1920 Bitwa Warszawska (2011)

  • Gatunek: Dramat Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 50 min.
  • Młody żołnierz w czasie walk trafia do niewoli. Podczas wojennej zawieruchy żona postanawia odnaleźć ukochanego.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Film „1920 Bitwa Warszawska” to polski film historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana, który opowiada o wydarzeniach Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Jest to jeden z najdroższych polskich filmów wszech czasów, z budżetem wynoszącym 9 milionów dolarów.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1920 roku, kiedy to Wojsko Polskie jest w defensywie w obliczu nacierającej Armii Czerwonej. Jan Krynicki (Borys Szyc), młody poeta i kawalerzysta, otrzymuje rozkaz wyjazdu na front. W przeddzień wyjazdu żeni się ze swoją narzeczoną Olą Raniewską (Natasza Urbańska), aktorką teatru rewiowego.

Jan i Ola są szczęśliwymi małżonkami, ale ich miłość zostaje wystawiona na próbę przez wojnę. Jan trafia do niewoli, a Ola zostaje sama w Warszawie, która jest bombardowana przez bolszewików.

Film przedstawia dramatyczną walkę Polaków o niepodległość. Oprócz walk na frontach, film ukazuje również życie codzienne ludzi w czasie wojny. Hoffmanowi udało się stworzyć realistyczny i poruszający obraz jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Film „1920 Bitwa Warszawska” został dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Otrzymał szereg nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Ocena filmu

Film „1920 Bitwa Warszawska” jest świetnie zrealizowanym dziełem, które łączy w sobie elementy kina historycznego, wojennego i dramatu. Hoffmanowi udało się stworzyć realistyczny i poruszający obraz jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Film ma kilka mocnych stron. Po pierwsze, jest to bardzo dobrze zrealizowane dzieło pod względem technicznym. Sceny bitew są imponujące i widowiskowe. Po drugie, film ma świetną obsadę. Daniel Olbrychski w roli marszałka Piłsudskiego jest znakomity, a Borys Szyc i Natasza Urbańska tworzą przekonujący duet małżeński. Po trzecie, film ma ważny przekaz patriotyczny. Przypomina o bohaterstwie Polaków, którzy w 1920 roku obronili niepodległość swojego kraju.

Oczywiście, film nie jest pozbawiony wad. Niektórzy krytycy zarzucają mu, że jest zbyt schematyczny i propagandowy. Niemniej jednak, „1920 Bitwa Warszawska” to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Jest to dzieło, które warto zobaczyć, aby poznać historię swojego kraju i zrozumieć, dlaczego Bitwa Warszawska była tak ważna.

Krytyka filmu

Film „1920 Bitwa Warszawska” został dobrze przyjęty przez krytykę. Recenzenci chwalili przede wszystkim realistyczne przedstawienie walk, świetną obsadę i ważny przekaz patriotyczny.

„Jest to film, który wstrząsa i porusza. Hoffmanowi udało się stworzyć realistyczny i przejmujący obraz Bitwy Warszawskiej” – napisała „Gazeta Wyborcza”.

„To dzieło, które warto zobaczyć, aby poznać historię swojego kraju i zrozumieć, dlaczego Bitwa Warszawska była tak ważna” – napisał „Polityka”.

„„1920 Bitwa Warszawska” to świetnie zrealizowany i poruszający film, który powinien przypaść do gustu każdemu, kto interesuje się historią” – napisał „Kino”.

Podsumowanie

Film „1920 Bitwa Warszawska” to świetnie zrealizowane dzieło, które łączy w sobie elementy kina historycznego, wojennego i dramatu. Hoffmanowi udało się stworzyć realistyczny i poruszający obraz jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Film jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto interesuje się historią swojego kraju.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Jarosław Sokół, Jerzy Hoffman
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 30 września 2011 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Forum Film Poland
studio HBO Polska / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Zodiak Jerzy Hoffman Film Production Sp. z o.o.
tytuł oryg. 1920 Bitwa Warszawska
inne tytuły Battle of Warsaw 1920 Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Marszałek Józef Piłsudski
Ola Raniewska
Jan Krynicki
Kapitan Kostrzewa
Czekista Bykowski
Major Bolesław Wieniawa-Długoszowski
Aktorka Ada
Kryszkin
Sofia Nikołajewna
Premier RP Wincenty Witos
Premier RP Władysław Grabski
Porucznik Jan Kowalewski
Ksiądz Ignacy Skorupka
Anatol
Samuel
Włodzimierz Lenin
Paproch
Pani Zdzisia
Generał Michaił Tuchaczewski
Feliks Dzierżynski
Lew Trocki
Generał Tadeusz Rozwadowski
Józef Stalin
Czerwonoarmista Moskalenko
Generał Władysław Sikorski
Generał Józef Haller
Sierżant Sowa
Marynia Łasiakówna
Konferansjer / Członek delegacji kanonika Adamskiego
Korwin-Piotrowska
Aurelia Więcławska
Kanonik Adamski
Gwałcona dojarka
Czerwonoarmista
Oficer
Chłopak - ochotnik do wojska
Sierżant, członek komisji rekrutacyjnej
Członek sądu wojskowego
Członek komisji rekrutacyjnej
Chłop czytający odezwę Witosa
Grający w karty z Samuelem i Anatolem
Major Bielski, przewodniczący sądu wojskowego
Czerwonoarmista Iwanow
Grający w karty z Samuelem i Anatolem
Mówca na wiecu czerwonoarmistów
Żołnierz Tuchaczewskiego
Orkiestra
Ochotniczka na ulicy
Mówca na wiecu czerwonoarmistów
Żołnierz na ulicy
Żołnierz polski
Mówca na wiecu czerwonoarmistów
Żołnierz nawołujący rannych do walki
Czerwonoarmista na koniu
Rotmistrz Aleksander Pociej
Żołnierz układający trumny w kościele
Żołnierz uczący Olę obsługi karabinu
Mówca na wiecu czerwonoarmistów
Sanitariuszka
Żołnierz
Pilot samolotu
Polski żołnierz
Gwardzista
Dziewczyna żegnająca wojsko
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artystka kabaretowa
Artysta kabaretowy
Ratajczak
Ochotniczka na ulicy
Dowódca w Ossowie
Mężczyzna czytający odezwę Witosa
Żołnierz Tuchaczewskiego nadający komunikat
Jones
Adwokat
Artysta kabaretowy
Artystka kabaretowa
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artystka kabaretowa
Artystka kabaretowa
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artystka kabaretowa
Artystka kabaretowa
Artystka kabaretowa
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Ksiądz czytający odezwę Witosa
Charles de Gaulle
Telefonista w okopie
Członek sądu wojskowego

Zdjęcia

Alternatywne opisy

1920 Bitwa Warszawska to polski film wojenny w reżyserii Jerzego Hoffmana, który opowiada o wydarzeniach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Film jest pierwszym polskim pełnometrażowym filmem zrealizowanym w technologii 3D.

Akcja filmu rozgrywa się w trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej. Polski poeta i ułan Jan Krynicki (Borys Szyc), w przeddzień wyruszenia wraz z Wojskiem Polskim z Warszawy, żeni się z polską artystką estradową Olą Raniewską (Natasza Urbańska). Ślubu udziela im ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki).

Jan i Ola

Jan i Ola są szczęśliwą parą, ale ich szczęście nie trwa długo. Jan wyrusza na front, a Ola zostaje w Warszawie, czekając na jego powrót.

Na froncie Jan staje do walki z bolszewikami. W czasie bitwy pod Radzyminem zostaje ciężko ranny i trafia do niewoli.

Bitwa Warszawska [Image of Bitwa Warszawska w filmie 1920 Bitwa Warszawska]

Bitwa Warszawska to jeden z najważniejszych momentów w historii Polski. To właśnie w tej bitwie Wojsko Polskie odniosło zwycięstwo nad Armią Czerwoną, ocalając niepodległość Polski.

Film Hoffmana przedstawia przebieg bitwy w realistyczny i szczegółowy sposób. Widz może zobaczyć, jak wyglądała walka w okopach, jak działała artyleria i jak walczyli polscy żołnierze.

Marszałek Józef Piłsudski [Image of Marszałek Józef Piłsudski w filmie 1920 Bitwa Warszawska]

W filmie ważną rolę odgrywa Marszałek Józef Piłsudski, który dowodził Wojskiem Polskim w czasie bitwy. Piłsudski jest przedstawiony jako charyzmatyczny i odważny przywódca, który nie cofał się przed trudnymi decyzjami.

Ocena filmu

Film 1920 Bitwa Warszawska został pozytywnie oceniony przez krytyków i widzów. Film został doceniony za rzetelne przedstawienie wydarzeń historycznych, realistyczne sceny batalistyczne i dobrą grę aktorską.

Film Hoffmana jest ważną pozycją w polskiej kinematografii. Jest to film, który przypomina o jednym z najważniejszych momentów w historii Polski.

Oto niektóre z opinii krytyków na temat filmu:

  • "1920 Bitwa Warszawska to znakomity film wojenny, który w realistyczny i emocjonujący sposób przedstawia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski." - Gazeta Wyborcza
  • "Film Hoffmana to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się historią Polski." - Polska Times
  • "1920 Bitwa Warszawska to film, który będzie się podobał zarówno miłośnikom kina wojennego, jak i tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii Polski." - Filmweb

Konkluzja

Film 1920 Bitwa Warszawska to udane dzieło Jerzego Hoffmana, które warto obejrzeć. Film jest dobrze zrealizowany, a jego historia jest interesująca i emocjonująca. Film jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto interesuje się historią Polski.


1920 Bitwa Warszawska (2011) to polski film wojenny w reżyserii Jerzego Hoffmana, który przedstawia wydarzenia bitwy warszawskiej z 1920 roku. Film jest pierwszym polskim pełnometrażowym filmem zrealizowanym w technologii 3D.

Akcja filmu rozgrywa się w trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej. Polski poeta i ułan Jan Krynicki (Borys Szyc), w przeddzień wyruszenia wraz z Wojskiem Polskim z Warszawy, żeni się z polską artystką estradową Olą Raniewską (Natasza Urbańska). Ślubu udziela im ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki).

Jan i Ola są szczęśliwą parą, ale ich radość nie trwa długo. Już następnego dnia Jan wyrusza na front. Ola pozostaje w Warszawie, gdzie walczy o utrzymanie ducha narodowego wśród mieszkańców miasta.

W międzyczasie Wojsko Polskie, dowodzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego (Daniel Olbrychski), staje do walki z bolszewikami. Pierwsze starcia są dla Polaków niekorzystne. Armia bolszewicka jest liczniejsza i lepiej uzbrojona.

Jan bierze udział w wielu bitwach. W jednej z nich zostaje ranny i dostaje się do niewoli. Ola dowiaduje się o tym i rozpoczyna starania o jego uwolnienie.

W końcu dochodzi do decydującej bitwy pod Warszawą. Wojsko Polskie, wspierane przez ludność cywilną, pokonuje bolszewików. Bitwa ta zostaje uznana za cudowne odrodzenie Polski i uratowanie jej przed bolszewicką inwazją.

Film "1920 Bitwa Warszawska" jest epickim widowiskiem, które przedstawia ważne wydarzenie w historii Polski. Film jest dobrze zrealizowany i ma imponujące sceny batalistyczne.

Obsada filmu jest bardzo dobra. Daniel Olbrychski w roli marszałka Piłsudskiego jest przekonujący i charyzmatyczny. Borys Szyc jako Jan Krynicki jest autentyczny i wzbudza sympatię widzów. Natasza Urbańska jako Ola Raniewska jest piękna i pełna wdzięku.

Film "1920 Bitwa Warszawska" jest obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników kina wojennego i historii Polski. Film jest wzruszający i inspirujący, a jego przesłanie jest aktualne do dziś.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film był kręcony w wielu miejscach w Polsce, w tym w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Lublinie.
  • Do kręcenia scen batalistycznych wykorzystano około 2000 statystów i 100 pojazdów wojskowych.
  • Film miał premierę w Polsce w dniu 30 września 2011 roku.
  • Film był nominowany do 12 nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym do nagrody za najlepszy film, reżyserię i scenariusz.

Film "1920 Bitwa Warszawska" jest ważną pozycją w historii polskiego kina. Film jest dobrze zrealizowany i przedstawia ważne wydarzenie w historii Polski. Film jest wzruszający i inspirujący, a jego przesłanie jest aktualne do dziś.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *