Dom wariatów (1984)

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Dom wariatów (1984) to pierwszy film z serii o Adasiu Miauczyńskim, autorstwa Marka Koterskiego. Opowiada on historię trzydziestolatka, który po latach nieobecności odwiedza rodzinny dom. Wizyta ta okazuje się być dla niego źródłem wielu wstrząsów i przemyśleń.

Adaś jest rozczarowany tym, co zastaje w domu. Jego rodzice są obojętnymi i krytycznymi ludźmi. Matka (Bohdana Majda) jest obsesyjnie skupiona na swoim wyglądzie i karierze, a ojciec (Tadeusz Łomnicki) jest zapracowanym i nerwowym mężczyzną. Brat Adasia, Gigi (Leszek Teleszyński), jest zaś ekscentrycznym i niepewnym siebie człowiekiem.

Dom Miauczyńskich jest miejscem, w którym panuje atmosfera dziwactwa i absurdu. Każdy z członków rodziny ma swoje własne obsesje i lęki. Matka boi się starości i samotności, ojciec obawia się utraty kontroli nad swoim życiem, a Gigi jest uzależniony od alkoholu i narkotyków.

Adaś czuje się zagubiony i nieszczęśliwy w tym miejscu. Nie może znaleźć porozumienia z rodzicami, a jego brat staje się dla niego źródłem niepokoju. W końcu, pod wpływem stresu, dochodzi do jego załamania nerwowego.

Dom wariatów to film o rodzinnych relacjach, o samotności i wyobcowaniu. Jest to także film o absurdzie codzienności i o tym, jak łatwo można popaść w szaleństwo.

Film został zrealizowany w konwencji groteski. Groteska to rodzaj humoru, który polega na zestawianiu ze sobą elementów niepasujących do siebie, tworząc w ten sposób efekt absurdu. W filmie Koterskiego groteska jest wykorzystywana do ukazania dziwacznej i absurdalnej atmosfery, która panuje w domu Miauczyńskich.

Film jest również dramatem. Dramat to rodzaj sztuki, który opowiada o ludzkich przeżyciach i emocjach. W filmie Koterskiego dramat jest wykorzystywany do ukazania wewnętrznych rozterek i przeżyć Adasia.

Dom wariatów to film, który porusza ważne i uniwersalne tematy. Jest to film, który może być interpretowany na wiele sposobów. Jest to film, który zapada w pamięć i który warto obejrzeć.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu:

  • „Trzydziestolatek odwiedza po latach rodzinny dom”„Mężczyzna w średnim wieku powraca do rodzinnego domu po latach nieobecności”
  • „Adaś Miauczyński dobiega do trzydziestki”„Adaś Miauczyński, mężczyzna wkraczający w dorosłość, odwiedza rodzinny dom”
  • „Wizyta jest, co prawda, niespodziewana, lecz mimo to otwieranie zabarykadowanych drzwi trwa niepokojąco długo”„Niespodziewana wizyta Adasia zostaje odebrana z niepokojem przez jego rodziców, którzy chronią się przed światem za zamkniętymi drzwiami”
  • „W końcu na progu staje matka i bez zbytnich czułości wita syna”„Po długim oczekiwaniu na progu pojawia się matka, która wita syna chłodno i bez emocji”
  • „Ojciec szykuje się do snu”„Ojciec, zmęczony życiem i codziennością, kładzie się spać”
  • „Rozpoczyna się spektakl dziwacznych zachowań członków rodziny”„Rodzina Miauczyńskich zaczyna odgrywać przed Adasiem swoje dziwaczne i absurdalne role”
  • „Każdy z nich ma swoje małe obsesje”„Każdy z członków rodziny jest uwikłany w swoje własne obsesje i lęki”
  • „Adaś wpada w prześladujący go koszmar familijnej codzienności, od której nie da się uciec”„Adaś zostaje wciągnięty w mroczny i absurdalny świat swojej rodziny, z którego nie może się wydostać”
  • **”Tutaj granice między zwykłą, ludzką serdecznością, a nienawiścią już dawno się za
Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Marek Koterski
scenariusz Marek Koterski
gatunek Dramat obyczajowy, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 10 września 1985 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego
tytuł oryg. Dom wariatów
inne tytuły The House of Fools Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Adaś
Ojciec
Gigi
Wanda
Matka w młodości
Ojciec w młodości
Matka
Sąsiad z samochodem
Sąsiad
Kierowca karetki pogotowia
Lekarz pogotowia
Pietrek
Sąsiadka
Mały Adaś
Ktoś
Aśka
SS-man
SS-man

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *