Eksperyment / Das Experiment (2001)

  • Gatunek: Dramat Psychologiczny Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 59 min.
  • Tytuł oryginalny: Das Experiment
  • Oparta na faktach historia zakończonego skandalem makabrycznego badania.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Eksperyment (2001) to niemiecki thriller psychologiczny w reżyserii Olivera Hirschbiegla, oparty na prawdziwych wydarzeniach i relacjach Philipa Zimbardo, opisanych w jego książce pt.: „Efekt Lucyfera”. Film przedstawia eksperyment więzienny, przeprowadzony w roku 1971 na Stanford University w USA.

Akcja filmu rozgrywa się w Berlinie Zachodnim w roku 1971. Grupa dwudziestu zdrowych psychicznie mężczyzn, z różnym wykształceniem i zawodami, zgadza się wziąć udział w eksperymencie psychologicznym. Mają oni odegrać role więźniów lub strażników w symulowanym więzieniu. Eksperyment ma trwać dwa tygodnie, a jego celem jest zbadanie wpływu władzy na zachowanie ludzi.

Więźniowie są losowo przydzielani do cel i otrzymują numery zamiast imion. Strażnicy przechodzą szkolenie, w którym instruowani są, aby traktować więźniów z surowością, ale bez przemocy.

Już od pierwszych dni eksperymentu widać, że więźniowie zaczynają odczuwać stres i lęk. Są oni poddawani poniżającym i upokarzającym traktowaniu przez strażników. Strażnicy zaś, początkowo niechętnie podchodzący do swoich obowiązków, zaczynają coraz bardziej utożsamiać się ze swoimi rolami.

Eksperyment zostaje przerwany po sześciu dniach, kiedy jeden z więźniów zaczyna wykazywać objawy załamania psychicznego.

Eksperyment to wstrząsający film, który ukazuje, jak łatwo ludzie mogą stać się oprawcami, gdy zostaną umieszczeni w odpowiednich okolicznościach. Film pokazuje, że władza może prowadzić do nadużyć i przemocy, nawet jeśli osoby sprawujące tę władzę są normalnymi, niegroźnymi ludźmi.

Postacie

  • Tarek Fahd (Moritz Bleibtreu) – więzień nr 77. To młody mężczyzna, pochodzący z rodziny imigrantów. Jest inteligentny i uczciwy, ale jednocześnie jest podatny na wpływy innych.

  • Robert Steinhoff (Christian Berkel) – więzień nr 38. To silny i charyzmatyczny mężczyzna, który szybko staje się przywódcą więźniów.

  • Beruf (Justus von Dohnányi) – strażnik nr 1. To doświadczony policjant, który jest przekonany, że tylko surowe traktowanie więźniów może zapewnić porządek w zakładzie karnym.

  • Dora (Maren Eggert) – kobieta, która dokumentuje przebieg eksperymentu. Jest ona świadkiem przemian, jakie dokonują się w uczestnikach eksperymentu.

Motywy

  • Wpływ władzy na zachowanie ludzi
  • Czynnik psychologiczny w przemocy
  • Potęga uprzedzeń
  • Pogarda dla drugiego człowieka

Ocena

Eksperyment to film dobrze zrealizowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi. Film jest wstrząsający i skłania do refleksji nad ludzką naturą. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zrozumieć, jak łatwo ludzie mogą stać się oprawcami.

Film otrzymał szereg nagród, w tym Niemiecką Nagrodę Filmową za najlepszą pierwszoplanową rolę aktorską (Moritz Bleibtreu), Niemiecką Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora drugoplanowego (Christian Berkel) i Niemiecką Nagrodę Filmową za najlepszą scenografię.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Oliver Hirschbiegel
scenariusz Oliver Hirschbiegel, Don Bohlinger
gatunek Dramat, Thriller, Psychologiczny
produkcja Niemcy
premiera 7 marca 2001 (Światowa) 17 stycznia 2003 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $11 599 775 na świecie$144 634 w USA$11 455 141 poza USA
na podstawie Mario Giordano (powieść)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Fanes Film / Senator Film Produktion / Seven Pictures (koprodukcja) /
tytuł oryg. Das Experiment
inne tytuły The Experiment Miedzynarodowe The Experiment USA

Obsada

Aktor Postać
Tarek Fahd, więzień nr 77
Dora
Robert Steinhoff, więzień nr 38
Strażnik Berus
Günther Schütte, więzień nr 82
Strażnik Eckert
Strażnik Kamps
Strażnik Bosch
Joe Maier, więzień nr 69
Dr Jutta Grimm
Profesor dr Klaus Thon
Więzień nr 53
Więzień nr 40
Więzień nr 21
Więzień nr 15
Więzień nr 74
Więzień nr 11
Więzień nr 86
Więzień nr 94
Strażnik Renzel
Strażnik Gläser
Strażnik Stock
Strażnik Amandy
Lars
Asystent
Asystent
Ziegler
Hans
Dennis
Taksówkarz
Prezenterka wiadomości

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Eksperyment / Das Experiment (2001) to niemiecki thriller psychologiczny w reżyserii Olivera Hirschbiegla, oparty na prawdziwych wydarzeniach i relacjach Philipa Zimbardo, opisanych w jego książce pt.: „Efekt Lucyfera”. Film opowiada o dwudziestu mężczyznach, którzy dobrowolnie decydują się wziąć udział w eksperymencie psychologicznym, polegającym na symulacji więzienia. Uczestnicy eksperymentu zostają podzieleni na dwie grupy: więźniów i strażników. W ciągu zaledwie kilku dni sytuacja wymyka się spod kontroli, a więźniowie i strażnicy zaczynają zachowywać się w coraz bardziej brutalny sposób.

Akcja filmu rozpoczyna się w Berlinie w 1971 roku. Grupa mężczyzn zostaje wybrana do udziału w eksperymencie psychologicznym, którego celem jest zbadanie wpływu władzy na zachowanie człowieka. Uczestnicy eksperymentu są podzieleni na dwie grupy: więźniów i strażników. Więźniowie są umieszczeni w więzieniu, a strażnicy otrzymują polecenie, aby kontrolować ich zachowanie.

Początkowo sytuacja wydaje się być pod kontrolą. Więźniowie są traktowani w sposób humanitarny, a strażnicy zachowują się w profesjonalny sposób. Jednak z biegiem czasu sytuacja zaczyna się zmieniać. Więźniowie zaczynają buntować się przeciwko władzy strażników, a ci zaczynają wykorzystywać swoją władzę w coraz bardziej brutalny sposób.

Dochodzi do wielu dramatycznych wydarzeń. Więźniowie są bici, upokarzani i zastraszani. Jeden z więźniów próbuje popełnić samobójstwo. Eksperyment zostaje przerwany przedwcześnie, gdy jeden z uczestników eksperymentu, Tarek Fahd (Moritz Bleibtreu), staje się coraz bardziej niestabilny psychicznie.

Film „Eksperyment” to wstrząsające studium ludzkiej natury. Pokazuje, jak łatwo ludzie mogą stracić kontrolę nad swoim zachowaniem, gdy zostają umieszczeni w sytuacji, w której otrzymują władzę nad innymi. Film jest również ostrzeżeniem przed nadużyciami władzy.

Ocena filmu

„Eksperyment” to film bardzo dobrze zrealizowany. Reżyser Oliver Hirschbiegel stworzył mroczną i duszną atmosferę, która potęguje napięcie i niepokój. Aktorzy zagrali bardzo dobrze, a zwłaszcza Moritz Bleibtreu, który stworzył przejmującą kreację Tareka Fahdego.

Film jest również bardzo aktualny. Współcześnie obserwujemy wzrost autorytaryzmu i populizmu. „Eksperyment” pokazuje, jak łatwo może dojść do nadużyć władzy, gdy ludzie poddają się autorytetowi.

Wnioski

„Eksperyment” to film, który warto obejrzeć. Jest to film, który porusza ważne kwestie, takie jak wpływ władzy na zachowanie człowieka i zagrożenia związane z autorytaryzmem. Film jest również bardzo dobrze zrealizowany i stanowi doskonałą rozrywkę.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film „Eksperyment” jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1971 roku na Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Eksperyment został przeprowadzony przez profesora psychologii Philipa Zimbardo.
  • Film został nagrodzony wieloma nagrodami, w tym Niemiecką Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu, najlepszego aktora (Moritz Bleibtreu) i najlepszego aktora drugoplanowego (Justus von Dohnányi).
  • Film doczekał się amerykańskiego remake'u w 2010 roku.

"Eksperyment" to film oparty na faktach, inspirowany skandalem Stanford Prison Experiment, w reżyserii Olivera Hirschbiegela. Historia ukazuje makabryczny eksperyment, który miał miejsce w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych, dokładniej w Palo Alto, Kalifornia. Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie, w którym grupę 20 osób podzielono na więźniów i strażników, by zbadać reakcje na warunki więzienne. Jednakże eksperyment szybko przerodził się w koszmar.

Akcja filmu skupia się na grupie mężczyzn, którzy zgodzili się na udział w eksperymencie, w którym dobrowolnie stają się więźniami lub strażnikami. Jednym z uczestników jest dziennikarz, który nagrywa wszystko za pomocą ukrytej kamery w okularach. Gdy dziennikarz zaczyna prowokować strażników, naukowcy postanawiają nieinterweniować, co prowadzi do coraz bardziej dramatycznych wydarzeń.

W filmie "Eksperyment" akcja toczy się we współczesnych Niemczech, gdzie młody taksówkarz o imieniu Tarek odpowiada na ogłoszenie o tajemniczym eksperymencie oferującym wysoką zapłatę. Razem z dziewiętnastoma innymi mężczyznami zostaje wciągnięty do eksperymentu, gdzie są podzieleni na więźniów i strażników. W miarę upływu czasu sytuacja staje się coraz bardziej niemożliwa do opanowania.

Podstawą filmu są wydarzenia związane z eksperymentem, w którym grupa ochotników zostaje zamknięta w symulowanym więzieniu. Dwunastu z nich pełni role więźniów, a ośmiu – strażników. Pierwotnie wydaje się, że wszystko przebiega zgodnie z planem, jednak sytuacja szybko wymyka się spod kontroli. Konflikty między uczestnikami eskalują, a eksperyment przeradza się w coś znacznie bardziej mrocznego i niebezpiecznego.

Film ukazuje stopniową eskalację napięcia między uczestnikami eksperymentu, początkowo łagodnego, ale wkrótce przeradzającego się w brutalną walkę o władzę i kontrolę. Co się zaczęło jako naukowe badanie, staje się prawdziwą walką o przetrwanie, gdzie granica między prawdziwymi emocjami a odgrywaną rolą zaciera się coraz bardziej.

"Eksperyment" to thriller, który nie tylko porusza kwestie etyczne eksperymentów psychologicznych, ale również analizuje naturę ludzkiej psychiki oraz to, jak łatwo może ulec deprawacji w ekstremalnych warunkach. Realizm psychologiczny, dynamiczna narracja i mocne aktorstwo sprawiają, że film wstrząsa widzem, zadając pytania o granice ludzkiej natury i moralności.


"Das Experiment" to film oparty na autentycznych wydarzeniach, które wstrząsnęły opinią publiczną. Reżyserią tego obrazu zajął się Oliver Hirschbiegel. Opowieść ta opowiada o skandalicznym eksperymencie zwanym "Stanford Prison Experiment", który miał miejsce w 1971 roku w Palo Alto, Kalifornia, USA. Badanie to miało na celu zrozumienie reakcji ludzi na warunki więzienne, jednak szybko przekształciło się w koszmar.

Fabuła skupia się na grupie mężczyzn, którzy dobrowolnie zgłosili się do udziału w eksperymencie, gdzie zostali podzieleni na więźniów i strażników. Jeden z uczestników jest dziennikarzem, który rejestruje wszystko za pomocą kamery ukrytej w okularach. Gdy dziennikarz zaczyna prowokować strażników, naukowcy decydują się na bierną postawę, co prowadzi do coraz bardziej dramatycznych wydarzeń.

Film "Das Experiment" rozgrywa się we współczesnych Niemczech, gdzie młody taksówkarz o imieniu Tarek reaguje na ogłoszenie o tajemniczym eksperymencie oferującym wysoką zapłatę. Wraz z dziewiętnastoma innymi mężczyznami zostaje wciągnięty do eksperymentu, gdzie są podzieleni na więźniów i strażników. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, a uczestnicy tracą kontrolę nad własnymi emocjami.

Podstawą filmu są wydarzenia związane z eksperymentem, w którym grupa ochotników zostaje zamknięta w symulowanym więzieniu. Dwunastu z nich odgrywa rolę więźniów, a ośmiu – strażników. Początkowo wszystko wydaje się przebiegać zgodnie z planem, ale sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, a eksperyment zamienia się w brutalną walkę o przetrwanie.

Film ukazuje stopniową eskalację napięcia między uczestnikami eksperymentu, który początkowo wydaje się być jedynie naukowym badaniem. Jednak wkrótce przemienia się w brutalną walkę o władzę i kontrolę, gdzie granica między rzeczywistością a odgrywaną rolą staje się coraz bardziej rozmyta.

"Das Experiment" to thriller, który porusza nie tylko kwestie etyczne eksperymentów psychologicznych, ale również analizuje naturę ludzkiej psychiki oraz to, jak szybko może ulec deprawacji w ekstremalnych warunkach. Realizm psychologiczny, dynamiczna narracja i doskonałe aktorstwo sprawiają, że film pozostaje w pamięci widza, zadając trudne pytania o granice ludzkiej natury i moralności.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *