Człowiek z żelaza (1981)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy Polityczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 27 min.
  • Dziennikarz radiowy zostaje wysłany do Gdańska w celu zrobienia reportażu kompromitującego jednego z przywódców strajkującej Stoczni Gdańskiej.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Człowiek z żelaza (1981) to film fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy, na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Kontynuacja Człowieka z marmuru, opowiadająca o wydarzeniach sierpniowych 1980 roku w Gdańsku.

Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1980 roku, gdy w stoczni gdańskiej wybucha strajk. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje od władz zadanie zrealizowania reportażu kompromitującego jednego z przywódców strajku, Macieja Tomczyka.

Winkel przybywa do Gdańska i zaczyna śledzić Tomczyka. Dowiaduje się o jego przeszłości, o jego ojcu, Mateuszu Birkucie, który był ofiarą represji komunistycznych. Winkel zaczyna wątpić w sens swojego zadania.

W czasie strajku Tomczyk staje się coraz bardziej znanym i popularnym. Jego przemówienia i wystąpienia są transmitowane przez media. Winkel zaczyna rozumieć, że Tomczyk jest autentycznym przywódcą, który walczy o prawa robotników.

W końcu Winkel rezygnuje z realizacji reportażu. Wychodzi do tłumu i opowiada o tym, co zobaczył i dowiedział się o Tomczyku. Jego słowa wywołują ogromny entuzjazm wśród robotników.

Film Człowiek z żelaza to poruszająca i pełna emocji opowieść o wydarzeniach sierpniowych 1980 roku. Jest to także film o walce o wolność i sprawiedliwość.

Film został doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie. Otrzymał liczne nagrody, w tym Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes.


Więcej szczegółów o fabule filmu:

  • Winkel przybywa do Gdańska w dniu 14 sierpnia 1980 roku. W stoczni trwa już strajk, który rozpoczął się dzień wcześniej.
  • Winkel spotyka Dzidka, swojego znajomego z czasów studenckich. Dzidek opowiada mu o Tomczyku, że jest to uczciwy i odważny człowiek, który zawsze walczy za to, w co wierzy.
  • Winkel odwiedza rodzinę Wiesławy Hulewicz, aby uzyskać przepustkę na teren stoczni. Dowiaduje się, że Tomczyk jest mężem Agnieszki, która w 1976 roku kręciła film o jego ojcu, Mateuszu Birkucie.
  • Winkel zaczyna obserwować Tomczyka. Dowiaduje się, że jest on organizatorem strajku i że jest bardzo popularny wśród robotników.
  • Winkel zaczyna wątpić w sens swojego zadania. Doświadcza wewnętrznego konfliktu, bo z jednej strony chce spełnić polecenie władz, a z drugiej strony zaczyna sympatyzować z Tomczykiem i jego ideałami.
  • W końcu Winkel rezygnuje z realizacji reportażu. Wychodzi do tłumu i opowiada o tym, co zobaczył i dowiedział się o Tomczyku. Jego słowa wywołują ogromny entuzjazm wśród robotników.

Analiza filmu:

  • Film Człowiek z żelaza jest ważną pozycją w historii polskiego kina. Jest to film o wydarzeniach sierpniowych 1980 roku, które miały ogromny wpływ na życie Polaków.
  • Film jest również opowieścią o walce o wolność i sprawiedliwość. Tomczyk jest symbolem tych wartości. Jest to człowiek, który jest gotów poświęcić wszystko dla tego, w co wierzy.
  • Film jest także opowieścią o wewnętrznym konflikcie. Winkel jest człowiekiem uwikłanym w system komunistyczny. Z jednej strony chce spełnić polecenie władz, a z drugiej strony zaczyna sympatyzować z Tomczykiem i jego ideałami.

Wnioski:

  • Film Człowiek z żelaza to film poruszający i pełny emocji. Jest to film, który warto zobaczyć, aby lepiej zrozumieć wydarzenia sierpniowe 1980 roku.
  • Film jest również opowieścią o ważnych wartościach, takich jak wolność i sprawiedliwość.
  • Film jest także opowieścią o wewnętrznym konflikcie, który może dotknąć każdego człowieka.
Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Aleksander Ścibor-Rylski
gatunek Dramat obyczajowy, Polityczny
produkcja Polska
premiera 24 maja 1981 (Światowa) 27 lipca 1981 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $492 035 w USA
studio Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg. Człowiek z żelaza
inne tytuły Man of Iron Miedzynarodowe Man of Iron USA Man of Iron Wielka Brytania Andrzej Wajda's Man of Fire Australia

Obsada

Aktor Postać
Maciek Tomczyk, syn Birkuta / Mateusz Birkut
Agnieszka
Winkel
Matka Hulewicz
Wiesława Hulewicz
Dzidek
Badecki
Kapitan Wirski
Grzenda
Antoniak, działacz opozycji
Aktorka recytująca wiersz Miłosza
Hanka Tomczyk, żona Birkuta
Kierowca, pracownik SB
Kierowca prezesa Radiokomitetu
Kadrowa
Student
Stoczniowiec
Kobieta przygotowywana do programu radiowego
Personalny
Sekretarka w TV
Pracownik telewizji
Doradca prezesa Radiokomitetu
Funkcjonariusz więzienny
Ksiądz odprawiający mszę w stoczni
Młody stoczniowiec
Zastępca szefa Radiokomitetu
Mundek
Kryska, przyjaciel Maćka w 1970
Agent SB na cmentarzu na pogrzebie Birkuta
Pracownik telewizji
Agent SB przeszukujący mieszkanie pani Hulewicz
Dziennikarz
Przedszkolanka z Elbląga mająca wystąpić w telewizji
Przewodniczący Rady Zakładowej w stoczni
Redaktor TV
Stoczniowiec
Kasjerka
Kobieta w studio TV
Dziennikarz
Lekarka w szpitalu psychiatrycznym

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Człowiek z żelaza, film w reżyserii Andrzeja Wajdy, to poruszająca opowieść o miłości, determinacji i walce o wolność. Akcja filmu rozgrywa się w Gdańsku w roku 1980, w czasie wydarzeń sierpniowych.

W centrum wydarzeń stoi Maciej Tomczyk, młody robotnik w stoczni gdańskiej. Jest on synem Mateusza Birkuta, bohatera filmu "Człowiek z marmuru". Maciek jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego.

W tym samym czasie do Gdańska przyjeżdża dziennikarz radiowy, Winkel. Jest on wysłany przez władze komunistyczne z zadaniem zrobienia reportażu kompromitującego Macieja Tomczyka.

Winkel początkowo podchodzi do zadania z niechęcią. Nie chce brać udziału w propagandowej akcji przeciwko ludziom, którzy walczą o swoje prawa. Jednak w miarę poznawania Macieja Tomczyka, zaczyna zmieniać swoje nastawienie.

Winkel jest świadkiem brutalnych represji, jakim poddawani są strajkujący robotnicy. Widzi, jak władze komunistyczne łamią prawo i traktują ludzi z pogardą. To doświadczenie sprawia, że zaczyna kwestionować swoje dotychczasowe poglądy.

W końcu Winkel podejmuje decyzję, że nie zrealizuje reportażu. Zamiast tego, zaczyna pisać prawdę o tym, co dzieje się w stoczni.

Decyzja Winkela ma ogromne znaczenie. Jest ona symbolem zwycięstwa prawdy nad kłamstwem.

Film "Człowiek z żelaza" jest poruszającym obrazem wydarzeń sierpniowych. Jest to film o miłości, determinacji i walce o wolność. Film ten jest również cennym świadectwem historii, które przypomina nam o tym, jak ważne jest, aby walczyć o swoje prawa.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Winkel jest z początku przekonany, że Maciej Tomczyk jest komunistycznym agentem. Dopiero w miarę poznawania go, zaczyna rozumieć, że jest on uczciwym i oddanym sprawie człowiekiem.
  • W filmie pojawiają się również inne ważne postacie, takie jak Agnieszka, żona Macieja Tomczyka, oraz Dzidek, jego przyjaciel.
  • Film jest pełen scen, które poruszają i inspirują. Do takich scen należą m.in. przemówienie Macieja Tomczyka do strajkujących robotników, a także scena, w której Winkel odmawia napisania reportażu o Tomczyku.

Film "Człowiek z żelaza" jest arcydziełem polskiego kina. Jest to film, który warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *