Teoria wszystkiego / The Zero Theorem (2013)

  • Gatunek: Dramat Fantasy
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 47 min.
  • Tytuł oryginalny: The Zero Theorem
  • Celem geniusza komputerowego jest odkrycie sensu ludzkiej egzystencji. Jego praca zostaje przerwana przez wizytę ponętnej kobiety i nastolatka.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Teoria wszystkich rzeczy (ang. The Zero Theorem) to film science fiction z 2013 roku w reżyserii Terry’ego Gilliama. Opowiada o Qohen Leth, ekscentrycznym geniuszu komputerowym, który otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata tajną misję. Ma ona na celu rozwikłanie sensu istnienia wszechświata.

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w świecie zdominowanym przez technologię. Ludzie żyją w sterylnych apartamentach, a ich potrzeby są zaspokajane przez wirtualne usługi. W tym świecie Qohen Leth jest wyrzutkiem. Mieszka w pustym biurowcu, gdzie pracuje nad maszyną, która ma rozwiązać największą ze wszystkich zagadek.

Pewnego dnia Qohen otrzymuje telefon od Zarządcy, tajemniczej postaci, która jest szefem wielkiego koncernu. Zarządca zleca Lethowi misję: ma on znaleźć rozwiązanie równania, które określa sens istnienia wszechświata.

Qohen zgadza się na misję, ale szybko przekonuje się, że jest ona o wiele trudniejsza niż przypuszczał. Musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką, namolnym szefem i tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks.

Teoria wszystkich rzeczy to film pełen surrealistycznych obrazów i absurdalnego humoru. Gilliam, jak zwykle, nie boi się eksperymentować z formą i stylem. Film jest jednocześnie zabawny i refleksyjny, a jego przesłanie jest uniwersalne.

Postacie

  • Qohen Leth to główny bohater filmu. Jest to ekscentryczny geniusz komputerowy, który wiedzie samotne życie. Jest obsesyjnie zaangażowany w swoją pracę i wierzy, że może rozwiązać sens istnienia wszechświata.
  • Zarządca to tajemnicza postać, która zleca Qohenowi misję. Jest to potężny człowiek, który kontroluje cały świat.
  • Bainsley to wirtualna prostytutka, która staje się obiektem westchnień Qohena. Jest to piękna i tajemnicza kobieta, która wciąga Letha w wir swoich erotycznych fantazji.
  • Joby to szef Qohena. Jest to wścibski i natarczywy człowiek, który nieustannie kontroluje Letha.
  • Dr Shrink-Rom to psychoanalityczka Qohena. Jest to dziwaczna kobieta, która próbuje pomóc Lethowi poradzić sobie z jego problemami.

Motyw poszukiwania sensu

Teoria wszystkich rzeczy to film o poszukiwaniu sensu życia. Qohen Leth jest człowiekiem, który jest zdeterminowany, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jest przekonany, że istnieje jedno równanie, które wyjaśnia wszystko.

Gilliam nie daje jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o sens życia. Film kończy się w sposób otwarty, pozostawiając widzowi do interpretacji.

Motyw samotności

Teoria wszystkich rzeczy to również film o samotności. Qohen Leth jest człowiekiem, który jest wyizolowany od świata. Nie ma przyjaciół ani rodziny, a jego jedynym towarzyszem jest jego maszyna.

Gilliam pokazuje, że samotność może być zarówno źródłem cierpienia, jak i kreatywności. Qohen Leth jest samotny, ale jednocześnie jest to człowiek, który jest w stanie osiągnąć wielkie rzeczy.

Motyw technologii

Teoria wszystkich rzeczy to film, który krytykuje wpływ technologii na ludzkie życie. W świecie przedstawionym w filmie technologia jest wszędzie obecna i kontroluje każdy aspekt życia ludzi.

Gilliam pokazuje, że technologia może być zarówno potężnym narzędziem, jak i zagrożeniem. Może ona służyć do poprawy jakości życia, ale może również być wykorzystywana do manipulacji i kontroli.

Ocena

Teoria wszystkich rzeczy to film, który podzielił krytyków. Jedni uznali go za dzieło wybitne, inni natomiast za przesadzony i niespójny.

Niezależnie od opinii krytyków, film Gilliama jest to produkcja, która zapada w pamięć. Jest to film pełen oryginalnych pomysłów i niezapomnianych obrazów.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Terry Gilliam
scenariusz Pat Rushin
gatunek Dramat, Fantasy
produkcja Rumunia, USA, Wielka Brytania, Francja
premiera 2 września 2013 (Światowa) 23 maja 2014 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gutek Film
studio MediaPro Pictures / Voltage Pictures / Zanuck Independent /
tytuł oryg. The Zero Theorem

Obsada

Aktor Postać
Qohen Leth
Joby
Bainsley
Bob
Zarządca
Dr Shrink-Rom
Lekarz
Lekarz
Lekarz
Szczupły Klon
Gruby Klon
Dostawczyni pizzy
Reklama uliczna
Reklama uliczna
Reklama uliczna
Reklama uliczna
Komputerowe usta Mancom
Policjant
Radosny mężczyzna
Przechodzień
Przechodzień
Przechodzień
Przechodzień
Przechodzień
Kobieta na zakupach
Dziewczyna na imprezie
Mężczyzna na imprezie
Mężczyzna na imprezie
Właściciel sex-shopu
Zakonnica
Policjant w parku
Bonnie
Lacy
Koleżanka z pracy

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Teoria wszystkiego to brytyjsko-rumuńsko-francuski dramat fantastycznonaukowy z 2013 roku w reżyserii Terry'ego Gilliama. Film jest adaptacją powieści The Hitchhiker's Guide to the Galaxy autorstwa Douglasa Adamsa.

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Świat jest kontrolowany przez potężne korporacje, które oferują swoim klientom wszechobecne wirtualne usługi. Qohen Leth (Christoph Waltz) to geniusz komputerowy, który pracuje w samotnej wieży na szczycie góry. Jego zadaniem jest rozwiązanie równania, które wyjaśni sens istnienia wszechświata.

Qohen jest wyobcowanym i neurotycznym człowiekiem. Cierpi na agorafobię i nienawidzi ludzi. Jedynymi jego towarzyszami są: jego komputer, kot i tajemnicza kobieta, która pojawia się w jego snach (Melanie Thierry).

Pewnego dnia Qohen otrzymuje od tajemniczego Zarządcy (Matt Damon) propozycję. Jeśli rozwiąże równanie, otrzyma nagrodę, która spełni jego wszystkie marzenia. Qohen zgadza się na propozycję i rozpoczyna pracę.

Podczas pracy Qohen musi zmierzyć się ze swoimi lękami i paranojami. Musi również stawić czoła Zarządcy, który ma własne plany dotyczące wyników jego badań.

Teoria wszystkiego to film pełen surrealistycznych obrazów i metafor. Gilliam tworzy świat, który jest jednocześnie piękny i przerażający. Film jest refleksją na temat sensu życia, samotności i ludzkiej natury.

Główne wątki filmu

  • Sens życia

Jednym z głównych wątków filmu jest pytanie o sens życia. Qohen Leth jest człowiekiem, który poświęcił swoje życie poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie. Jest przekonany, że jeśli rozwiąże równanie, które wyjaśni sens istnienia wszechświata, znajdzie również sens swojego własnego życia.

  • Samotność

Qohen jest człowiekiem samotnym. Odsunął się od społeczeństwa i żyje w izolacji. Jest to spowodowane jego agorafobią, ale także jego przekonaniem, że ludzie są źli i nie warto z nimi się angażować.

  • Ludzką natura

Gilliam przedstawia ludzką naturę w sposób krytyczny. Ludzie są ukazani jako egoistyczni i chciwi. Są skłonni do manipulacji i krzywdzenia innych.

Ocena filmu

Teoria wszystkiego to film, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jest to film trudny, wymagający od widza zaangażowania. Film jest pełen symboli i metafor, które można interpretować na wiele sposobów.

Jeśli jednak lubisz filmy Terry'ego Gilliama, to Teoria wszystkiego jest pozycją obowiązkową. To film, który zapada w pamięć i długo się nad nim myśli.

Ocena techniczna

Film został zrealizowany w bardzo wysokim standardzie. Operatorska praca Nicolaja Bruel'a jest zachwycająca. Film jest pełen pięknych i surrealistycznych obrazów.

Scenografia filmu jest również bardzo ciekawa. Gilliam tworzy świat, który jest jednocześnie piękny i przerażający.

Ocena aktorska

Christoph Waltz w roli Qohena Letha jest wspaniały. Waltz doskonale oddaje wewnętrzny rozdarty charakter swojego bohatera.

Melanie Thierry jako tajemnicza kobieta również jest bardzo dobra.

Matt Damon w roli Zarządcy jest przekonujący. Damonowi udało się stworzyć postać, która jest jednocześnie tajemnicza i niebezpieczna.

Podsumowanie

Teoria wszystkiego to film, który warto obejrzeć. To film trudny, ale też bardzo satysfakcjonujący. To film, który zapada w pamięć i długo się nad nim myśli.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *