Fanny i Aleksander / Fanny och Alexander (1982)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 3 godz. 8 min.
  • Tytuł oryginalny: Fanny och Alexander
  • Ojciec dwojga rodzeństwa przedwcześnie umiera. Gdy matka po niedługim czasie ponownie wychodzi za mąż, ojczym terroryzuje dzieci.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Fanny i Aleksander – film Ingmara Bergmana o poszukiwaniu miłości i wolności

Akcja filmu „Fanny i Aleksander” rozgrywa się na początku XX wieku w Uppsali, w zamożnej rodzinie Ekdahlów. Głową rodu jest Helena, aktorka i właścicielka teatru. Jej synowie, Oskar, Carl i Gustaw Adolf, również są zaangażowani w działalność artystyczną. Oskar jest aktorem i dyrektorem teatru, Carl jest dramaturgiem, a Gustaw Adolf jest reżyserem.

Fanny i Aleksander są dziećmi Oskara i Emilii. Mają szczęśliwe dzieciństwo, otoczone miłością i troską rodziców. Oskar jest dla nich kochającym ojcem, który zawsze ma dla nich czas. Emilia jest czułą i opiekuńczą matką.

Nagle, w Boże Narodzenie 1907 roku, Oskar umiera nagle podczas próby teatralnej. Dla Fanny i Aleksandra jest to ogromna tragedia. Ich świat zostaje wywrócony do góry nogami.

Niedługo po śmierci Oskara Emilia ponownie wychodzi za mąż. Jej wybrankiem jest pastor Edvard Vergerus. Vergerus jest człowiekiem surowym i despotycznym. Nie akceptuje dzieciństwa i wyobraźni. Chce, aby Fanny i Aleksander byli posłuszni i zdyscyplinowani.

W domu Vergerusa Fanny i Aleksander czują się jak w więzieniu. Są pozbawieni wolności i szczęścia. Vergerus zabrania im spotykać się z babcią i resztą rodziny. Nie pozwala im również na udział w przedstawieniach teatralnych.

Fanny i Aleksander zaczynają szukać pocieszenia w świecie wyobraźni. Fanny ucieka w świat baśni i bajek. Aleksander natomiast odkrywa teatr lalek. W teatrze lalek dzieci znajdują schronienie przed brutalną rzeczywistością.

Pewnego dnia Fanny i Aleksander poznają Isaaka Jakobiego, przyjaciela Heleny. Jakobi jest czarodziejem i pomaga dzieciom w walce z Vergerusem. Jakobi uczy dzieci, jak korzystać ze swojej wyobraźni, aby uciec od zła.

W końcu Fanny i Aleksander uciekają z domu Vergerusa. Wyruszają w podróż do Paryża, gdzie znajdują nowy dom i nową rodzinę.

Motywy w filmie „Fanny i Aleksander”

Film „Fanny i Aleksander” porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Miłość i rodzina. Film opowiada o sile miłości rodzinnej. Fanny i Aleksander są gotowi zrobić wszystko, aby być razem.
  • Wolność i zniewolenie. Vergerus symbolizuje zniewolenie i ograniczenie wolności. Fanny i Aleksander walczą o swoją wolność i niezależność.
  • Wyobraźnia. Wyobraźnia jest dla Fanny i Aleksandra źródłem pocieszenia i ucieczki od rzeczywistości.

Film „Fanny i Aleksander” to poruszająca i pełna magii opowieść o poszukiwaniu miłości i wolności.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Ingmar Bergman
scenariusz Ingmar Bergman
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Francja, Szwecja, RFN
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 17 grudnia 1982 (Światowa) 15 listopada 2002 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $6 783 304 w USA
dystrybucja Gutek Film
studio Cinematograph AB / Gaumont / Personafilm /
tytuł oryg. Fanny och Alexander
inne tytuły Fanny and Alexander Miedzynarodowe Fanny and Alexander Wielka Brytania Fanny and Alexander USA

Obsada

Aktor Postać
Oscar Ekdahl
Prof. Carl Ekdahl
Emilie Ekdahl
Lydia Ekdahl
Alexander Ekdahl
Fanny Ekdahl
Gustav Adolf Ekdahl
Alma Ekdahl
Filip Landahl
Maj
Helena Ekdahl
Panna Vega
Ciotka Emma
Berta
Petra
Alida
Putte
Rosa
Isak Jacobi
Pułkownik
Hanna Schwartz
Henrietta Vergerus
Biskup Edvard Vergerus
Justina
Lisen
Jenny
Panna Ester
Johan Armfeldt, aktor teatralny
Siri
Statue
Komisarz policji Jespersson
Aron Retzinsky
Ismael Retzinsky
Panna Sinclair, aktorka teatralna
Świadek śmierci biskupa
Stary pastor
Dr Fürstenberg
Pastor na weselu
Blenda Vergérus
Karna, służąca biskupa
Elsa Bergius
Selma, służąca biskupa
Malla Tander, kucharka w domu biskupa
Pan Morsing, aktor teatralny
Ciotka Anna von Bohlen
Rekwizytor
Rektor Magnificus
Tomas Graal, aktor teatralny
Panna Palmgren
Suflerka
Kierownik biura
Pan Salenius, aktor teatralny
Mikael Bergman, aktror teatralny
Grete Holm, aktorka teatralna
Młody mężczyzna pomagający Isakowi ze skrzynią
Chórzysta
Chórzysta
Chórzysta
Mężczyzna w teatrze
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Japonka
Japonka
Japonka
Domowniczka Jacobich
Młody mężczyzna pomagający Isakowi ze skrzynią
Pauline
Mężczyzna
Tancerka w teatrze
Esmeralda

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Fanny i Aleksander to film Ingmara Bergmana z 1982 roku, który opowiada historię dwojga dzieci, które po śmierci ojca muszą zmierzyć się z nowym, surowym ojczymem.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1907 roku, w czasie Bożego Narodzenia. W zamożnym domu Heleny Ekdahl, aktorki i właścicielki teatru, spotykają się członkowie jej rodziny i przyjaciele. Wśród nich jest jej najstarszy syn Oscar, aktor i dyrektor teatru, z żoną Emilią i dziećmi: 12-letnim Aleksandrem i 8-letnią Fanny.

Ojciec dzieci jest dla nich kochającym i troskliwym opiekunem. Fanny i Aleksander spędzają z nim dużo czasu, ucząc się od niego o teatrze, literaturze i sztuce. Jednak ich szczęście zostaje przerwane przez nagłą śmierć Oscara.

Emilia, pogrążona w żałobie, postanawia ponownie wyjść za mąż. Jej wybrankiem jest pastor Edvard Vergerus, surowy i bezwzględny człowiek. Vergerus nie akceptuje dzieci Heleny. Uważa, że są one zbyt wolne i rozpieszczone.

Po przeprowadzce do domu Vergerusa Fanny i Aleksander zostają pozbawieni wszystkiego, do czego byli przyzwyczajeni. Nie mogą więcej spędzać czasu z babcią, ani z resztą rodziny. Vergerus ogranicza im również dostęp do książek, teatru i sztuki.

Dzieci są zrozpaczone. Nie rozumieją, dlaczego ich życie tak się zmieniło. Zaczynają się izolować od świata zewnętrznego. Ich jedynym schronieniem staje się świat wyobraźni.

Aleksander często zasypia w swoim pokoju i wpada w trans. Wtedy śni mu się, że jest w magicznym królestwie, gdzie spotyka elfów, czarodziejów i księżniczki. Fanny natomiast chowa się w szafie i wyobraża sobie, że jest w innym domu, gdzie mieszka z kochającym ojcem.

Pewnego dnia Fanny i Aleksander poznają Isaaka Jakobiego, starego przyjaciela Heleny. Jakobi jest Żydem i uciekł z Niemiec przed prześladowaniami. Mężczyzna staje się dla dzieci opoką, która daje im nadzieję i siłę do walki.

Jakobi opowiada dzieciom opowieści o magii i przygodach. Dzięki niemu Fanny i Aleksander zaczynają wierzyć, że ich marzenia mogą się spełnić.

W końcu Fanny i Aleksander postanawiają uciec od Vergerusa. Z pomocą Jakobiego udaje im się dotrzeć do domu babci. Helena jest zachwycona, że dzieci wróciły do niej.

Film Fanny i Aleksander to poruszająca opowieść o miłości, stracie i poszukiwaniu wolności. Bergman w swoim filmie ukazuje świat widziany oczami dziecka. Dzięki temu obrazowi możemy lepiej zrozumieć, jak trudnym doświadczeniem jest dla dziecka utrata rodzica, czy też zmiana otoczenia.

Oto niektóre z najważniejszych wątków i symboli filmu:

  • Śmierć ojca: Śmierć ojca jest dla Fanny i Aleksandra ogromną stratą. To wydarzenie zmienia ich życie diametralnie.
  • Surowy ojczym: Vergerus jest symbolem zła i represji. Jego postać stanowi przeciwieństwo kochającego i troskliwego ojca Oscara.
  • Świat wyobraźni: Świat wyobraźni jest dla Fanny i Aleksandra ucieczką od otaczającej ich rzeczywistości. To miejsce, gdzie mogą być sobą i spełniać swoje marzenia.
  • Opowieści Isaaka Jakobiego: Opowieści Jakobiego są źródłem nadziei i otuchy dla Fanny i Aleksandra. To dzięki nim dzieci zaczynają wierzyć, że ich marzenia mogą się spełnić.

Fanny i Aleksander to film, który porusza i inspiruje. To obraz, który warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *