Bracia Karamazow / Karamazovi (2008)

  • Gatunek: Dramat Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 50 min.
  • Tytuł oryginalny: Karamazovi
  • Historia rozgrywa się we współczesnej Polsce. Do Krakowa przyjeżdża zespół praskich aktorów z reżyserem przedstawienia (Roman Luknár) na czele, żeby podczas…

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Bracia Karamazow to film w reżyserii Petra Zelenki, który opowiada historię grupy czeskich aktorów przybywających do Krakowa, aby wystawić adaptację sceniczną powieści Fiodora Dostojewskiego o tym samym tytule. Film rozgrywa się w realiach współczesnej Polski, a jego akcja toczy się równolegle w dwóch płaszczyznach: świata fikcyjnego i realnego.

W świecie fikcyjnym aktorzy przygotowują się do przedstawienia, które będzie wystawione w nietypowej przestrzeni stalowni. Sztuka opowiada o losach rodziny Karamazowów, w skład której wchodzą rozpustny ojciec, czterej synowie i dwie kobiety. Ojciec zostaje zamordowany, a podejrzenia padają na najstarszego syna, Dymitra. W tle rozgrywają się pytania o istnienie Boga, nieśmiertelność duszy i znaczenie życia.

W świecie realnym widzowie, którzy przybywają na próby, stają się świadkami tragedii, która dotyka jednego z nich. Mężczyzna zostaje zaatakowany i ciężko ranny. Okoliczności zdarzenia są niejasne, a aktorzy zaczynają zastanawiać się, czy nie jest to w jakiś sposób związane z przedstawieniem, które przygotowują.

Film Bracia Karamazow to dzieło wielowarstwowe, które porusza wiele ważnych tematów. Jest to nie tylko adaptacja słynnej powieści Dostojewskiego, ale także refleksja nad kondycją człowieka i jego miejscem we wszechświecie.

Oto kilka kluczowych wątków, które poruszone są w filmie:

  • Wiara i niewierność. Film porusza kwestię istnienia Boga i poszukiwania sensu życia. Aktor Iwan Karamazow stawia tezę, że jeśli Bóg nie istnieje, to wszystko jest dozwolone. Jego brat, Alojzy, natomiast wierzy w Boga i wierzy, że każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże.
  • Ojcobójstwo. Motyw ojcobójstwa jest obecny zarówno w powieści Dostojewskiego, jak i w filmie Zelenki. W obu dziełach ojcobójstwo jest symbolem buntu przeciwko autorytetowi i poszukiwania własnej tożsamości.
  • Miłość i nienawiść. W filmie pojawia się wiele wątków miłosnych, które są często obarczone zazdrością i nienawiścią. Główni bohaterowie, Dymitr i Gruszeńka, są zakochani w sobie, ale ich miłość jest zakazana.
  • Różnica kultur. Film ukazuje zderzenie dwóch kultur: polskiej i czeskiej. Aktorom z Pragi trudno jest zrozumieć mentalność Polaków, a Polacy często nie rozumieją czeskiego humoru.

Bracia Karamazow to film wymagający i niełatwy do jednoznacznej interpretacji. Jest to dzieło, które pozostawia widza z mnóstwem pytań i refleksji.

Oto kilka dodatkowych skojarzeń, które można odnieść do filmu:

  • Stalownia, w której wystawiane jest przedstawienie, może symbolizować upadłą cywilizację. Jest to miejsce, w którym kiedyś tętniło życie, ale dziś jest opuszczone i popada w ruinę.
  • Tragedia, która dotyka jednego z widzów, może być metaforą dla tragedii, która może dotknąć każdego z nas. Jest to wydarzenie, które wywraca życie do góry nogami i zmusza do przewartościowania wszystkiego.

Film Bracia Karamazow to dzieło, które z pewnością zapadnie w pamięć widzów. Jest to film, który warto obejrzeć nie tylko ze względu na swoją artystyczną wartość, ale także ze względu na poruszane w nim ważne tematy.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Petr Zelenka
scenariusz Petr Zelenka
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Czechy, Polska, Francja
premiera 24 kwietnia 2008 (Światowa)
na podstawie Evald Schorm (sztuka) / Fiodor Dostojewski (powieść)
dystrybucja Gutek Film
studio Ceská Televize / Eurimages / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. Karamazovi
inne tytuły The Karamazov Brothers Miedzynarodowe The Karamazovs Kanada

Obsada

Aktor Postać
Stary Karamazow
Iwan
Alosza
Dymitr
Smerdiakow
Gruszeńka
Katarzyna
Liza
Sędzia / Polak
Sniegirow
Karczmarz
Reżyser
Stróż
Kasia
Pianista
Żona stróża
Tancerz
Tancerka
BHP-owiec
Lalkarz

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *