Kochaj albo rzuć (1977)

  • Gatunek: Komedia obycz.
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 56 min.
  • Pawlak i Kargul, wraz z wnuczką Anią, lecą do Chicago na zaproszenie Johna, brata Kazimierza.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Kochaj albo rzuć (1977) to trzecia i ostatnia część komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego o perypetiach zwaśnionych rodzin Pawlaków i Karguli. Film opowiada o podróży do Chicago seniorów obu rodów – Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula, a także ich wnuczki Ani, na zaproszenie brata Pawlaka, Johna.

Przełom

Podróż do Chicago jest dla Pawlaka i Kargula przełomowym wydarzeniem. Po raz pierwszy opuszczają swoją rodzinną wieś, Dobrzykowice, i zetkną się z nowoczesnym, obcym światem. Ich przybycie do Chicago jest pełne emocji i wrażeń. Już na pokładzie transatlantyku Stefan Batory Pawlak i Kargul wdają się w bójki z amerykańskimi marynarzami.

Szok

Kiedy bohaterowie docierają do Chicago, dowiadują się, że John nie żyje. W trakcie jego pogrzebu pojawia się jego nieślubna córka, Shirley, która jest czarnoskórą mulatką. Pawlak jest zszokowany tym widokiem. Jego tradycyjne, konserwatywne poglądy nie pozwalają mu zaakceptować córki swojego brata.

Miłość

Jednakże Ania, wnuczka Pawlaka i Kargula, szybko zaprzyjaźnia się z Shirley. Dziewczyny są w tym samym wieku i mają wiele wspólnego. Ania pomaga Shirley w odnalezieniu jej miejsca w rodzinie i w akceptacji jej koloru skóry.

Konflikty

Konfrontacja dwóch przybyszów z polskiej prowincji z nowoczesną, obcą kulturą, prowadzi do wielu zabawnych konfliktów i komicznych scen. Pawlak i Kargul mają problemy z porozumieniem się po angielsku, nie znają się na amerykańskich obyczajach i często popełniają gafy.

Dziedzictwo

W filmie Kochaj albo rzuć Sylwester Chęciński porusza również temat dziedzictwa. John Pawlak, który wyemigrował do Chicago wiele lat temu, pragnie, aby jego majątek pozostał w rodzinie. Jego ostatnia wola zmusza Pawlaka i Kargula do pokonania swoich uprzedzeń i pogodzenia się z Shirley.

Ocena

Kochaj albo rzuć to znakomita komedia, która bawi i wzrusza. Film jest pełen humoru, ale także porusza ważne tematy, takie jak tolerancja i akceptacja. Kochaj albo rzuć to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów kina polskiego.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • W filmie występują znane aktorzy, tacy jak Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Anna Dymna i Tadeusz Janczar.
  • Film był kręcony w Chicago i w Polsce.
  • Film był bardzo popularny w Polsce i doczekał się wielu telewizyjnych powtórek.

Oto propozycja zakończenia opisu filmu:

Kochaj albo rzuć to film, który na zawsze pozostanie w pamięci widzów. To historia o miłości, tolerancji i akceptacji, która bawi i wzrusza.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Sylwester Chęciński
scenariusz Andrzej Mularczyk
gatunek Komedia obycz.
produkcja Polska
premiera 13 czerwca 1977 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Studio Filmowe Iluzjon
tytuł oryg. Kochaj albo rzuć
inne tytuły Big Deal Miedzynarodowe Love or Leave Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Władysław Kargul
Kazimierz Pawlak
Ania Pawlakówna-Adamiec
Aniela Kargulowa
Shirley Gladys Wright
Mania Pawlak
Sołtys
Góral Steve
Zenek Adamiec
Witia Pawlak
Narzeczona Steve'a
Właścicielka "Continental Travel Office"
Radiowiec polonijny Joe
Prawnik Robert September
Polonus na pogrzebie Johna Pawlaka
September jr
Stroiciel
Organizator pogrzebu Johna Pawlaka
Oficer na "Batorym"
Paweł Pawlak
Proboszcz parafii Polskiego Kościoła Narodowego w Chicago
Listonosz
Wiceprezydent firmy asekuracyjnej przemawiający na uroczystości otwarcia Domu Kultury Polskiej
Pasażerka samolotu
Hipis na lotnisku
Polonus na stypie
Jadźka Pawlakowa
Gość
Polonus na stypie
Gość
Wanda Pawlak, żona Pawła
Gość
Marek Pawlak
Uczestnik pogrzebu Johna Pawlaka

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Kochaj albo rzuć (1977) to trzecia i ostatnia część komediowej trylogii o rodzinach Pawlaków i Karguli. Film opowiada o dalszych losach tych dwóch zwaśnionych sąsiadów, którzy tym razem udają się w podróż do Chicago na zaproszenie brata Pawlaka, Johna.

Zaproszenie

Pewnego dnia Kazimierz Pawlak (Wacław Kowalski) otrzymuje list od brata Johna z Chicago. John, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych wiele lat temu, zaprasza rodzinę do odwiedzin. Pawlak jest zachwycony, ale jego radość nie trwa długo. Wkrótce dowiaduje się, że John nie żyje.

Pogrzeb

Pawlak, wraz z żoną Manią (Maria Zbyszewska), synami Witkiem (Jerzy Janeczek) i Pawłem (Zygmunt Bielawski), a także wnuczką Anią (Anna Dymna), udają się do Chicago na pogrzeb Johna. Na miejscu dowiadują się, że John miał nieślubną córkę, Shirley (Duchyll Martin Smith). Dziewczyna jest Afroamerykanką, co dla Pawlaka i Kargula (Władysław Hańcza), którzy dotąd nigdy nie zetknęli się z przedstawicielami innej rasy, jest szokiem.

Shirley

Shirley jest młodą, piękną i inteligentną kobietą. Od razu zaprzyjaźnia się z Anią, która jest jej rówieśnicą. Pawlak i Kargul, mimo początkowych uprzedzeń, z czasem zaczynają darzyć Shirley sympatią.

Ostatnia wola

W testamencie John zapisał cały swój majątek rodzinie w Polsce oraz Shirley. Pawlak i Kargul, jako wykonawcy testamentu, muszą odszukać dziewczynę i przekazać jej spadek. Nie jest to proste, gdyż znają tylko jej imię, nazwisko i miejsce urodzenia.

Dom Polonii

Pawlak i Kargul wraz z Shirley udają się na otwarcie Domu Polonii, ufundowanego przez Johna. Ku ich zdumieniu, podczas uroczystości nikt nie wspomina o zmarłym. Wszyscy obecni skupiają się na własnych sukcesach i reklamie swoich firm. W końcu to Pawlak wygłasza wzruszającą mowę, w której przywołuje pamięć brata.

Powrót do domu

Po zakończeniu pobytu w Chicago Pawlak i Kargul wraz z Anią wracają do domu. Są bogatsi o nowe doświadczenia i zmienieni przez spotkanie z Shirley.

Komedia i dramat

"Kochaj albo rzuć" to film komediowy, ale zawiera też elementy dramatu. Opowiada o perypetiach dwóch zwaśnionych rodzin, które muszą nauczyć się żyć ze sobą. Film porusza również tematykę rasizmu i tolerancji.

Popularność

"Kochaj albo rzuć" to jeden z najpopularniejszych polskich filmów komediowych. Doczekał się wielu nagród, w tym Złotej Kaczki dla najlepszego filmu komediowego w 1978 roku.

Podsumowanie

"Kochaj albo rzuć" to film, który bawi i wzrusza. To opowieść o miłości, tolerancji i sile rodziny.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *