Lincz (2010)

  • Gatunek: Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 18 min.
  • Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Trzech braci wymierza sprawiedliwość terroryzującemu wieś recydywiście.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Lincz (2010) to polski dramat filmowy w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Film jest inspirowany głośnymi wydarzeniami we Włodowie, w których w 2005 roku trzech mężczyzn zabiło recydywistę, który terroryzował mieszkańców wsi.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej, mazurskiej miejscowości. Mieszkańcy wsi żyją w strachu przed 60-letnim recydywistą, który od lat znęca się nad nimi. Mężczyzna jest agresywny, pijący i często dopuszcza się przemocy. Pewnego dnia recydywista atakuje rodzinę, co jest dla mieszkańców wsi ostateczną kroplą.

Grupa mieszkańców, w tym policjant, nauczycielka i młoda kobieta, postanawia zabić recydywistę. Mężczyzna zostaje zamordowany w mrocznej stodole. Początkowo mieszkańcy wsi są zdeterminowani, aby ukryć swój czyn. Jednak z czasem zaczynają się bać, że zostaną złapani.

Rozpoczyna się śledztwo, w którym na jaw wychodzą skrzętnie ukrywane tajemnice miejscowych. Okazuje się, że każdy z nich miał jakiś powód, aby chcieć zabić recydywistę. Sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana, a mieszkańcy wsi zaczynają się oskarżać nawzajem.

Film „Lincz” to mocne i poruszające dzieło, które porusza ważne tematy, takie jak sprawiedliwość, zemsta i strach. Obraz jest utrzymany w mrocznym i realistycznym klimacie. Reżyser Krzysztof Łukaszewicz z dużą wnikliwością portretuje mieszkańców wsi, ukazując ich strach, gniew i chęć zemsty.

Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Doceniono jego mocny i realistyczny przekaz oraz świetne aktorstwo. „Lincz” był nominowany do wielu nagród, w tym do Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Oto kilka kluczowych wątków, które porusza film „Lincz”:

  • Tematyka zemsty: Film „Lincz” to przede wszystkim historia o zemście. Mieszkańcy wsi, którzy przez lata byli terroryzowani przez recydywistę, postanawiają zabić go. Zemsta jest dla nich jedynym sposobem, aby odzyskać poczucie sprawiedliwości.
  • Tematyka strachu: Mieszkańcy wsi żyją w strachu przed recydywistą. Mężczyzna jest agresywny i często dopuszcza się przemocy. Strach paraliżuje ich i uniemożliwia im podjęcie działań przeciwko recydywistowi.
  • Tematyka sprawiedliwości: Film „Lincz” porusza również temat sprawiedliwości. Czy mieszkańcy wsi mieli prawo zabić recydywistę? Czy ich czyn był aktem sprawiedliwości, czy może zemsty?

Film „Lincz” to ważny i poruszający film, który pozostawia widza z wieloma pytaniami. Obraz skłania do refleksji nad ważnymi tematami, takimi jak sprawiedliwość, zemsta i strach.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Krzysztof Łukaszewicz
scenariusz Krzysztof Łukaszewicz
gatunek Thriller
produkcja Polska
premiera 13 maja 2010 (Światowa) 13 maja 2011 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Polski Instytut Sztuki Filmowej / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
tytuł oryg. Lincz
inne tytuły Lynch Miedzynarodowe Lynch USA

Obsada

Aktor Postać
Adam Grad
Renata Grad, żona Adama
Zaranek
Marcin Grad, brat Adama
Dariusz Grad, brat Adama
Jagoda Słota, sąsiadka Gradów
Policjant Jurecki
Prokurator
Mecenas Łubieńska
Charewicz, ojciec Renaty Grad
Charewiczowa, matka Renaty Grad
Dochodzeniowy
Dochodzeniowa
Kopera
Komendant w Dobromościu
Ołdakowa
Ołdak
Sędzia
Basia Słotowa
Krysia Słota
Jasiek Słota
Kamil Grad
Dyżurny na komendzie
Oddziałowy
Sklepowa
Lekarz w przychodni
Leśniczy
Urzędniczka gminna
Miejscowy
Młody
Kierowca Jureckiego
Lekarz w szpitalu
Dziennikarz TV
Policjant przed posterunkiem
Kryminalny
Kryminalny

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Lincz (2010) to polski dramat filmowy w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, inspirowany głośnymi wydarzeniami we Włodowie, w których w 2005 roku trzech mężczyzn zabiło recydywistę, który terroryzował mieszkańców niewielkiej wsi.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej, mazurskiej miejscowości. Pewnego dnia w lesie zostaje znalezione ciało 60-letniego mężczyzny, Jana Kowalskiego, znanego w okolicy jako "Bestia". Kowalski był recydywistą, który od lat znęcał się nad mieszkańcami wsi, okradając ich, poniżając i dopuszczając się przemocy fizycznej.

Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi młoda policjantka, Justyna (Izabela Kuna). Szybko okazuje się, że Kowalski miał wielu wrogów, którzy mogliby mieć motyw do jego zabójstwa. Wśród podejrzanych są między innymi:

  • Janina (Tamara Arciuch), córka Kowalskiego, która od lat znosi jego przemoc i ma nadzieję, że jego śmierć zakończy jej męki;
  • Waldemar (Łukasz Simlat), były kochanek Janiny, który został przez Kowalskiego pobity i zmuszony do opuszczenia wsi;
  • Roman (Wiesław Komasa), młody mężczyzna, który został przez Kowalskiego oskarżony o kradzież i wylądował w więzieniu;
  • Jan (Piotr Fronczewski), miejscowy proboszcz, który próbował interweniować w sprawie Kowalskiego, ale bezskutecznie.

W trakcie śledztwa Justyna odkrywa, że w małej wsi panuje atmosfera strachu i zastraszenia. Mieszkańcy są zmęczeni przemocą Kowalskiego, ale jednocześnie boją się go i nie chcą go zgłosić na policję.

Justyna musi znaleźć sposób, aby przełamać ich strach i doprowadzić do ukarania sprawcy morderstwa. W tym celu musi zmierzyć się z mroczną tajemnicą, która skrywa się w małej wsi.

Lincz to film o trudnych tematach, takich jak przemoc, strach i zastraszanie. Obraz porusza również kwestię sprawiedliwości społecznej i tego, jak bardzo może być ona wykrzywiczona.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał między innymi nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2010 roku.

Ocena filmu

Lincz to mocny i poruszający film, który pozostawia widza z mnóstwem pytań. Obraz jest dobrze zrealizowany i posiada świetną obsadę. Izabela Kuna w roli Justyny stworzyła wyrazistą i wiarygodną postać.

Film porusza ważne i aktualne tematy, takie jak przemoc, strach i zastraszanie. Obraz pokazuje, jak łatwo można stracić poczucie bezpieczeństwa i jak trudno jest walczyć z przemocą, gdy jest ona wszechobecna.

Podsumowanie

Lincz to film, który warto obejrzeć. To mocny i poruszający obraz, który pozostawia widza z mnóstwem pytań.


Film "Lincz", wyreżyserowany przez Krzysztofa Łukaszewicza, to poruszający thriller oparty na autentycznych wydarzeniach, które wstrząsnęły polską opinią publiczną. Inspiracją dla tego filmu były głośne i kontrowersyjne wydarzenia we Włodowie, które stały się tematem licznych debat w mediach oraz wymiarze sprawiedliwości. W niewielkiej mazurskiej wiosce dochodzi do bestialskiego morderstwa, a podejrzenie pada na sześciu miejscowych mieszkańców. Ofiarą jest 60-letni recydywista, który od lat znęcał się nad innymi mieszkańcami wsi. Rozpoczyna się śledztwo, które odkrywa długo skrywane tajemnice społeczności lokalnej.

Mazurska wieś staje się areną brutalnego morderstwa, które rzuca cień podejrzeń na sześciu miejscowych mieszkańców. Okazuje się, że ofiarą jest 60-letni recydywista, znany z lat terroryzowania okolicznych wsi i jej mieszkańców. Ci, których dotąd nie spotkała karalność, nagle stają przed zarzutami o popełnienie morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. Bezlitosna machina śledcza i sądownicza zaczyna ich pochłaniać. Mieszkańcy wsi, z rodzinami oskarżonych na czele, podejmują walkę o uniewinnienie swoich bliskich.

Śledztwo odsłania ciemne zakamarki społeczności, w której przez lata ukrywano liczne tajemnice. Prawda wychodzi na jaw stopniowo, odsłaniając zaskakujące fakty i motywy, które prowadziły do tragedii. W miarę jak dochodzenie nabiera tempa, społeczność wsi znajduje się w coraz większym napięciu, podzielona między wiarę w niewinność oskarżonych a strach przed odkryciem prawdy.

Każdy z bohaterów filmu ma własne tajemnice i motywacje, które stopniowo są ujawniane w miarę rozwijania się fabuły. Widzowie są wciągnięci w wir emocji i wątpliwości, śledząc losy oskarżonych i ich rodzin, którzy stawiają czoła nie tylko systemowi prawosławnemu, ale także społeczności, która musi zmierzyć się ze swoją przeszłością i obliczem zła.

"Lincz" to nie tylko historia kryminalna, ale także portret społeczności, która musi zmierzyć się ze swoimi demonami i zdecydować, jak daleko może się posunąć w walce o sprawiedliwość. Film ten porusza trudne tematy, takie jak moralność, lojalność i manipulacja, prowokując widza do refleksji nad naturą ludzkiej sprawiedliwości i ceną, jaką trzeba zapłacić za jej osiągnięcie.


Thriller "Lincz" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to wstrząsający obraz oparty na autentycznych wydarzeniach, które wstrząsnęły opinią publiczną w Polsce. Inspiracją dla tej produkcji były głośne i kontrowersyjne wydarzenia we Włodowie, które stały się tematem gorących dyskusji w mediach i systemie wymiaru sprawiedliwości. W niewielkiej mazurskiej wiosce dochodzi do brutalnego morderstwa, a podejrzenia kierują się w stronę sześciu miejscowych mieszkańców. Ofiarą jest 60-letni recydywista, który przez lata znęcał się nad innymi mieszkańcami wsi. Rozpoczyna się śledztwo, które odkrywa starannie ukrywane sekrety społeczności lokalnej.

Mazurska wieś staje się miejscem bestialskiego zabójstwa, które rzuca podejrzenia na sześciu miejscowych mieszkańców. Okazuje się, że ofiarą jest 60-letni recydywista, znany z lat terroryzowania okolicznych wsi i jej mieszkańców. Ci, których dotąd nie spotkał żaden wymiar sprawiedliwości, nagle znajdują się w centrum uwagi, oskarżeni o popełnienie morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. Bezwzględna maszyna śledcza i sądownicza zaczyna ich pochłaniać. Mieszkańcy wsi, z rodzinami oskarżonych na czele, podejmują walkę o oczyszczenie ich z zarzutów.

Śledztwo odsłania mroczne tajemnice społeczności, które przez lata były skrzętnie ukrywane. Prawda wychodzi na jaw stopniowo, ujawniając zaskakujące fakty i motywy, które doprowadziły do tragedii. W miarę jak dochodzenie nabiera tempa, napięcie w społeczności wsi rośnie, podzielona między wiarę w niewinność oskarżonych a lękiem przed odkryciem prawdy.

Każdy z bohaterów filmu ma własne sekrety i pobudki, które stopniowo wychodzą na jaw wraz z rozwojem fabuły. Widzowie zostają wciągnięci w wir emocji i wątpliwości, śledząc losy oskarżonych i ich rodzin, którzy stawiają czoła nie tylko systemowi prawnemu, ale także społeczności, która musi zmierzyć się ze swoją przeszłością i złożonością ludzkiej natury.

"Lincz" to nie tylko opowieść kryminalna, ale także portret społeczności, która musi zmierzyć się ze swoimi demonami i podjąć decyzję, jak daleko może się posunąć w obronie sprawiedliwości. Film ten dotyka trudnych tematów, takich jak moralność, lojalność i manipulacja, skłaniając widza do refleksji nad naturą ludzkiej sprawiedliwości i kosztem, jaki trzeba ponieść, by ją osiągnąć.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *