Baczyński (2013)

  • Gatunek: Biograficzny Fabularyzowany dok. Poetycki
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 10 min.
  • Opowieść o legendarnym poecie oraz bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa, a także nieśmiertelna.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Baczyński – film o poecie, który walczył o Polskę

Film „Baczyński” to opowieść o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Obraz, wyreżyserowany przez Kordiana Piwowarskiego, ukazuje poetę jako człowieka uwikłanego w dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, ale też jako artystę, który nieustannie poszukuje piękna i sensu życia.

Film rozpoczyna się od współczesnej sceny, w której grupa młodych ludzi bierze udział w slamie poetyckim. Jeden z uczestników, Adam, recytuje wiersz Baczyńskiego. Po występie Adam opowiada o swoim fascynacji twórczością poety. Wspomina, jak po raz pierwszy zetknął się z jego wierszami i jak bardzo go poruszyły.

Następnie film przenosi się do lat 30. XX wieku, kiedy Baczyński był jeszcze młodym chłopcem. Poznajemy jego rodzinę, przyjaciół i pierwsze miłości. Baczyński od najmłodszych lat przejawia zainteresowanie sztuką. Chodzi na lekcje malarstwa i rysunku, a także pisze wiersze.

W 1939 roku wybucha II wojna światowa. Baczyński zostaje zmobilizowany do armii i bierze udział w walkach. Po kapitulacji Polski dołącza do Szarych Szeregów, gdzie angażuje się w działalność konspiracyjną.

W czasie wojny Baczyński nadal pisze wiersze. Jego twórczość jest pełna bólu, ale też nadziei i wiary w zwycięstwo Polski. Baczyński jest przekonany, że tylko walka o wolną ojczyznę nadaje sens jego życiu.

W 1944 roku Baczyński bierze udział w powstaniu warszawskim. Ginie w walce na Woli 4 sierpnia 1944 roku.

Film „Baczyński” to poruszająca opowieść o życiu i twórczości poety, który walczył o Polskę. Obraz jest pełen emocji i refleksji. Piwowarskiemu udało się w mistrzowski sposób oddać atmosferę tamtych czasów i pokazać, jak wojna wpłynęła na życie Baczyńskiego.

Filmowa interpretacja twórczości Baczyńskiego

Film „Baczyński” to nie tylko opowieść o życiu poety, ale też filmowa interpretacja jego twórczości. Wiersze Baczyńskiego są nierozerwalnie związane z jego życiem. Odzwierciedlają jego uczucia, myśli i doświadczenia.

W filmie wiersze Baczyńskiego są wykorzystane w różny sposób. Są one odczytywane przez aktorów, wyświetlane na ekranie, a nawet śpiewane. Piwowarskiemu udało się w ten sposób sprawić, że poezja Baczyńskiego stała się integralną częścią filmu.

Doskonałe role Mateusza Kościukiewicza i Katarzyny Zawadzkiej

W filmie „Baczyński” główne role grają Mateusz Kościukiewicz i Katarzyna Zawadzka. Kościukiewicz doskonale oddał wrażliwość i wewnętrzny splot Baczyńskiego. Zawadzka stworzyła zaś przejmującą kreację Barbary Drapczyńskiej, ukochanej poety.

Muzyka Czesława Mozila i Meli Koteluk

Do filmu „Baczyński” została napisana muzyka przez Czesława Mozila i Meli Koteluk. Utwór „Pieśń o szczęściu” w ich wykonaniu stał się przebojem i dotarł do drugiego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego.

Film „Baczyński” to poruszająca i refleksyjna opowieść o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Obraz jest pełen emocji i piękna, a także stanowi doskonałą interpretację twórczości Baczyńskiego.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Kordian Piwowarski
scenariusz Kordian Piwowarski
gatunek Biograficzny, Poetycki, Fabularyzowany dok.
produkcja Polska
premiera 15 marca 2013 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Interfilm
studio Artrama / Polski Instytut Sztuki Filmowej
tytuł oryg. Baczyński

Obsada

Aktor Postać
Krzysztof Kamil Baczyński
Barbara Drapczyńska
Stefania Baczyńska
Matka Barbary
Kazimierz Wyka
Aniela Kmita
Łączniczka
Gestapowiec
Lolek
Tadeusz Gajcy
"Długi"
Bogdan Deczkowski
Tytus
Tłumacz
Jarosław Iwaszkiewicz
Ojciec Basi
Chłopiec
Jerzy Andrzejewski
"Świst"
Dziewczyna powstaniec
Mały powstaniec
Kolega Krzysztofa
"Kołczan"
Profesor
Mały Krzyś
Poeta
Lesław Bartelski
Sanitariuszka
Porucznik Tomasz
Gestapowiec

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Baczyński (2013)

Reżyseria: Kordian Piwowarski

Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka, Ewa Telega, Artur Bachański, Iga Banasiak

Gatunek: dokument fabularyzowany

Czas trwania: 1 godzina 9 minut

Opis:

Film Baczyński (2013) to poetycko-biograficzna opowieść o życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów pokolenia Kolumbów. Film ukazuje Baczyńskiego jako człowieka o wielu twarzach: poetę, żołnierza, syna, męża i kochanka.

Film rozpoczyna się od ukazania Baczyńskiego jako młodego, pełnego pasji i ideałów studenta. Jest on członkiem tajnej organizacji harcerskiej Szare Szeregi i aktywnie działa w konspiracji. Jednocześnie rozwija swoją twórczość poetycką, która szybko zyskuje uznanie krytyków.

Wkrótce wybucha wojna. Baczyński zostaje żołnierzem Armii Krajowej i bierze udział w walkach z okupantem. Jednocześnie nadal pisze wiersze, które stają się świadectwem okrucieństw wojny i nadziei na jej zwycięstwo.

W 1944 roku Baczyński bierze udział w powstaniu warszawskim. Ginie 5 sierpnia, w wieku zaledwie 23 lat.

Film Baczyński to dzieło o wielu warstwach. Z jednej strony jest to opowieść o życiu i twórczości wybitnego poety. Z drugiej strony jest to refleksja nad sensem wojny i śmierci. Film pokazuje, jak bezsensowna i okrutna jest wojna, jak wiele ofiar pochłania i jak wiele cierpienia powoduje. Jednocześnie pokazuje, że sztuka, nawet w obliczu śmierci, może być źródłem nadziei i ocalenia.

Film został zrealizowany w sposób poetycki i refleksyjny. Wykorzystuje on różne środki wyrazu, takie jak wiersze Baczyńskiego, relacje świadków wydarzeń oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością. Dzięki temu film staje się dziełem wieloznacznym i otwartym na różne interpretacje.

Ocena:

Film Baczyński to jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina ostatnich lat. Jest to film poruszający, dojrzały i refleksyjny. Film doskonale oddaje ducha poezji Baczyńskiego i pozwala lepiej zrozumieć jego życie i twórczość.

Główne wątki filmu:

  • Miłość: Baczyński był zakochany w Barbarze Drapczyńskiej, z którą ożenił się w 1942 roku. Ich miłość była wielka i tragiczna, ponieważ Barbara zginęła w powstaniu warszawskim.
  • Wyobcowanie: Baczyński czuł się wyobcowany w otaczającym go świecie. Był człowiekiem o wrażliwej duszy, który nie potrafił pogodzić się z okrucieństwami wojny.
  • Wojna: Wojna była dla Baczyńskiego doświadczeniem traumatycznym. To właśnie wojna stała się inspiracją dla jego najwybitniejszych wierszy.
  • Twórczość: Twórczość Baczyńskiego była wyrazem jego poszukiwania sensu życia i śmierci. Jego wiersze są pełne lęku, nadziei i miłości.

Osiągnięcia filmu:

  • Film został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, w tym na 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.
  • Film został nominowany do Orła, polskiej nagrody filmowej, w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz i najlepsza scenografia.
  • Film został dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność.

Podsumowanie:

Film Baczyński to dzieło ważne i poruszające. Jest to film, który warto zobaczyć, aby lepiej zrozumieć życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich poetów.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *