Fargo (1996)

  • Gatunek: Dramat Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 38 min.
  • Aby wydostać się z finansowych tarapatów, Jerry musi zdobyć sporą sumę pieniędzy. Postanawia porwać własną żonę i wyłudzić okup od teścia.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Fargo (1996) to czarna komedia kryminalna w reżyserii braci Coenów. Film opowiada historię Jerry’ego Lundegaarda (William H. Macy), nieudacznego sprzedawcy samochodów, który postanawia porwać swoją żonę Jean (Kristin Rudrüd), aby wyłudzić od jej bogatego ojca Wade’a Gustafsona (Harve Presnell) pieniądze.

Jerry wynajmuje dwóch gangsterów, Carla Showaltera (Steve Buscemi) i Gaeara Grimsruda (Peter Stormare), aby zrealizowali jego plan. Jednak rzeczywistość szybko przerasta ich oczekiwania. Showalter i Grimsrud są niekompetentnymi bandytami, którzy popełniają szereg błędów, które prowadzą do niekontrolowanej spirali przemocy.

W międzyczasie śledztwo w sprawie porwania prowadzi Marge Gunderson (Frances McDormand), spokojna i życzliwa policjantka z Minnesoty. Marge jest w ciąży, ale to nie przeszkadza jej w prowadzeniu dochodzenia z determinacją i skutecznością.

Fargo to film o absurdzie ludzkiego postępowania. Coenowie przedstawiają świat, w którym nawet najprostsze plany kończą się katastrofą. Film jest pełen czarnego humoru, ale także refleksji nad ludzką naturą.

Opowieść

Akcja filmu rozgrywa się w 1987 roku w Minneapolis i Fargo w stanie Minnesota. Jerry Lundegaard jest nieudacznym sprzedawcą samochodów, który jest zadłużony u mafii. Aby wyjść z długów, postanawia porwać swoją żonę Jean. Jerry wierzy, że jej bogaty ojciec Wade Gustafson wypłaci okup w wysokości miliona dolarów.

Jerry wynajmuje dwóch gangsterów, Carla Showaltera i Gaeara Grimsruda, aby zrealizowali jego plan. Showalter i Grimsrud są niekompetentnymi bandytami, którzy popełniają szereg błędów, które prowadzą do niekontrolowanej spirali przemocy.

W międzyczasie śledztwo w sprawie porwania prowadzi Marge Gunderson, policjantka z Minnesoty. Marge jest w ciąży, ale to nie przeszkadza jej w prowadzeniu dochodzenia z determinacją i skutecznością.

Główne wątki

Film Fargo można podzielić na dwa główne wątki:

Wątek kryminalny

Ten wątek opowiada o porwaniu Jean Lundegaard i jego konsekwencjach. Porwanie powoduje serię zbrodni, w których giną niewinne osoby. Wątek ten jest pełen suspensu i napięcia.

Wątek kryminalny

Ten wątek opowiada o śledztwie w sprawie porwania. Marge Gunderson jest skrupulatną i inteligentną policjantką, która nie daje za wygraną. Wątek ten jest pełen humoru i ironii.

Bohaterowie

Jerry Lundegaard

Jerry Lundegaard jest głównym bohaterem filmu. Jest to nieudaczny i niezbyt inteligentny mężczyzna, który jest gotów zrobić wszystko, aby wyjść z długów. Jerry jest tragiczną postacią, która ponosi konsekwencje swoich własnych decyzji.

Carl Showalter

Carl Showalter jest jednym z gangsterów, który porywa Jean Lundegaard. Jest to niekompetentny i brutalny mężczyzna, który nie ma żadnych skrupułów. Carl jest typowym przedstawicielem świata przestępczego.

Gaear Grimsrud

Gaear Grimsrud jest drugim gangsterem, który porywa Jean Lundegaard. Jest to jeszcze bardziej niekompetentny i brutalny mężczyzna niż Carl. Gaear jest psychopatą, który nie ma żadnych zahamowań.

Marge Gunderson

Marge Gunderson jest policjantką, która prowadzi śledztwo w sprawie porwania. Jest to spokojna i życzliwa kobieta, która jest jednocześnie skrupulatna i inteligentna. Marge jest typowym przedstawicielem amerykańskiego snu.

Styl

Fargo to film, który łączy w sobie elementy kryminału, czarnej komedii i neo-noir. Coenowie stworzyli film pełen humoru, ale także refleksji nad ludzką naturą.

Film jest utrzymany w realistycznym stylu. Coenowie wykorzystali autentyczne lokacje w Minnesocie, aby nadać filmowi autentyczny klimat.

Ocena

Fargo to jeden z najlepszych filmów braci Coenów

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Ethan Coen, Joel Coen
scenariusz Joel Coen, Ethan Coen
gatunek Dramat, Thriller
produkcja USA, Wielka Brytania
premiera 8 marca 1996 (Światowa) 15 listopada 1996 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $60 611 975 na świecie$24 611 975 w USA$36 000 000 poza USA
budżet $7 000 000
studio PolyGram Filmed Entertainment (przedstawia) / Working Title Films (współudział)
tytuł oryg. Fargo

Obsada

Aktor Postać
Jerry Lundegaard
Carl Showalter
Marge Gunderson
Gaear Grimsrud
Jean Lundegaard
Wade Gustafson
Scotty Lundegaard
Sprzedawca samochodów
Norm Gunderson
Lou
Reilly Diefenbach
Shep Proudfoot
Żona zdenerwowanego klienta
Zdenerwowany klient
Pan Mohra
Oficer Olson
Stan Grossman
Mike Yanagita
Recepcjonistka w hotelu
Kasjerka
Policjant stanowy
Gospodyni programu porannego
Gospodarz programu porannego
Policjant
Policjant
Prostytutka
Prostytutka
Kobieta w barze
Mechanik
Klient
Ofiara w samochodzie
Ofiara na polu
Wielki facet w barze
Pracownik parkingu całodobowego
Mężczyzna w korytarzu
Pracownik parkingu lotniskowego
Valerie
Dziewczyna do towarzystwa
Pieszy
Chet

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Fargo (1996) to czarna komedia kryminalna neo-noir w reżyserii braci Ethana i Joela Coenów. Film opowiada historię Jerry'ego Lundegaarda (William H. Macy), sfrustrowanego i zadłużonego sprzedawcy samochodów z Minneapolis, który planuje porwać własną żonę, Jean (Kristin Rudrüd), aby wyłudzić od jej ojca, Wade'a Gustafsona (Harve Presnell), okup w wysokości miliona dolarów. Jerry zleca wykonanie porwania dwóm małym gangsterom, Carlowi Showalterowi (Steve Buscemi) i Gaearowi Grimsrudowi (Peter Stormare). Plan Jerry'ego szybko się komplikuje, gdy porywacze przypadkowo zabijają policjanta, Gaear zabija Jean, a Jerry zostaje zmuszony do współpracy z policją, aby uratować własną skórę.

Fargo to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, choć Coenowie zdążyli już w pierwszych scenach filmu zdementować ten fakt. Film jest utrzymany w konwencji czarnej komedii, co oznacza, że łączy w sobie elementy dramatu, kryminału i humoru. Coenowie słyną z charakterystycznego poczucia humoru, które często przejawia się w ich filmach w formie absurdalnych sytuacji, ironii czy absurdalnych dialogów. W Fargo humor jest często wykorzystywany do złagodzenia mrocznej atmosfery filmu.

Jedną z najważniejszych postaci filmu jest Marge Gunderson (Frances McDormand), policjantka z Minnesoty, która prowadzi śledztwo w sprawie porwania i zabójstwa. Marge jest kobietą w ciąży, która jest jednocześnie ciepła, przyjazna i dowcipna. McDormand za rolę Marge otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Fargo to film, który odniósł ogromny sukces zarówno krytyczny, jak i komercyjny. Został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny, a także Nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych dla najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej. Film został również uznany za jeden z najważniejszych filmów lat 90. XX wieku.

Analiza filmu

Fargo to film, który można analizować pod wieloma kątami. Jednym z kluczowych wątków filmu jest kwestia przemocy. Coenowie przedstawiają przemoc w sposób realistyczny i brutalny, nie uciekając się do żadnych upiększeń. Przemoc jest w Fargo nieodłącznym elementem życia codziennego, zarówno w świecie małych gangsterów, jak i w świecie zwykłych ludzi.

Innym ważnym wątkiem filmu jest kwestia moralności. Fargo to film o ludziach, którzy podejmują moralnie złe decyzje. Jerry Lundegaard to człowiek, który jest gotów poświęcić życie swojej żony, aby wyjść z finansowych kłopotów. Carl Showalter i Gaear Grimsrud to gangsterzy, którzy nie mają żadnych skrupułów, gdy chodzi o zabijanie. Marge Gunderson to policjantka, która jest gotowa do poświęceń, aby wymierzyć sprawiedliwość.

Fargo to film, który porusza także kwestie społeczne. Coenowie przedstawiają Amerykę lat 80. XX wieku jako kraj, w którym dominuje konsumpcjonizm i materializm. Jerry Lundegaard to człowiek, który chce się dorobić, aby zaspokoić swoje materialne potrzeby. Carl Showalter i Gaear Grimsrud to gangsterzy, którzy są gotowi do wszystkiego, aby zarobić pieniądze.

Wpływ filmu

Fargo to film, który wywarł znaczący wpływ na światową kinematografię. Film został naśladowany przez wielu innych twórców, którzy chcieli stworzyć filmy w konwencji czarnej komedii. Fargo jest również jednym z najważniejszych filmów w twórczości braci Coenów. Film ten ugruntował ich pozycję jako jednego z najważniejszych reżyserskich duetów w Hollywood.

Podsumowanie

Fargo to film, który warto obejrzeć z wielu powodów. Jest to film dobrze zrealizowany, z doskonałą obsadą i ciekawym scenariuszem. Fargo to również film, który porusza ważne kwestie społeczne i moralne.


Fargo (1996) to czarna komedia kryminalna w reżyserii braci Coenów. Film opowiada historię Jerry'ego Lundegaarda (William H. Macy), nieudacznego sprzedawcy samochodów, który podejmuje desperacką próbę wydobycia pieniędzy od swojego teścia, Wade'a Gustafsona (Harve Presnell). Jerry wynajmuje dwóch gangsterów, Carla Showaltera (Steve Buscemi) i Gaear Grimsruda (Peter Stormare), aby porwali jego żonę, Jean (Kristin Rudrüd). Plan nieoczekiwanie się komplikuje, gdy gangsterzy zabijają policjanta i porwaną kobietę.

Akcja filmu rozgrywa się w zimnej, śnieżnej scenerii Minnesoty. Coenowie stworzyli w Fargo niepowtarzalny klimat, który jest jednocześnie zabawny i mroczny. Film jest pełny absurdalnych sytuacji i dialogów, które kontrastują z brutalnymi scenami zbrodni.

Główne wątki fabularne

Film Fargo składa się z trzech głównych wątków fabularnych, które są ze sobą powiązane.

Wątek Jerry'ego Lundegaarda

Jerry Lundegaard jest nieudacznym sprzedawcą samochodów, który jest zadłużony u mafii. Aby wydobyć pieniądze od swojego teścia, Wade'a Gustafsona, wynajmuje dwóch gangsterów, Carla Showaltera i Gaear Grimsruda, aby porwali jego żonę, Jean.

Jerry jest postacią tragikomiczną. Jest to człowiek niezbyt bystry, który podejmuje decyzje pod wpływem emocji. Jego plan porwania żony jest całkowicie absurdalny i nieprzemyślany.

Wątek Carl Showaltera i Gaear Grimsruda

Carl Showalter i Gaear Grimsrud to dwaj gangsterzy, którzy zostają wynajęci przez Jerry'ego Lundegaarda do porwania jego żony. Carl jest cynicznym i bezwzględnym mężczyzną, który jest gotów na wszystko, aby osiągnąć swój cel. Gaear jest natomiast cichym i spokojnym, ale jednocześnie bardzo niebezpiecznym człowiekiem.

Showalter i Grimsrud są postaciami czarnymi. Są to ludzie pozbawieni moralności, którzy są w stanie dokonać najgorszych zbrodni.

Wątek Marge Gunderson

Marge Gunderson jest policjantką z Minnesoty, która prowadzi śledztwo w sprawie porwania Jean Lundegaard. Marge jest spokojną i opanowaną kobietą, która jest jednocześnie bardzo inteligentna i skuteczna w swojej pracy.

Marge jest postacią pozytywną. Jest to kobieta, która reprezentuje sprawiedliwość i praworządność.

Motywy i symbole

W filmie Fargo pojawiają się liczne motywy i symbole, które nadają mu głębszego znaczenia.

Motyw zimy

Zima jest ważnym motywem w filmie Fargo. Zimowa sceneria stanowi tło dla wydarzeń, które rozgrywają się w filmie. Zimno i śnieg symbolizują mrok i niebezpieczeństwo, które otaczają bohaterów.

Motyw porwania

Porwanie jest głównym motywem fabularnym filmu Fargo. Porwanie Jean Lundegaard jest wydarzeniem, które powoduje lawinę kolejnych wydarzeń, prowadzących do tragedii. Porwanie symbolizuje przemoc i chaos, które mogą zniszczyć życie niewinnych ludzi.

Motyw śniegu

Śnieg jest symbolem czystości i niewinności. W filmie Fargo śnieg jest często kojarzony z ofiarami przestępstw. Śnieg, który okrywa ciała ofiar, symbolizuje ich niewinność i bezbronność.

Motyw żony

Jean Lundegaard jest symbolem żony i matki. Jest to kobieta, która jest kochana i szanowana przez swoją rodzinę. Jej porwanie jest wydarzeniem, które niszczy życie jej rodziny.

Motyw policji

Marge Gunderson jest symbolem prawa i porządku. Jej śledztwo w sprawie porwania Jean Lundegaard jest symbolem walki dobra ze złem.

Ocena

Fargo to film, który jest uważany za jeden z najlepszych filmów braci Coenów. Film został doceniony przez krytyków i widzów za swój oryginalny scenariusz, zabawne dialogi, wyrazistą charakterystykę postaci oraz niepowtarzalny klimat.

Film Fargo otrzymał wiele nagród, w tym Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny oraz Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *