Rewers (2009)

  • Gatunek: Czarna komedia
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 39 min.
  • Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w latach 50. i współcześnie. Bohaterką jest Sabina, którą matka i babcia próbują wydać za mąż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje przystojnego Bronisława.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Rewers (2009) to polski film fabularny w reżyserii Borysa Lankosza, z Agatą Buzek, Marcinem Dorocińskim, Krystyną Jandą i Anną Polony w rolach głównych. Film opowiada o losach Sabiny, skromnej i nieśmiałej kobiety, która wkrótce po zakończeniu II wojny światowej poznaje tajemniczego mężczyznę. Ich związek prowadzi do serii zaskakujących wydarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w latach 50. XX wieku i współcześnie. Sabina (Agata Buzek) to samotna kobieta, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Pewnego dnia w jej mieszkaniu pojawia się Bronisław (Marcin Dorociński), przystojny i czarujący mężczyzna. Sabina szybko zakochuje się w nim, a jej matka (Krystyna Janda) jest zachwycona przyszłym zięciem.

Bronisław szybko staje się ważnym elementem życia Sabiny. Jest jej kochankiem, przyjacielem i powiernikiem. Sabina zaczyna odkrywać w sobie nowe emocje i pragnienia, które wcześniej były jej nieznane. Jednak ich związek nie jest pozbawiony tajemnic. Bronisław okazuje się być człowiekiem o mrocznej przeszłości, która może zagrozić ich szczęściu.

Wątek współczesny filmu rozgrywa się w Warszawie. Sabina, już jako staruszka, mieszka w domu opieki. Pewnego dnia odwiedza ją jej syn Marek (Marcin Dorociński), który jest identyczny z Bronisławem. Marek opowiada matce o swojej przeszłości i o tym, jak ich związek wpłynął na jej życie.

Rewers to film wielowątkowy, który łączy w sobie elementy dramatu, thrillera i komedii. Lankosz w mistrzowski sposób łączy ze sobą wątki historyczne i współczesne, tworząc obraz złożonej i niejednoznacznej rzeczywistości. Film jest również udaną próbą portretu psychologicznego kobiety, która poszukuje miłości i spełnienia.

Główne wątki filmu

  • Miłość i zdrada

Głównym wątkiem filmu jest historia miłości Sabiny i Bronisława. Ich związek jest pełen pasji i namiętności, ale również mrocznych tajemnic. Bronisław jest mężczyzną o skomplikowanej osobowości, który potrafi być zarówno kochającym partnerem, jak i bezwzględnym manipulatorem. Sabina, z kolei, jest kobietą, która nie potrafi poradzić sobie z emocjami, które w niej budzą. Ich związek jest oparty na kłamstwach i manipulacjach, które w końcu prowadzą do tragedii.

  • Przeszłość i teraźniejszość

W filmie Lankosza przeszłość i teraźniejszość są ze sobą ściśle powiązane. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych, co pozwala twórcom na pokazanie konsekwencji wydarzeń z przeszłości na teraźniejszość. Sabina i Marek, matka i syn, są ze sobą związani nie tylko więzami krwi, ale również wspólną przeszłością. Ich losy są nierozerwalnie splecione, a wydarzenia z przeszłości wciąż wpływają na ich życie.

  • Kobieca natura

Rewers to także film o kobiecej naturze. Sabina jest kobietą, która poszukuje miłości i spełnienia. Jednak jej pragnienia są często sprzeczne z jej możliwościami. Sabina jest skromną i nieśmiałą kobietą, która nie potrafi poradzić sobie z emocjami, które w niej budzą. Jej związek z Bronisławem prowadzi do jej wewnętrznego rozdarcia. Z jednej strony jest ona zakochana w nim i pragnie być z nim, z drugiej strony boi się go i nie ufa mu.

Krytyka i nagrody

Rewers został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę. Film otrzymał szereg nagród, w tym:

  • Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego dla najlepszego filmu
  • Nagrodę Główną na Festiwalu Filmowym w Gdyni
  • Nagrodę FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Gdyni
  • Nagrodę za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmowym w Gdyni
  • Nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą dla Agaty Buzek na Festiwalu Filmowym w Gdyni
Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Borys Lankosz
scenariusz Andrzej Bart
gatunek Czarna komedia
produkcja Polska
premiera 13 października 2009 (Światowa) 13 listopada 2009 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Syrena Films
studio Polski Instytut Sztuki Filmowej / Studio Filmowe Kadr / Syrena Films (koprodukcja) /
tytuł oryg. Rewers
inne tytuły Reverse Miedzynarodowe The Reverse Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Sabina Jankowska
Irena Jankowska, matka Sabiny
Babcia Sabiny
Bronisław Toporek vel Falski / Marek, syn Sabiny
Pan Józef
Barski, dyrektor wydawnictwa "Nowina"
Arkadiusz Jankowski, brat Sabiny
Poeta Marcel Wodzicki
Dostojnik Zygmunt
Dostojnik
Generał Wiktor, sąsiad Jankowskich
Generałowa
Jason, partner Marka
Koleżanka z wydawnictwa
Koleżanka z wydawnictwa
Żulik
Żulik / Ubek
Sekretarka
Sekretarka
Zofia
Portier
Portier
Portier
Sąsiad
Wasilewska
Ubek u generała
Ubek u generała
Ubek u generała
Ubek u generała
Ubek u generała
Ubek w wydawnictwie
Ubek w wydawnictwie
Ubek w wydawnictwie
Ubek ze zdjęciem
Żołnierz radziecki
Dozorca
Kierowca dostojników
Grubas na lotnisku
Pan z Łomży
Pani z Łomży
Mężczyzna przy straganie
Kobieta na biurku
Sabina Jankowska współcześnie

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Rewers (2009) to polski film fabularny w reżyserii Borysa Lankosza, oparty na powieści Andrzeja Barta o tym samym tytule. Film opowiada historię Sabiny Jankowskiej, trzydziestoletniej kobiety, która właśnie straciła pracę i jest w kryzysie osobistym. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się Bronisław Toporek, przystojny i inteligentny mężczyzna, który odmienia jej życie.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Wątek współczesny przedstawia historię Sabiny, która w wyniku niefortunnego wypadku traci pracę i zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem. Wątek historyczny opowiada o jej młodości, miłości do Bronisława i wydarzeniach, które doprowadziły do ich rozstania.

Sabina jest typową "szarą myszką". Jest skromna, nieśmiała i niepewna siebie. Jej życie nie układa się tak, jakby chciała. Pracuje w nudnym biurze, a jej związek z nudnym i niesympatycznym mężczyzną nie przynosi jej szczęścia.

Bronisław to przeciwieństwo Sabiny. Jest przystojny, inteligentny i czarujący. Od razu wzbudza w niej zainteresowanie. Ich znajomość szybko przeradza się w romans. Sabina jest zakochana po uszy i wierzy, że Bronisław jest mężczyzną jej życia.

Jednak ich szczęście nie trwa długo. Wkrótce Bronisław znika bez śladu. Sabina jest zrozpaczona. Nie wie, co się z nim stało i dlaczego ją zostawił.

Wątek historyczny filmu przedstawia historię miłości Sabiny i Bronisława w czasie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Sabina jest młodą dziewczyną, która marzy o miłości. Bronisław jest jej sąsiadem, który pracuje w podziemiu. Ich znajomość szybko przeradza się w romans.

Ich miłość jest zakazana, ale mimo to są gotowi zrobić wszystko, aby być razem. Bronisław obiecuje Sabinie, że po wojnie się z nią ożeni.

Jednak wojna kończy się tragicznie. Bronisław zostaje aresztowany przez Niemców i rozstrzelany. Sabina przeżywa ogromną tragedię.

Wątek współczesny filmu łączy się z wątkiem historycznym w zaskakujący sposób. Sabina, która w wyniku wypadku traci pamięć, zaczyna odtwarzać swoją przeszłość. Dzięki temu poznaje prawdę o swojej miłości do Bronisława.

Rewers to film o miłości, stracie i pamięci. To także film o tym, jak przeszłość może wpływać na teraźniejszość. Film jest dobrze zrealizowany, z ciekawą fabułą i doskonałymi rolami aktorskimi.

Oto niektóre z ważniejszych wątków i motywów, które pojawiają się w filmie:

  • Miłość: Miłość jest głównym motywem filmu. Sabina i Bronisław są sobie przeznaczeni, ale ich miłość jest zakazana i tragiczna.
  • Przeszłość: Przeszłość ma wpływ na teraźniejszość. Sabina, która traci pamięć, musi odtworzyć swoją przeszłość, aby zrozumieć swoje życie.
  • Pamięć: Pamięć jest ulotna i nie zawsze można jej ufać. Sabina, która odtwarza swoją przeszłość, zaczyna wątpić w to, co pamięta.

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię i scenariusz.

Rewers to film, który warto zobaczyć. To dobrze zrealizowane, poruszające i wciągające dzieło, które pozostawia widza z mnóstwem pytań.


"Rewers" to pełen zwrotów akcji film, który mistrzowsko splata dwie płaszczyzny czasowe: lata pięćdziesiąte oraz współczesność. W centrum narracji stoi Sabina (wspaniale wcielająca się w rolę Agata Buzek), postać skryta i niepozorna, która wkrótce przekracza trzydziestkę, a wciąż brak jej życiowego towarzysza. Jej matka, odegrana przez Krystynę Jandę, jest świadoma tego deficytu i desperacko próbuje zaaranżować córce odpowiednie małżeńskie losy. W tej misji pomaga jej ekscentryczna babcia (w świetnej kreacji Anny Polony), która nie cofnie się przed żadnymi środkami, aby wprowadzić harmonię do życia Sabiny.

Sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, gdy do życia głównej bohaterki wtargnie tajemniczy Bronisław (doskonale wcielający się w postać Marcin Dorociński). Jego pojawienie się okaże się punktem zwrotnym, który wywoła lawinę niespodziewanych zdarzeń, odsłaniających skrywaną stronę kobiecej natury. W przedwojennej kamienicy, gdzie toczy się większość akcji, pojawiają się kolejni kandydaci na serce Sabiny, ale to Bronisław wzbudza jej największe zainteresowanie. Jego inteligencja, urok osobisty i niesamowity wygląd sprawiają, że staje się on obiektem westchnień i pragnień nie tylko Sabiny, ale i innych kobiet wokół.

Film Borysa Lankosza to nie tylko opowieść o poszukiwaniu miłości i sensu życia, ale także głębokie spojrzenie w głąb ludzkiej psychiki. Poprzez zręczne poszarpanie czasu i ukazanie dwóch równoległych historii, reżyser kreśli obraz złożonych relacji międzyludzkich, pełnych tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. W tle widzimy też subtelne nawiązania do zmieniającej się roli kobiet w społeczeństwie, ich pragnień i oczekiwań, które nie zawsze pokrywają się z tradycyjnymi normami.

"Rewers" to nie tylko film o miłości i poszukiwaniu tożsamości, ale także o sile kobiecej determinacji i odwadze w stawianiu czoła własnym demonom. To opowieść o ludzkich relacjach, która porusza głęboko, pozostawiając widza z refleksją nad własnym życiem i decyzjami. Dzięki znakomitej grze aktorskiej, wspaniałej reżyserii i przemyślanej fabule, "Rewers" staje się niezapomnianym filmowym doświadczeniem, które pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu seansu.


"Rewers" Borysa Lankosza to film, który perfekcyjnie splata dwie linie czasowe: lata pięćdziesiąte i współczesność, malując portret życia głównej bohaterki, Sabiny (znakomicie wcielającej się w rolę Agaty Buzek). Sabina, kobieta wkraczająca w czwartą dekadę życia, staje w obliczu pustki emocjonalnej, co staje się widoczne dla matki (w kreacji Krystyny Jandy), która desperacko próbuje znaleźć dla niej odpowiedniego mężczyznę. W tej misji pomaga jej ekstrawagancka babcia (wspaniale odgrywająca Anna Polona), która nie cofnie się przed niczym, by doprowadzić do szczęśliwego zakończenia historii Sabiny.

Sygnałowym momentem w życiu Sabiny staje się pojawienie się na horyzoncie tajemniczego Bronisława (doskonale kreującego Marcin Dorociński). Jego obecność nie tylko wywołuje serię nieprzewidywalnych wydarzeń, ale również rzuca światło na zakamarki kobiecej psychiki, ukazując jej skomplikowaną naturę. W kamienicy sprzed wojny, gdzie toczy się większość akcji, pojawia się wiele potencjalnych adoratorów Sabiny, ale to właśnie Bronisław budzi w niej największe emocje. Jego inteligencja, czar osobisty i niezwykły urok sprawiają, że staje się obiektem westchnień nie tylko Sabiny, lecz także innych kobiet w otoczeniu.

"Rewers" nie tylko opowiada historię poszukiwania miłości i sensu życia, lecz także rzuca światło na złożoność relacji międzyludzkich i konfliktów płci. Poprzez zręczne przeplatanie dwóch płaszczyzn czasowych, reżyser ukazuje skomplikowany obraz ludzkich pragnień i tajemnic. Ponadto, film zawiera subtelne odniesienia do zmieniającej się roli kobiet w społeczeństwie oraz ich walki o autonomię i wolność wyboru.

"Rewers" to nie tylko opowieść o miłości i poszukiwaniu tożsamości, lecz także o sile kobiecej determinacji i odwagi w konfrontacji z własnymi lękami. To film, który porusza głęboko, pozostawiając widza z refleksją nad własnym życiem i relacjami międzyludzkimi. Dzięki znakomitej grze aktorskiej, precyzyjnej reżyserii i głęboko zakorzenionej fabule, "Rewers" staje się filmowym arcydziełem, które zapada w pamięć na długo po zakończeniu seansu.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *