Męczeństwo Joanny d’Arc / La passion de Jeanne d’Arc (1928)

  • Gatunek: Dramat historyczny Niemy
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 54 min.
  • Tytuł oryginalny: La passion de Jeanne d'Arc
  • Zapis ostatniego dnia życia Joanny d’Arc, które zakończyła spalona na stosie. Podczas przesłuchań musiała wybierać między wiarą w Boga a własnym życiem.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Męczeństwo Joanny d’Arc to jeden z najbardziej poruszających i przejmujących filmów w historii kina. Obraz duńskiego mistrza Carla Theodora Dreyera opowiada o ostatnich dniach życia Joanny d’Arc, która w wieku zaledwie 19 lat została skazana na śmierć przez spalenie na stosie.

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego dnia – 30 maja 1431 roku, w ostatnim dniu życia Joanny. Dziewczyna jest przetrzymywana w niewoli przez angielskich i francuskich biskupów, którzy oskarżają ją o herezję i czary. Joanna jest torturowana i zmuszana do wyrzeczenia się swoich racji. Musi wybrać między wiarą w Boga, a własnym życiem.

Dreyer ukazuje proces Joanny d’Arc jako sprzeczkę między wiarą a rozumem, między świecką władzą a duchowością. Joanna jest symbolem czystości i niewinności, która staje w obliczu okrutnej rzeczywistości. Jej walka o prawdę i sprawiedliwość kończy się tragicznie, ale jej historia nadal jest inspiracją dla ludzi na całym świecie.

Film jest znany z innowacyjnych zdjęć, które skupiają się na twarzach bohaterów. Dreyer wykorzystuje zbliżenia, aby pokazać wewnętrzny dramat Joanny. Jej twarz jest pełna emocji – od nadziei i determinacji, po strach i rozpacz.

Główną rolę w filmie zagrała Maria Falconetti, która stworzyła jedną z najbardziej pamiętnych kreacji w historii kina. Jej gra jest pełna ekspresji i emocji. Falconetti otrzymała za rolę Joanny d’Arc Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Męczeństwo Joanny d’Arc to film, który porusza i inspiruje. Jest to dzieło, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Oto kilka konkretnych przykładów, jak Dreyer wykorzystał nowatorskie zdjęcia, aby wzmocnić emocjonalny impact filmu:

  • W jednej ze scen Joanna jest torturowana przez oprawców. Dreyer pokazuje jej twarz w zbliżeniu, aby widz mógł zobaczyć jej cierpienie.

  • W innej scenie Joanna jest zmuszona do wyrzeczenia się swoich racji. Dreyer pokazuje jej twarz w zbliżeniu, aby widz mógł zobaczyć jej wewnętrzną walkę.

  • W finale filmu Joanna zostaje spalona na stosie. Dreyer pokazuje jej twarz w zbliżeniu, aby widz mógł zobaczyć jej ostateczną chwilę.
    [Image of Scen spalenia Joanny z filmu „Męczeństwo Joanny d’Arc”]

Te zbliżenia twarzy są niezwykle poruszające, ponieważ pozwalają widzowi poczuć emocje bohaterki. Dreyer wykorzystuje je, aby opowiedzieć historię Joanny d’Arc w sposób, który jest jednocześnie intymny i epicki.

Męczeństwo Joanny d’Arc to film, który wciąż jest aktualny. Jest to historia o niezłomnej wierze, która pokonuje wszelkie przeciwności. Film ten jest poruszającym i inspirującym dziełem, które warto zobaczyć.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Carl Theodor Dreyer
scenariusz Joseph Delteil, Carl Theodor Dreyer
gatunek Dramat historyczny, Niemy
produkcja Francja
premiera 21 kwietnia 1928 (Światowa)
studio Société générale des films
tytuł oryg. La passion de Jeanne d'Arc
inne tytuły The Passion of Joan of Arc Miedzynarodowe The Passion of Joan of Arc USA

Obsada

Aktor Postać
Joanna d'Arc
Biskup Pierre Cauchon
Jean d'Estivet
Nicolas Loyseleur
Jean Massieu
Jean Lemaître
Guillaume Evrard
Jean Beaupère
Sędzia
Sędzia
Sędzia
Sędzia
Sędzia
Sędzia
Jean Lemaître
Martin Ladvenu
Sędzia
Sędzia
Sędzia
Sędzia
Sędzia
Kobieta patrząca na stos
Sędzia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *