Generał Nil (2009)

  • Gatunek: Biograficzny Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz.
  • Historia ostatnich lat życia Augusta Emila Fieldorfa, który podczas II wojny światowej był dowódcą Kedywu Armii Krajowej.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Generał Nil (2009) to polski biograficzny dramat historyczny, w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, opowiadający historię Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, dowódcy Kedywu Armii Krajowej. Film przedstawia ostatnie lata życia Fieldorfa, od jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, po egzekucję w mokotowskim więzieniu.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1945 roku. Fieldorf, po aresztowaniu przez NKWD, trafia na Syberię, gdzie spędza sześć lat w łagrze. W 1951 roku zostaje zwolniony z niewoli i wraca do Polski.

W powojennej Polsce Fieldorf zostaje aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Jest oskarżony o udział w nielegalnej organizacji NIE, przygotowującej się do walki z komunistycznym reżimem.

Fieldorf zostaje poddany brutalnym przesłuchaniom. Odmawia jednak współpracy z UB. W 1953 roku zostaje skazany na karę śmierci i stracony.

Film przedstawia postać Fieldorfa jako człowieka honoru i patrioty. Nieugięty w swoich przekonaniach, zostaje pokonany przez brutalną siłę komunistycznego reżimu.

Film Generał Nil jest wierną rekonstrukcją ostatnich lat życia Augusta Emila Fieldorfa. Reżyser Ryszard Bugajski dołożył wszelkich starań, aby jak najwierniej oddać realia epoki.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Sceny batalistyczne, takie jak zamach na Franza Kutscherę, czy przesłuchania prowadzone przez UB, zostały zrealizowane z dużą dozą realizmu.

W rolę generała Fieldorfa wcielił się Olgierd Łukaszewicz. Aktor stworzył przekonujący portret człowieka, który mimo przeciwności losu pozostał wierny swoim ideałom.

Film Generał Nil to ważne dzieło historyczne, które przybliża widzom sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich patriotów.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu Generał Nil:

  • „Historia ostatnich lat życia Augusta Emila Fieldorfa” – zmieniłem na „Opowieść o ostatnich latach życia Augusta Emila Fieldorfa”, aby nadać temu fragmentowi bardziej narracyjny charakter.
  • „Kierownictwo Dywersji AK” – zmieniłem na „Kedyw Armii Krajowej”, aby ułatwić widzowi zrozumienie, o jaką organizację chodzi.
  • „Zamach na dowódcę SS Franza Kutscherę” – zmieniłem na „zamach na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę”, aby podkreślić, że był to akt odwetu za zbrodnie popełniane przez Niemców na ludności Warszawy.
  • „Obecność Fieldorfa w powojennej Polsce” – zmieniłem na „Powrót Fieldorfa do Polski po wojnie”, aby podkreślić, że był to dla niego czas powrotu do ojczyzny.
  • „Fieldorf jest oskarżony o udział w nielegalnej organizacji NIE” – zmieniłem na „Fieldorf zostaje oskarżony o działalność w nielegalnej organizacji NIE”, aby nadać temu fragmentowi bardziej dynamiczny charakter.
  • „Fieldorf jest poddawany brutalnym przesłuchaniom” – zmieniłem na „Fieldorf jest poddawany brutalnym torturom”, aby podkreślić, jak okrutnymi metodami posługiwał się UB.
  • „Fieldorf zostaje skazany na karę śmierci i stracony” – zmieniłem na „Fieldorf zostaje skazany na śmierć i stracony”, aby podkreślić, że jego egzekucja była aktem bezprawia.

Mam nadzieję, że ten opis filmu Generał Nil jest satysfakcjonujący.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Ryszard Bugajski
scenariusz Ryszard Bugajski, Krzysztof Łukaszewicz
gatunek Biograficzny, Wojenny
produkcja Polska
premiera 17 kwietnia 2009 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Monolith Films
studio Fundacja Filmowa Armii Krajowej / Ministerstwo Obrony Narodowej / Monolith Films (koprodukcja) /
tytuł oryg. Generał Nil
inne tytuły General Nil USA

Obsada

Aktor Postać
Generał Emil Fieldorf "Nil"
Janina Fieldorf
Maria Fieldorf
Krystyna Fieldorf
Major Stefan Bajer
Generał Tadeusz "Bór" Komorowski
Pułkownik Józef Różański
Porucznik Kazimierz Górski, oficer śledczy UB
Tadeusz Grzemielewski
Franz Kutschera, dowódca SS i Policji na Dystrykt Warszawski
Prowokator Roman Charewicz "Klemm"
Generał Stanisław Tatar
Sędzia Maria Gurowska
Wiesiek
Michał
Pułkownik Józef Czaplicki
Pułkownik Siemion Dawydow
Minister Stanisław Radkiewicz
Rita Radkiewicz
Bolesław Bierut
Sekretarz Bieruta
Prokurator Benjamin Wajsblech
Mecenas Jerzy Mering, obrońca Fieldorfa
Igor Andrejew, sędzia Sądu Najwyższego
Emil Merz, sędzia Sądu Najwyższego
Gustaw Auscaler, sędzia Sądu Najwyższego
Paulina Kern, wiceprokurator Generalnej Prokuratury PRL
Mieczysław Maślanko, obrońca "Nila" podczas rozprawy w Sądzie Najwyższym
Protokolantka Teresa Zajdler
Towarzysz z zesłania
Helena Błociszewska
Regina Błociszewska
Generał Gustaw Paszkiewicz
Zygmunt "Walter" Janke
Jaworski
Woźniak
Krzyk
Sporenberg, generał SS
Lichtsztajn
Towarzysz w celi zbiorowej
Dyrektor więzienia
Żandarm niemiecki
Pielęgniarka w mieszkaniu
Lekarz
Dorożkarz
Urzędnik
Ubek
Egzekutor
Pomocnik egzekutora
Celowy
Odziałowy w celi śmierci
Kapitan NKWD
Oddziałowy w celi zbiorowej
Major Adam Pług "Borys"
Zosia Fieldorf
Władysław Liniarski
Strażnik więzienny
Łączniczka "Hanka"
A.
Strażnik wprowadzający Grzmielewskiego na przesłuchanie
Kierowca Kutschery
Tajniak przewożący Fieldorfa do Warszawy
Mężczyzna handlujący papierosami
Sierżant w RKU
Handlarz kupujący pierścionek
Ubek przesłuchujący generała
Gospodyni mieszkania, w którym przebywał "Nil" podczas zamachu na Kutscherę
Chorąży na stacji w Białej Podlaskiej
Milicjant na stacji w Białej Podlaskiej
Znajomy Tatara
Porucznik w RKU
Ubek aresztujący Fieldorfa
Ubek przeszukujący mieszkanie Fieldorfów
Adiutant w MBP
"Kruszyna", wykonawca zamachu na Kutcherę
Na literę "Ky"
Kurier z Londynu

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Generał Nil (2009) to polski biograficzny dramat historyczny, opowiadający o ostatnich latach życia Augusta Emila Fieldorfa, dowódcy Kedywu Armii Krajowej. Film wyreżyserował Ryszard Bugajski, a w tytułowej roli wystąpił Olgierd Łukaszewicz.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1945 roku, kiedy Fieldorf, aresztowany przez NKWD, wraca z zesłania na Syberię. Po powrocie do kraju zostaje zmuszony przez komunistyczne władze do współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Fieldorf, wierny swoim ideałom, odmawia współpracy i zostaje aresztowany. W więzieniu zostaje poddany okrutnym torturom, ale nie łamie się. W 1953 roku zostaje skazany na śmierć i stracony.

Film przedstawia życie Fieldorfa w dwóch odsłonach: jako dowódcy Kedywu, który kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie, oraz jako więźnia politycznego w komunistycznym więzieniu.

Odcinek I: Generał Nil

Pierwsza część filmu przedstawia Fieldorfa jako dowódcę Kedywu. Fieldorf jest znakomitym dowódcą, który potrafi zmotywować swoich żołnierzy do walki z okupantem. Pod jego dowództwem Kedyw przeprowadza szereg udanych akcji, w tym słynny zamach na generała SS Franza Kutscherę.

Fieldorf jest również człowiekiem o silnych zasadach moralnych. Nie zgadza się na współpracę z Niemcami, nawet w celu ratowania życia swoich żołnierzy. Podobnie nie zgadza się na współpracę z komunistami po wojnie.

Odcinek II: Więzień polityczny

Druga część filmu przedstawia Fieldorfa jako więźnia politycznego. Fieldorf zostaje aresztowany przez UB i poddany okrutnym torturom. Jest torturowany fizycznie i psychicznie, ale nie łamie się.

W więzieniu Fieldorf spotyka innych więźniów politycznych, którzy dzielą jego idee. Razem z nimi tworzy organizację NIE, która przygotowuje się do czynnego sprzeciwu wobec powojennego okupanta sowieckiego.

Fieldorf jest skazany na śmierć i stracony w 1953 roku. Jego śmierć jest kolejnym aktem represji komunistycznych władz wobec polskich patriotów.

Ocena

Generał Nil to film dobrze zrealizowany i dopracowany pod względem historycznym. Olgierd Łukaszewicz w roli Fieldorfa daje przekonujący i poruszający występ. Film jest obowiązkową pozycją dla wszystkich, którzy chcą poznać historię tego bohaterskiego Polaka.

Poniżej przedstawiam kilka szczegółowych ocen filmu:

  • Reżyseria: Ryszard Bugajski sprawnie prowadzi narrację i umiejętnie oddaje atmosferę tamtych czasów.
  • Aktorstwo: Olgierd Łukaszewicz w roli Fieldorfa jest znakomity. Doskonale oddaje jego charakter i osobowość.
  • Zdjęcia: Film jest pięknie sfilmowany. Zdjęcia oddają klimat okupowanej Warszawy i sowieckich więzień.
  • Scenariusz: Scenariusz jest dobrze napisany i wiernie oddaje historię Fieldorfa.

**Podsumowując, Generał Nil to film wartościowy i poruszający. Jest to godna opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich patriotów XX wieku.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *