Viridiana (1961)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 30 min.
  • Historia Viridiany, młodej zakonnicy tuż przed złożeniem ślubów wieczystych, która wyjeżdża w odwiedziny do domu swojego owdowiałego wuja.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Viridiana (1961) to surrealistyczny dramat filmowy w reżyserii Luisa Buñuela, oparty na powieści Halma Benito Pérez Galdósa. Film opowiada historię Viridiany, młodej zakonnicy, która odwiedza swojego owdowiałego wuja, Don Jaimego.

Opowieść

Film rozpoczyna się sceną, w której Viridiana, młoda nowicjuszka, opuszcza klasztor, aby odwiedzić swojego wuja, Don Jaimego. Dziewczyna jest bardzo podobna do jego zmarłej żony, Eulalii, co wzbudza w nim pożądanie. Don Jaime proponuje Viridianie małżeństwo, ale dziewczyna odrzuca jego zaloty.

Wściekły Don Jaime wyrzuca Viridianę z domu. Dziewczyna wraca do klasztoru, ale nie może pogodzić się z tym, co się wydarzyło. Ostatecznie postanawia opuścić zakon i wrócić do wuja.

Don Jaime jest zaskoczony powtórnym pojawieniem się Viridiany. Dziewczyna proponuje mu, aby przekształcił swój dom w przytulisko dla bezdomnych. Don Jaime zgadza się, a Viridiana zaczyna opiekować się grupą biedaków.

Początkowo bezdomni są wdzięczni Viridianie za pomoc. Jednak z czasem zaczynają się do niej odnosić z nieufnością i agresją. Pewnego dnia jeden z mężczyzn próbuje ją zgwałcić. Viridiana broni się, ale zostaje zraniona.

W przytułku wybucha pożar. Viridiana ratuje bezdomnych, ale sama ginie w płomieniach.

Interpretacja

Viridiana to film o wielu interpretacjach. Można go odczytywać jako satyrę na fałszywą dobroczynność, jako alegorię religijną lub jako osobiste wyznanie Buñuela.

W kontekście satyrycznym film można interpretować jako krytykę religii i instytucji kościelnych. Don Jaime, jako przedstawiciel Kościoła, jest postacią cyniczną i hipokrytyczną. Jego zaloty do Viridiany można odczytywać jako próbę wykorzystania jej naiwności.

W kontekście religijnym film można interpretować jako alegorię Męki Pańskiej. Viridiana, jako młoda kobieta, jest symbolem Chrystusa. Jej śmierć w płomieniach można odczytywać jako śmierć Chrystusa na krzyżu.

W kontekście osobistym film można interpretować jako refleksję Buñuela nad swoim życiem. Buñuel, podobnie jak Viridiana, był osobą religijną, która przeżyła kryzys wiary. Film można odczytywać jako próbę Buñuela pogodzenia się z własną religijną przeszłością.

Ocena

Viridiana to jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Jest to film surrealistyczny, ale jednocześnie realistyczny. Buñuel łączy w nim elementy absurdu, humoru i dramatu. Film jest bogaty w symbolizm i metafory.

Film został nagrodzony Złotą Palmą na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Został również nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Film został jednak zakazany w Hiszpanii przez 16 lat. Watykan potępił film jako bluźnierczy.

Viridiana to film, który wciąż budzi kontrowersje. Jest to film, który porusza ważne tematy i skłania do refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Luis Buñuel
scenariusz Luis Buñuel, Julio Alejandro
gatunek Dramat
produkcja Hiszpania, Meksyk
premiera 17 maja 1961 (Światowa)
na podstawie Benito Pérez Galdós (powieść) (niewymieniony w czołówce)
studio Films 59 / Gustavo Alatriste / Unión Industrial Cinematográfica (UNINCI)
tytuł oryg. Viridiana
inne tytuły Viridiana USA Viridiana Wielka Brytania Airidiana Australia

Obsada

Aktor Postać
Viridiana
Jorge
Don Jaime
Ramona
Lucia
Don Amalio
Rita
Manuel "Mały"
Enedina
Żebraczka
Pan Zequiel
Żebrak
Żebrak
Żebraczka
José "Trędowaty"
Żebrak
Żebraczka
Żebraczka
Burmistrz

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *