Zaklęte rewiry (1975)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 35 min.
  • Młody chłopak ze wsi rozpoczyna pracę jako pomywacz w restauracji. Szybko awansuje i przechodzi kolejne szczeble kariery.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Zaklęte rewiry to film psychologiczny Janusza Majewskiego z 1975 roku, oparty na powieści Henryka Worcella o tym samym tytule. Opowiada o dojrzewaniu młodego chłopaka ze wsi, Romana Boryczki, który podejmuje pracę jako pomywacz w restauracji hotelu „Pacyfik”.

Akcja filmu rozgrywa się w Krakowie w latach 30. XX wieku. Roman jest nieśmiałym i niewinnym chłopcem, który przyjechał do miasta w poszukiwaniu pracy. Szybko zostaje zatrudniony w restauracji „Pacyfik”, gdzie poznaje brutalne realia świata dorosłych.

Roman musi przystosować się do nowych warunków. Musi nauczyć się obsługiwać klientów, przestrzegać zasad panujących w restauracji i znosić upokorzenia ze strony starszych kolegów. Wkrótce zaczyna awansować, ale sukcesy okupione są utratą niewinności i zaakceptowaniem amoralnych norm postępowania środowiska.

Roman staje przed trudnym wyborem. Czy pozostać sobą i walczyć o swoje wartości, czy też zaakceptować panujące zasady i stać się częścią systemu?

Motyw dojrzewania

Głównym motywem filmu jest dojrzewanie Romana Boryczki. Bohater przechodzi przez szereg zmian, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Z nieśmiałego i naiwnego chłopca staje się pewnym siebie i zaradnym mężczyzną.

Dojrzewanie Romana jest związane z jego konfrontacją z rzeczywistością. Chłopak musi zmierzyć się z okrucieństwem, niesprawiedliwością i cynizmem świata dorosłych. Doświadczenia te uczą go, że życie nie jest łatwe i że trzeba walczyć o swoje wartości.

Motyw walki o wartości

Film porusza również temat walki o wartości. Roman Boryczko jest postacią moralnie czystą i uczciwą. Chłopak nie chce zaakceptować panujących w restauracji zasad, które są dla niego sprzeczne z jego przekonaniami.

Roman staje się symbolem walki o to, by zachować w sobie człowieczeństwo i nie zatracić swojej wrażliwości. Jego walka jest trudna i pełna wyrzeczeń, ale ostatecznie kończy się zwycięstwem.

Motyw kapitalistycznych stosunków społecznych

Film „Zaklęte rewiry” jest również krytyką kapitalistycznych stosunków społecznych. Reżyser pokazuje, jak świat rządzi się prawem silniejszego. Sukces zależy od umiejętności manipulacji i bezwzględności.

Roman Boryczko jest postacią, która symbolizuje nadzieję na zmianę. Chłopak pokazuje, że można zachować swoje wartości nawet w świecie, który jest nimi zagrożony.

Ocena filmu

„Zaklęte rewiry” to film dobrze zrealizowany i poruszający. Opowieść o dojrzewaniu Romana Boryczki jest uniwersalna i aktualna do dziś. Film jest również cennym dokumentem ukazującym realia życia w Polsce w latach 30. XX wieku.

Podsumowanie

Film „Zaklęte rewiry” to dzieło o wielu wymiarach. Jest to opowieść o dojrzewaniu, walce o wartości i krytyce kapitalistycznych stosunków społecznych. Film jest dobrze zrealizowany i poruszający. Jest to dzieło, które warto obejrzeć.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Janusz Majewski
scenariusz Pavel Hajný
gatunek Dramat, Obyczajowy
produkcja Polska, Czechosłowacja
premiera 27 listopada 1975 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Henryk Worcell (powieść)
studio Studio Filmowe Tor
tytuł oryg. Zaklęte rewiry
inne tytuły Hotel Pacific Miedzynarodowe Behind the Scenes at the Pacific Hotel Wielka Brytania

Obsada

Aktor Postać
Roman Boryczko
Robert Fornalski
Fryc
Pancer
Albin
Henek
Hela
Paulina
Zośka
Redaktor
Baron Humaniewski
Kelner Staszek
Kelner Grela
Kelner
Kelner
Rotmistrz Zarębski
Gość w restauracji
Prostytutka
Kelner
Gość
Kelner
Szef komisji
Liftboy
Kelner
Kelner
Kucharka
Gość
Gość
Kucharz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *