Edi (2002)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 37 min.
  • Dwaj bezdomni śmieciarze zostają zmuszeni do zaopiekowania się dzieckiem siostry gangsterów.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Edi (2002) to polski film obyczajowy w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Film opowiada o Edim, zwyczajnym człowieku, który godzi się z tym co go spotyka. Akcja filmu toczy się początkowo w Łodzi, a potem na wsi.

Bohaterowie

  • Edi (Henryk Gołębiewski) to tytułowy bohater filmu. Jest zwykłym człowiekiem, który żyje z dnia na dzień. Pracuje jako złomiarz i mieszka w niewielkim mieszkaniu w Łodzi. Edi jest osobą spokojną i łagodną. Ma dobre serce i zawsze pomaga potrzebującym.
  • Jureczek (Jacek Braciak) to przyjaciel Ediego. Jest podobny do niego charakterem. Jest spokojny i nie szuka kłopotów. Jureczek jest zawsze gotów do pomocy Ediego.
  • Księżniczka (Aleksandra Kisio) to siedemnastoletnia dziewczyna, która jest siostrą dwóch bandytów. Jest dziewczyną z trudnej rodziny. Księżniczka jest piękna i inteligentna, ale jednocześnie jest zagubiona i nie wie, co chce robić ze swoim życiem.

Fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się w Łodzi. Edi i Jureczek pracują jako złomiarze. Pewnego dnia Edi poznaje Księżniczkę. Dziewczyna jest siedemnastoletnią uczennicą, która jest siostrą dwóch bandytów. Księżniczka jest zagubiona i nie wie, co chce robić ze swoim życiem. Edi postanawia pomóc dziewczynie.

Edi zaczyna uczyć Księżniczkę. Dziewczyna jest wdzięczna za pomoc Ediego. Edi i Księżniczka zaczynają się do siebie zbliżać. Jednak ich szczęście nie trwa długo.

Pewnego dnia Księżniczka zostaje zgwałcona. Edi jest oskarżony o gwałt. Edi trafia do więzienia. Księżniczka jest w ciąży.

Edi wychodzi z więzienia. Postanawia wziąć odpowiedzialność za dziecko Księżniczki. Edi i Księżniczka wyjeżdżają na wieś. Edi pracuje na roli, a Księżniczka wychowuje dziecko.

Motywy

Film Edi porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Doświadczenie krzywdy

Księżniczka jest ofiarą gwałtu. Gwałt to doświadczenie, które może mieć niszczący wpływ na życie człowieka. Księżniczka jest zdezorientowana i nie wie, jak sobie z tym poradzić.

  • Poszukiwanie sprawiedliwości

Edi jest niesłusznie oskarżony o gwałt. Edi chce udowodnić swoją niewinność, ale jest to trudne zadanie. Edi jest zmuszony do stawienia czoła systemowi, który jest niesprawiedliwy.

  • Rodzina

Edi i Księżniczka tworzą nietypową rodzinę. Edi jest ojcem dziecka Księżniczki, ale nie jest jej mężem. Edi i Księżniczka kochają się i wspierają się nawzajem.

Wykonanie

Film Edi jest dobrze zrealizowany. Reżyser Piotr Trzaskalski stworzył poruszający obraz o doświadczeniu krzywdy i poszukiwaniu sprawiedliwości.

Odpowiedni dobór aktorów jest jednym z atutów filmu. Henryk Gołębiewski stworzył przejmującą kreację Ediego. Jacek Braciak również dobrze poradził sobie w roli Jureczka. Aleksandra Kisio jest przekonująca jako Księżniczka.

Film Edi został doceniony przez krytyków. Film otrzymał nagrodę Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska (Jacek Braciak) oraz nagrodę publiczności.

Podsumowanie

Film Edi to poruszający dramat, który porusza ważne tematy społeczne. Film jest dobrze zrealizowany i ma przekonujące kreacje aktorskie.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Piotr Trzaskalski
scenariusz Piotr Trzaskalski, Wojciech Lepianka
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska
premiera 18 września 2002 (Światowa)
dystrybucja SPI International Polska Sp. z o.o.
studio Opus Film
tytuł oryg. Edi

Obsada

Aktor Postać
Edi
Jureczek Sokołow
Stefan
Andrzej, brat Ediego
Krysia, bratowa Ediego
Brat "Księżniczki"
Brat "Księżniczki"
"Cygan", chłopak "Księżniczki"
"Księżniczka"
"Mały"
Synek "Małego"
Kobieta w barze
Synek "Księżniczki"
Sprzątaczka w szkole
Pielęgniarka
Barmanka Jadzia
Sklepowa
Kierownik punktu skupu złomu
Żona "Małego"

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *