Solaris / Solyaris (1972)

  • Gatunek: Dramat Sci-Fi
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 47 min.
  • Tytuł oryginalny: Solyaris
  • Na stację kosmiczną krążącą wokół planety Solaris przybywa Kris Kelvin, aby wyjaśnić niepokojące zachowanie załogi.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Solaris to film science fiction z 1972 roku w reżyserii Andrieja Tarkowskiego, oparty na powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Film opowiada o Krisie Kelvinie, psychologu kosmonautach, który zostaje wysłany na stację kosmiczną krążącą wokół planety Solaris, aby zbadać niepokojące zachowanie jej załogi.

Kelvin przybywa na stację i odkrywa, że dwaj naukowcy, którzy tam pracują, są w stanie psychicznym załamania. Jeden z nich, Gibarian, popełnił samobójstwo, a drugi, Sartorius, jest w stanie katatonii. Kelvin szybko odkrywa, że przyczyną ich stanu jest tajemnicza siła, która zamieszkuje Solaris. Siła ta jest w stanie materializować obrazy z podświadomości ludzi.

Kelvin sam doświadcza działania tej siły, gdy na stacji pojawia się Hari, jego zmarła żona. Hari jest idealnym odzwierciedleniem pamięci Kelvina o niej. Kelvin jest początkowo zdezorientowany i przerażony pojawieniem się Hari, ale z czasem zaczyna się do niej przywiązywać.

Kelvin i Hari spędzają razem coraz więcej czasu, a ich związek zaczyna się pogłębiać. Kelvin zaczyna rozumieć, że Hari nie jest zwykłym duchem, ale jest czymś znacznie więcej. Jest ona emanacją Solaris, która próbuje zrozumieć ludzkie emocje i uczucia.

Kelvin musi dokonać trudnego wyboru: czy opuści Hari i wróci na Ziemię, czy też pozostanie na Solaris z nią. Ostatecznie Kelvin postanawia pozostać z Hari, co oznacza, że nigdy nie wróci na Ziemię.

Motywy i przesłanie filmu

Solaris jest filmem o wielu motywach, ale jednym z najważniejszych jest motyw relacji między człowiekiem a kosmosem. Film przedstawia człowieka jako istotę kruchą i podatną na wpływy z zewnątrz. Solaris jest symbolem nieskończoności i tajemnicy wszechświata. Jego działanie jest nieprzewidywalne i może mieć destrukcyjny wpływ na człowieka.

Innym ważnym motywem filmu jest motyw pamięci i zapomnienia. Solaris jest w stanie materializować obrazy z podświadomości ludzi, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Film ukazuje, jak pamięć może być zarówno źródłem szczęścia, jak i cierpienia.

Styl

Solaris jest filmem o bardzo charakterystycznym stylu. Tarkowski znany jest z poetyckich i refleksyjnych filmów, które często poruszają ważne tematy filozoficzne. Solaris jest tego doskonałym przykładem. Film jest pełen pięknych ujęć i nastrojowej muzyki. Tarkowski wykorzystuje także powtórzenia i symbole, aby stworzyć atmosferę tajemniczości i niepokoju.

Ocena

Solaris to jeden z najważniejszych filmów science fiction w historii. Jest to film głęboki i poruszający, który porusza ważne tematy egzystencjalne. Film jest także bardzo dobrze zrealizowany i stanowi przykład wybitnego kina.

Podsumowanie

Solaris to film, który warto zobaczyć, nawet jeśli nie jesteś fanem science fiction. Jest to film, który zmusza do myślenia i pozostawia w pamięci na długo.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Andriej Tarkowski
scenariusz Andriej Tarkowski, Fridrikh Gorenshtein
gatunek Dramat, Sci-Fi
produkcja ZSRR
premiera 5 lutego 1972 (Światowa)
na podstawie Stanisław Lem (powieść)
studio Creative Unit of Writers & Cinema Workers / Kinostudiya Mosfilm / Unit Four
tytuł oryg. Solyaris
inne tytuły Solaris USA Solaris Wielka Brytania

Obsada

Aktor Postać
Anna, ciotka Krisa
Kris Kelvin
Hari
Doktor Sartorius
Henri Berton
Doktor Gibarian
Profesor Messenger
Przewodniczący naukowej komisji śledczej
Profesor Trajet
Shannahan, przewodniczący komisji Bertona
Syn Bertona
Doktor Snaut, cybernetyk
Gość Gibariana
Członek rady naukowej
Siostrzenica Krisa Kelvina
Matka Krisa
Ojciec Krisa
Francuski naukowiec na konferencji
Kris Kelvin
Doktor Snaut, cybernetyk
Kris Kelvin jako nastolatek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *