Gorzkie gody / Bitter Moon (1992)

  • Gatunek: Erotyczny Melodramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 20 min.
  • Tytuł oryginalny: Bitter Moon
  • W czasie morskiej podróży amerykańsko-francuskie małżeństwo nawiązuje znajomość z brytyjską parą ogarniętą rutyną. Niepokojąco szczery Oscar opowiada Nigelowi o swoim związku.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Gorzkie gody to film fabularny w reżyserii Romana Polańskiego z 1992 roku, nakręcony na podstawie powieści Pascala Brucknera z 1981 pod tym samym tytułem. Scenariusz filmu napisali Gérard Brach, John Brownjohn, Pascal Bruckner, Jeff Gross i sam Polański. W rolach głównych wystąpili Peter Coyote, Emmanuelle Seigner, Hugh Grant i Kristin Scott Thomas.

Akcja filmu rozgrywa się na pokładzie statku wycieczkowego płynącego z Marsylii do Stambułu. Podczas rejsu poznają się dwie pary: znudzone sobą małżeństwo z Wysp Brytyjskich – Fiona i Nigel Dobsonowie (Kristin Scott Thomas i Hugh Grant) oraz młoda, piękna Francuzka Mimi Bouvier (Emmanuelle Seigner) i jej sparaliżowany na skutek wypadku samochodowego mąż Oscar Benton (Peter Coyote).

Nigel i Fiona są parą od siedmiu lat. Oboje są zamożni i dobrze sytuowani, ale ich związek przeżywa kryzys. Fiona jest znudzona i niezadowolona z życia, Nigel jest zaś nieśmiały i nieśmiały.

Mimi i Oscar są małżeństwem od trzech lat. Mimi jest młodsza od Oscara o 20 lat i jest jego drugą żoną. Jest piękna, ale także niebezpieczna i manipulująca.

Podczas rejsu Fiona i Nigel poznają Mimi i Oscara. Fiona jest zafascynowana Mimi, a Nigel jest coraz bardziej zainteresowany Oscarem.

Pewnego wieczoru Oscar opowiada Nigelowi o swoim związku z Mimi. Opowiada o ich miłości, pasji, ale także o zdradach i bólu. Nigel jest zszokowany i przerażony tym, co słyszy, ale jednocześnie nie może oderwać się od opowieści Oscara.

Opowieść Oscara jest pełna pikantnych szczegółów dotyczących jego związku z Mimi. Opowiada o tym, jak Mimi była striptizerką, o tym, jak zdradzała go z innymi mężczyznami, a nawet o tym, jak próbowała go zabić.

Nigel jest coraz bardziej zafascynowany Mimi. Zaczyna ją podkochiwać się w niej i fantazjować o niej. Fiona natomiast jest coraz bardziej zazdrosna o Mimi i Oscara.

Pod koniec rejsu Fiona i Nigel wracają do Anglii. Ich związek jest w jeszcze gorszym stanie niż przed rejsem. Nigel wciąż myśli o Mimi, a Fiona jest coraz bardziej zła i rozczarowana.

Gorzkie gody to film o miłości, zdradzie i bólu. To film o tym, jak miłość może zmienić się w obsesję, a zdrada może zniszczyć związek.

Film został nakręcony w stylu typowym dla Romana Polańskiego. Jest to film pełen napięcia, seksu i humoru. Polański doskonale bawi się konwencją i prowadzi widza w niepewność.

Główne postacie

Oscar Benton to sparaliżowany pisarz w średnim wieku. Jest inteligentny, błyskotliwy i sarkastyczny. Jest również obsesyjnie zakochany w swojej żonie Mimi.

Mimi Bouvier to młoda, piękna i niebezpieczna kobieta. Jest striptizerką, a także kochanką wielu mężczyzn. Jest zafascynowana Oscarem, ale także manipuluje nim i wykorzystuje go do swoich celów.

Fiona Dobson to znudzona i niezadowolona z życia kobieta. Jest żoną Nigela, ale nie kocha go. Jest zafascynowana Mimi, ale jednocześnie jest zazdrosna o nią.

Nigel Dobson to nieśmiały i niepewny siebie mężczyzna. Jest mężem Fiony, ale nie kocha jej. Jest zafascynowany Mimi, ale jednocześnie jest przerażony jej osobowością.

Ocena

Gorzkie gody to film kontrowersyjny i niejednoznaczny. Niektórzy widzowie uważają go za dzieło wybitne, inni zaś za niesmaczne i obrzydliwe.

Niezależnie od opinii, Gorzkie gody to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To film, który skłania do refleksji nad miłością, zdradą i bólem.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Roman Polański
scenariusz Roman Polański, John Brownjohn
gatunek Erotyczny, Melodramat
produkcja Francja, Wielka Brytania
premiera 12 lipca 1992 (Światowa) 31 grudnia 1992 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $1 862 805 w USA
budżet $5 000 000
na podstawie Pascal Bruckner (powieść)
studio Canal+ (współudział) / Columbia Pictures Corporation / Les Films Alain Sarde (współudział) /
tytuł oryg. Bitter Moon

Obsada

Aktor Postać
Oscar Benton
Micheline "Mimi" Bouvier
Nigel Dobson
Fiona Dobson
Pan Singh
Amrita Singh
Steward
Dado
Cindy
Lider zespołu muzycznego
Prostytutka
Burmistrz
Modelka
Basil
Tajski kierownik sali
Kucharz
Sąsiad z psem
Przyjaciel Oscara
Uczestnik przyjęcia
Brunetka
Dziewczyna w butiku
Kontroler biletów
Gracz w brydża
Dyspozytor lotu
Kobieta grająca w brydża
Euroazjatka
Gospodyni domowa
Beverly
Lokaj
Pasażer

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Gorzkie gody (1992) to film oparty na powieści Pascala Brucknera o tym samym tytule. Reżyserem filmu jest Roman Polański, a w rolach głównych występują Peter Coyote, Emmanuelle Seigner, Hugh Grant i Kristin Scott Thomas.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie rejsu statkiem po Morzu Śródziemnym. Na pokładzie poznają się dwa małżeństwa: Fiona i Nigel z Anglii oraz Oscar i Mimi z Francji. Fiona i Nigel są znudzeni sobą po siedmiu latach małżeństwa, ale nie potrafią sobie nawzajem powiedzieć o swoich uczuciach. Oscar jest sparaliżowany od pasa w dół w wyniku wypadku samochodowego, a jego małżeństwo z Mimi jest pełne namiętności, ale też destrukcyjnych emocji.

Oscar i Mimi opowiadają Fionie i Nigelowi o swojej historii. Mimi była tancerką w nocnym klubie, kiedy poznał ją Oscar. Była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale ich związek był od początku burzliwy. Mimi była wybuchowa i impulsywna, a Oscar był zazdrosny i kontrolujący. Ich relacja była pełna pasji, ale też cierpienia.

Fiona i Nigel są początkowo zszokowani opowieściami Oscara. Nie mogą uwierzyć, że ktoś mógłby żyć w takim związku. Jednak z czasem zaczynają się wciągać w ich historię. Fiona zaczyna odczuwać pożądanie do Oscara, a Nigel zaczyna rozumieć, że jego małżeństwo z Fioną jest w kryzysie.

Film kończy się w nieoczywistym i niepokojącym finale. Fiona i Nigel decydują się opuścić statek w Stambule. Oscar i Mimi również zostają na statku, ale ich związek jest już na zawsze złamany.

Gorzkie gody to film o miłości, pożądaniu i zazdrości. Jest to również film o tym, jak łatwo można utracić kontrolę nad własnym życiem. Film jest zrealizowany w charakterystycznym stylu Romana Polańskiego. Jest to film pełen humoru, ale też grozy.

Analiza filmu

Gorzkie gody można analizować na wielu płaszczyznach. Film można interpretować jako metaforę związku dwojga ludzi. Oscar i Mimi to dwie strony tej samej monety. Są jak Yin i Yang. Oscar jest symbolem rozumu i kontroli, a Mimi symbolem emocji i wolności. Ich związek jest pełny napięć i konfliktów, ale też pasji i namiętności.

Film można również interpretować jako studium ludzkiej natury. Oscar i Mimi to postacie złożone i niejednoznaczne. Są to postacie, które potrafią być zarówno dobre, jak i złe. Ich zachowania są często motywowane przez najniższe instynkty.

Gorzkie gody to film, który pozostawia widza z wieloma pytaniami. Nie jest to film łatwy do strawienia, ale jest to film, który zapada w pamięć.

Ocena filmu

Gorzkie gody to film, który podzielił krytyków. Jedni chwalili film za jego odważne podejście do tematu miłości i pożądania, inni krytykowali go za zbytnią brutalność i obsceniczność.

Ostatecznie, ocena filmu jest kwestią indywidualnych preferencji. Jednak nie sposób zaprzeczyć, że jest to film, który nie pozostawia widza obojętnym.

Podsumowanie

Gorzkie gody to film, który warto zobaczyć. Jest to film, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.


"Gorzkie gody" to film, który zabiera widza w podróż statkiem po Morzu Śródziemnym, gdzie losy kilku postaci splatają się w niezwykle intrygujący sposób. Reżyserem tego dzieła jest znany i kontrowersyjny Roman Polański, który nie boi się poruszać trudnych tematów i eksplorować ludzkich emocji w najbardziej nieoczekiwanych kontekstach.

Akcja filmu koncentruje się głównie na dwóch parach małżeńskich: amerykańsko-francuskiej oraz brytyjskiej. Pierwsza z nich składa się z Oscara, pisarza sparaliżowanego na wózku, oraz jego młodej, uroczej żony Mimi. Druga para to Fiona i Nigel, Anglicy, którzy po siedmiu latach małżeństwa zaczynają odczuwać monotonię i znudzenie swoim życiem.

To, co początkowo wydaje się być zwyczajną znajomością na statku, szybko przeradza się w coś znacznie bardziej skomplikowanego. Oscar, pomimo swojego kalectwa, emanuje pewnym rodzajem ekshibicjonistycznej szczerości, opowiadając Nigelowi historię swojego związku z Mimi. Te opowieści są pełne pikantnych szczegółów i namiętnych emocji, co wywołuje u Anglika początkowe zgorszenie, ale jednocześnie też coraz większe zainteresowanie.

Polański nie boi się eksplorować ludzkiej psychiki, ukazując jak skomplikowane i czasem niebezpieczne mogą być ludzkie relacje. "Gorzkie gody" to film pełen napięcia seksualnego i emocjonalnego, który prowokuje widza do refleksji nad naturą miłości, pożądania i zdrady.

Jednym z głównych tematów poruszanych w filmie jest kontrast między zewnętrznym obrazem a wewnętrznymi demonami każdej z postaci. Oscar, mimo swojego kalectwa, emanuje pewnym rodzajem siły i pewności siebie, która wydaje się fascynująca dla Nigela. Z kolei Mimi, choć wydaje się być uległą i delikatną istotą, kryje w sobie burzliwe emocje i tajemnice, które stopniowo zostają odkrywane w trakcie filmu.

Sceneria statku pełnego ludzi w podróży doskonale oddaje atmosferę napięcia i tajemnicy, która panuje między głównymi bohaterami. To właśnie na tym statku, w odległym środowisku, gdzie normy społeczne wydają się mniej ważne, postacie odważają się być sobą i eksplorować zakazane obszary swojej psychiki.

W filmie "Gorzkie gody" Roman Polański doskonale wykorzystuje zdolności swoich aktorów, by ukazać złożoność ludzkich relacji i emocji. Peter Coyote w roli Oscara wspaniale oddaje mieszankę siły i skruchy, która charakteryzuje jego postać. Emmanuelle Seigner jako Mimi potrafi z kolei wyrazić całą paletę emocji - od delikatnej niewinności do głębokiej namiętności i bólu.

Kristin Scott Thomas jako Fiona oraz Hugh Grant jako Nigel również wnoszą wiele do tych ról, ukazując subtelne zmiany, jakim podlegają ich postacie w miarę rozwoju fabuły. Ich chemia na ekranie jest palpacyjna, co sprawia, że relacja między ich postaciami staje się niezwykle przekonująca i angażująca dla widza.

"Gorzkie gody" to film, który nie pozostawia obojętnym. Z jednej strony jest to opowieść o zdradzie, pożądaniu i destrukcyjnych emocjach, ale z drugiej strony także o poszukiwaniu prawdziwej miłości i sensu życia. To dzieło, które zostaje z widzem na długo po zakończeniu seansu, prowokując do refleksji nad własnymi relacjami i emocjami.


Film "Bitter Moon" to podróż przez skomplikowane labirynty ludzkiej psychiki, ukazująca złożoność relacji międzyludzkich i ludzkich pragnień. W reżyserii Romana Polańskiego, znani aktorzy wcielają się w postacie, których życie splata się w nieoczekiwany sposób na statku płynącym po Morzu Śródziemnym.

Głównymi bohaterami są Oscar, pisarz sparaliżowany na wózku, i jego młoda, uwodzicielska żona Mimi, którzy poznają brytyjską parę - Fionę i Nigela, której małżeństwo długoletnie zaczyna być coraz bardziej znudzone. Na statku, w odległym środowisku, gdzie reguły społeczne wydają się mniej restrykcyjne, emocje się kipią, a tajemnice zaczynają wyłaniać się na powierzchnię.

Polański nie unika trudnych tematów, poruszając kwestie zdrady, pożądania i destrukcyjnych emocji, które mogą zniszczyć nawet najbardziej stabilne związki. Jednak film ten to także poszukiwanie sensu życia i prawdziwej miłości, ukazujące, że nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach można znaleźć drogę do szczęścia.

Aktorska gra w "Bitter Moon" jest fenomenalna - Peter Coyote jako Oscar emanuje pewnością siebie, mimo swojego kalectwa, podczas gdy Emmanuelle Seigner w roli Mimi potrafi przeplatać delikatność z namiętnością. Kristin Scott Thomas i Hugh Grant jako Fiona i Nigel również wnoszą wiele do tych postaci, ukazując ich wewnętrzne zmaganie się z monotonią życia i pragnieniem czegoś więcej.

Sceneria statku na Morzu Śródziemnym stanowi doskonałe tło dla historii pełnej napięcia i tajemnicy. To właśnie na tym statku, w środowisku, gdzie granice są rozmyte, bohaterowie odważają się być sobą i eksplorować najbardziej zakazane obszary swojej psychiki.

"Bitter Moon" to film, który zostaje z widzem na długo po zakończeniu seansu, prowokując do refleksji nad własnymi uczuciami i relacjami. To opowieść o ludzkich pragnieniach, emocjach i tajemnicach, która porusza i wciąga od pierwszych minut.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *