake na podstawie książki Herrery Frida: A Biography of Frida Kahlo. Film został wyprodukowany przez Miramax Films i wyreżyserowany przez Taymor, która znana jest z takich filmów jak Titus (1999) i Across the Universe (2007).
[Image of Salma Hayek jako Frida Kahlo w filmie „Frida (2002)”]

Frida opowiada historię życia Fridy Kahlo, od jej dzieciństwa w Meksyku do jej śmierci w wieku 47 lat. Film rozpoczyna się w 1922 roku, kiedy Frida jest jeszcze nastolatką i zaczyna rozwijać swój talent malarski. Wkrótce potem dochodzi do tragicznego wypadku autobusowego, w którym Frida zostaje poważnie ranna. W wyniku wypadku Frida musi nosić stalowy gorsetu, który staje się symbolem jej nieustannych cierpień.

W szpitalu Frida poznaje Diego Riverę, słynnego meksykańskiego malarza. Rivera jest oczarowany Fridą i jej sztuką. Wkrótce potem się pobierają i zaczynają burzliwe życie małżeńskie. Rivera jest kochliwym i utalentowanym artystą, ale jest też zazdrosny i niewierny. Frida jest oddana mężowi, ale nie może mu wybaczyć jego zdrad.

Frida jest również aktywną uczestniczką życia politycznego i społecznego Meksyku. Jest zaangażowana w ruch komunistyczny i wspiera rewolucję meksykańską. Frida jest również feministką i walczy o prawa kobiet.

Film kończy się śmiercią Fridy w 1954 roku. Frida jest już wtedy uznaną artystką, ale nadal cierpi na chroniczne bóle i choroby. Jej śmierć jest wielkim ciosem dla Meksyku i świata sztuki.

Frida to film biograficzny, ale jest też filmem o miłości, sztuce i polityce. To film o silnej i niezależnej kobiecie, która nie poddała się mimo wielu przeciwności losu.

Gra aktorska

Salma Hayek stworzyła w filmie „Frida” brawurową kreację głównej bohaterki. Hayek doskonale oddała osobowość Fridy Kahlo, jej siłę, determinację i wrażliwość. Hayek została za swoją rolę nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i wygrała Złoty Glob w tej kategorii.

Alfred Molina również stworzył doskonałą kreację Diego Rivery. Molina doskonale oddał złożoną osobowość Rivera, jego talent, ale też jego zazdrość i niewierność.

Inni aktorzy, którzy wystąpili w filmie to:

  • Valeria Golino jako Guadalupe Marín, pierwsza żona Diego Rivery
  • Mía Maestro jako Cristina Kahlo, siostra Fridy
  • Roger Rees jako Guillermo Kahlo, ojciec Fridy
  • Diego Luna jako Alejandro González Arias, kochanek Fridy
  • Patricia Reyes Spíndola jako Matilde Kahlo, matka Fridy

Ocena filmu

Frida to film dobrze zrealizowany i z wyśmienitą obsadą. Film jest interesujący i poruszający, a jego historia jest inspirująca. Frida to film, który warto zobaczyć.**

Oto kilka opinii krytyków filmowych na temat filmu „Frida”:

  • „Salma Hayek stworzyła w filmie „Frida” jedną z najlepszych kreacji aktorskich ostatnich lat.” – Roger Ebert, Chicago Sun-Times
  • „Frida to film piękny i poruszający, który opowiada historię niezwykłej kobiety.” – Peter Travers, Rolling Stone
  • „Julie Taymor stworzyła w filmie „Frida” dzieło sztuki, które dorównuje malowaniu Fridy Kahlo.” – The New York Times
Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Julie Taymor
scenariusz Clancy Sigal, Anna Thomas
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja USA, Kanada, Meksyk
premiera 29 sierpnia 2002 (Światowa) 21 lutego 2003 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $56 298 474 na świecie$25 885 000 w USA$30 413 474 poza USA
budżet $12 000 000
na podstawie Hayden Herrera (powieść)
dystrybucja SPInka
studio Handprint Entertainment / Lions Gate Films Home Entertainment / Miramax Films /
tytuł oryg. Frida
inne tytuły Frida Kahlo (tytuł roboczy) USA

Obsada

Aktor Postać
Frida Kahlo
Diego Rivera
Lupe Marín
Cristina Kahlo
Lew Trocki
Guillermo Kahlo
Alejandro Gonzalez Arias
Matilde Kahlo
Natalie Trocki
Tina Modotti
David Siqueiros
Nelson Rockefeller
Gracie
Josephine Baker
Uzbrojony ochroniarz Trockiego
Sprawozdawca kroniki filmowej
Uzbrojony ochroniarz Trockiego
La Pelona
Detektyw
Niańka
Profesor
Służąca
Doktor Farril
Śpiewak w barze
Kobieta na ślubie
Służąca Lupe
Modelka w audytorium
Malarz w autobusie
Śpiewaczka Tango
Kobieta na ślubie
Kelnerka
Nowojorski reporter
Nowojorski doktor
Ksiądz na pogrzebie
Izolda
Andre Breton
Pijany młody mężczyzna
Modelka z kaplicy w Chapingo
Jean van Heijenoort
Cachucha
Doktor w szpitalu Czerwonego Krzyża
Ramón Mercader, zabójca Trockiego
Pokojówka
Corona
Carlos
Klientka

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Frida (2002) to amerykański film biograficzny w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Film jest oparty na książce Haydena Herrery Frida: A Biography of Frida Kahlo. W rolach głównych wystąpili Salma Hayek jako Frida Kahlo i Alfred Molina jako Diego Rivera.

Film rozpoczyna się w 1955 roku, gdy Frida Kahlo leży w szpitalu w bólu i żałobie po śmierci męża, Diego Rivery. Wspomina swoje życie, od dzieciństwa w Meksyku do burzliwego małżeństwa z Riverą.

Frida Kahlo urodziła się w 1907 roku w Coyoacán, Meksyk. Była córką niemieckiego fotografa Guillermo Kahlo i meksykańskiej artystki Matilde Kahlo. Od najmłodszych lat wykazywała talent plastyczny.

W 1925 roku Frida Kahlo została potrącona przez autobus. W wypadku doznała poważnych obrażeń, w tym złamanego kręgosłupa, złamania miednicy i złamania nogi. Przez wiele miesięcy była przykuta do łóżka. W tym czasie zaczęła malować, aby wyrazić swoją ból i cierpienie.

Po wyzdrowieniu Frida Kahlo zaczęła rozwijać swój talent malarski. Jej prace były inspirowane jej osobistymi doświadczeniami, w tym jej małżeństwem z Diego Riverą, jej narodowością meksykańską i jej politycznymi przekonaniami.

Frida Kahlo i Diego Rivera byli małżeństwem przez ponad 20 lat. Ich związek był burzliwy i pełny wzlotów i upadków. Frida Kahlo była wierna mężowi, pomimo jego wielu zdrad.

Frida Kahlo była również aktywną działaczką polityczną. Była członkinią Meksykańskiej Partii Komunistycznej i wspierała rewolucję meksykańską.

Frida Kahlo zmarła w 1954 roku w wieku 47 lat. Jej prace są dziś uważane za jedne z najważniejszych dzieł sztuki meksykańskiej.

Frida (2002) to film biograficzny, który przedstawia życie i twórczość Fridy Kahlo w sposób barwny i żywy. Film jest dobrze zagrany, dobrze wyreżyserowany i dobrze zrealizowany pod względem technicznym.

Salma Hayek w roli Fridy Kahlo jest absolutnie fenomenalna. Jej kreacja jest pełna pasji, emocji i siły. Alfred Molina jako Diego Rivera jest również doskonały. Ich chemia na ekranie jest elektryzująca.

Reżyserka Julie Taymor stworzyła film, który jest zarówno opowieścią o życiu Fridy Kahlo, jak i opowieścią o Meksyku. Film jest pełen kolorów, muzyki i tańca.

Frida (2002) to film, który warto zobaczyć. To nie tylko świetna biografia, ale także wspaniały film artystyczny.

Oto niektóre z najważniejszych wątków poruszanych w filmie:

  • Bolesne doświadczenia Fridy Kahlo: Film porusza tematy takich jak ból fizyczny, ból emocjonalny i ból psychiczny. Frida Kahlo doświadczyła wielu bolesnych wydarzeń w swoim życiu, w tym wypadku autobusowego, zdrady męża i śmierci bliskich. Film pokazuje, jak Frida Kahlo radziła sobie z bólem, wykorzystując swoją sztukę jako środek wyrazu.
  • Burzliwe małżeństwo Fridy Kahlo i Diego Rivery: Film przedstawia małżeństwo Fridy Kahlo i Diego Rivery jako burzliwe i pełne wzlotów i upadków. Diego Rivera był sławnym artystą, ale był też zaborczym i niewiernym mężem. Frida Kahlo była wierna mężowi, pomimo jego wielu zdrad.
  • Polityczne zaangażowanie Fridy Kahlo: Film pokazuje, że Frida Kahlo była aktywną działaczką polityczną. Była członkinią Meksykańskiej Partii Komunistycznej i wspierała rewolucję meksykańską.

Frida (2002) to film, który porusza ważne tematy i przedstawia życie niezwykłej kobiety. To film, który warto zobaczyć.


Frida (2002) to amerykański film biograficzny w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Film został wyprodukowany przez Miramax Films i wyreżyserowany na podstawie książki Frida: A Biography of Frida Kahlo autorstwa Haydena Herrery.

Frida Kahlo urodziła się w 1907 roku w Meksyku. Od najmłodszych lat wykazywała talent artystyczny, ale jej życie zmieniło się na zawsze w 1925 roku, kiedy w wyniku wypadku autobusowego doznała poważnych obrażeń kręgosłupa i miednicy. Po wypadku Kahlo spędziła wiele miesięcy w łóżku, a jej jedynym sposobem na wyrażenie siebie stała się sztuka.

Film Frida opowiada o życiu Kahlo od dzieciństwa aż do śmierci w 1954 roku. W filmie śledzimy jej burzliwą karierę artystyczną, jej skomplikowane relacje z mężem, Diego Riverą, a także jej zaangażowanie w politykę i sztukę.

Frida Kahlo była niezwykłą kobietą, która przełamywała konwenanse i żyła w zgodzie ze sobą. Jej życie było pełne pasji, miłości i dramatów. Film Frida to fascynujący portret tej niezwykłej artystki.

**Główne role w filmie Frida zagrały:

  • Salma Hayek jako Frida Kahlo
  • Alfred Molina jako Diego Rivera
  • Geoffrey Rush jako Leon Trotsky
  • Valeria Golino jako Guadalupe Marín
  • Mia Maestro jako Cristina Kahlo
  • Diego Luna jako Alejandro Gonzalez Arias
  • Patricia Reyes Spíndola jako Matilde Kahlo
  • Margarita Sanz jako Natalia Trotsky

Frida otrzymała wiele nagród, w tym:

  • trzy nominacje do Oscara, w tym za najlepszą aktorkę pierwszoplanową dla Salmy Hayek
  • nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym dla Salmy Hayek
  • nominację do Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji

Film został również doceniony przez krytyków, którzy chwalili grę aktorską Salmy Hayek, reżyserię Julie Taymor oraz piękne zdjęcia.

Frida to film, który warto zobaczyć. To fascynujący portret niezwykłej kobiety, która przełamywała konwenanse i żyła w zgodzie ze sobą. Film jest piękny, poruszający i inspirujący.

Oto kilka kluczowych scen z filmu:

  • Scena wypadku. W tej scenie Frida Kahlo przeżywa swój tragiczny wypadek autobusowy. Scena jest brutalna i realistyczna, ale jednocześnie poruszająca.

  • Scena ślubu. W tej scenie Frida Kahlo wychodzi za mąż za Diego Riverę. Scena jest pełna pasji i miłości, ale jednocześnie pokazuje, że małżeństwo Fridy i Diego nie będzie łatwe.

  • Scena romansu z Trockim. W tej scenie Frida Kahlo zaczyna romans z Leonem Trockim. Scena jest pełna namiętności i dramatu, ale jednocześnie pokazuje, że Frida jest gotowa walczyć o swoje szczęście.

  • Scena śmierci. W tej scenie Frida Kahlo umiera. Scena jest pełna smutku i nostalgii, ale jednocześnie pokazuje, że Frida była niezwykłą kobietą, która pozostawiła po sobie trwały ślad w historii.

Frida to film, który warto zobaczyć. To fascynujący portret niezwykłej kobiety, która przełamywała konwenanse i żyła w zgodzie ze sobą. Film jest piękny, poruszający i inspirujący.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *