Droga do zapomnienia / The Railway Man (2013)

  • Gatunek: Biograficzny Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 56 min.
  • Tytuł oryginalny: The Railway Man
  • Były więzień japońskiego obozu jenieckiego wyrusza na poszukiwania swojego oprawcy.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Droga do zapomnienia to australijsko-brytyjski dramat biograficzny z 2013 roku w reżyserii Jonathana Teplitzky’ego. Adaptacja autobiograficznej powieści Erica Lomaxa pt.: „The Railway Man”.

Fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się w 1988 roku. Eric Lomax (Colin Firth), brytyjski inżynier, mieszka w Japonii z żoną Patricią (Nicole Kidman). Mężczyzna jest tajemniczy i zamknięty w sobie. Niechętnie opowiada o swojej przeszłości, a jedyną osobą, która zna jego sekret, jest Patricia.

Okazuje się, że podczas II wojny światowej Lomax był jeńcem wojennym w Japonii. Pracował przy budowie kolei Birmańskiej, znanej również jako „Droga Śmierci”. W obozie był poddawany brutalnym torturom przez japońskiego oficera, Nagase (Hiroyuki Sanada).

Lomax nigdy nie potrafił się pogodzić z tym, co przeżył w obozie. Jego życie było zdominowane przez traumę i koszmary senne. Patricia, widząc jego cierpienie, postanawia pomóc mu odnaleźć Nagase i uzyskać od niego przebaczenie.

Bohaterowie

  • Eric Lomax to główny bohater filmu. Jest to mężczyzna, który przeszedł przez piekło wojny i nie potrafi się z tym pogodzić. Jego życie jest zdominowane przez traumę i koszmary senne.
    [Image of Colin Firth jako Eric Lomax w filmie Droga do zapomnienia]

  • Patricia Wallace to żona Erica. Jest to kobieta silna i wyrozumiała. Pomaga mężowi odnaleźć Nagase i uzyskać od niego przebaczenie.

  • Nagase to japoński oficer, który torturował Erica w obozie jenieckim. Jest to mężczyzna zmagający się z własnymi demonami przeszłości.

Temat

Film porusza temat traumy wojennej i jej wpływu na życie człowieka. Opowiada o trudnościach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby, które przeżyły wojnę.

Motywacja

Motywacją Erica Lomaxa do odnalezienia Nagase jest chęć uzyskania od niego przebaczenia. Mężczyzna wierzy, że to pozwoli mu zakończyć rozdział swojej przeszłości i rozpocząć nowe życie.

Motyw przebaczenia

Motyw przebaczenia jest centralnym tematem filmu. Film pokazuje, że przebaczenie jest trudnym, ale możliwym procesem. Może przynieść ukojenie zarówno osobie, która wybacza, jak i osobie, która jest wybaczana.

Opinie

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Został doceniony za wiarygodne przedstawienie tematu traumy wojennej oraz za poruszającą historię.

Nagrody i nominacje

Film został nominowany do 12 nagród AACTA, w tym do nagrody dla najlepszego filmu. Ostatecznie otrzymał nagrody za najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy i najlepsze efekty specjalne.

Podsumowanie

„Droga do zapomnienia” to poruszający dramat biograficzny, który opowiada o trudnościach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby, które przeżyły wojnę. Film jest dobrze zrealizowany i porusza ważne tematy.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jonathan Teplitzky
scenariusz Frank Cottrell Boyce, Andy Paterson
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja Australia, Wielka Brytania, Szwajcaria
premiera 6 września 2013 (Światowa) 4 kwietnia 2014 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $22 320 893 na świecie$4 438 438 w USA$17 882 455 poza USA
budżet $18 000 000
na podstawie Eric Lomax (książka)
dystrybucja Forum Film Poland
studio Archer Street Productions / Latitude Media / Lionsgate /
tytuł oryg. The Railway Man

Obsada

Aktor Postać
Eric Lomax
Patricia Wallace
Młody Eric Lomax
Finlay
Nagase
Młody Finlay
Młody Nagase
Thorlby
Withins
Oficer Kempei
Jackson
Japoński podoficer
Kucharz
Sakamoto
Kapitan Thompson
Sierżant bandyta
Sutton
Burton
Major York
Japoński oficer
Mężczyzna pracujący przy przeprowadzce
Rządca
Jankes Hank
Doktor Rogers
Japoński mechanik
Operator pompy
Japoński inżynier
Australijski żołnierz
Pielęgniarka
Matka
Brytyjski jeniec wojenny
Jeniec wojenny, brytyjski żołnierz kawalerii pancernej
Weteran wojenny
Memsahib
Turysta
Miller, major brytyjskiej łączności
Pani Margery Lomax
Jeniec wojenny
Jeniec wojenny / Medyk
Japoński strażnik
Sierżant
Slap Thorlby, japoński sierżant
Wózkowy Erica
Japoński strażnik
Japoński strażnik

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Droga do zapomnienia (2013) to australijsko-brytyjski dramat biograficzny w reżyserii Jonathana Teplitzky'ego. Film jest adaptacją autobiograficznej powieści Erica Lomaxa o tym samym tytule. Opowiada historię Lomaxa, brytyjskiego oficera, który został jeńcem wojennym w japońskim obozie w Birmie podczas II wojny światowej. Po wojnie Lomax zmagał się z traumą przeżyć wojennych, w tym z obsesją na punkcie swojego japońskiego oprawcy, majora Nagase.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1987 roku. Eric Lomax (Colin Firth), emerytowany inżynier, mieszka w Szkocji ze swoją żoną Patricią (Nicole Kidman). Lomax od lat cierpi na koszmary i flashbacki z czasu spędzonego w japońskim obozie jenieckim.

Pewnego dnia Patricia znajduje w pudle stare listy, które Eric napisał do swojej żony podczas wojny. Listy te odsłaniają mroczną tajemnicę Lomaxa. Okazuje się, że Lomax został brutalnie torturowany przez swojego japońskiego oprawcę, majora Nagase.

Eric postanawia odnaleźć Nagase i zmierzyć się z przeszłością. Podróż do Japonii przynosi mu wiele trudnych doświadczeń, ale także pozwala mu na rozpoczęcie procesu uzdrowienia.

Film Droga do zapomnienia to poruszająca historia o traumie wojennej, przebaczeniu i odkupieniu. To także opowieść o sile miłości i ludzkim pragnieniu pojednania.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nominowany do wielu nagród, w tym do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Oto kilka kluczowych motywów, które pojawiają się w filmie:

  • Trauma wojenna: Film porusza temat traumy wojennej i jej długotrwałych skutków. Lomax jest ofiarą przemocy i okrucieństwa, które odcisnęły piętno na jego psychice. Jego koszmary i flashbacki to wyraz jego nieuleczalnej rany.
  • Przebaczenie: Film stawia pytanie o to, czy możliwe jest przebaczenie oprawcy. Lomax przez wiele lat nie był w stanie wybaczyć Nagase. Jego podróż do Japonii jest próbą konfrontacji z przeszłością i znalezienia ukojenia.
  • Odkupienie: Film pokazuje, że nawet najgorsze zbrodnie można naprawić. Nagase jest straumatyzowany wojną i odczuwa wyrzuty sumienia z powodu swoich czynów. Jego spotkanie z Lomaxem daje mu szansę na odkupienie.

Film Droga do zapomnienia to ważne dzieło, które porusza ważne i aktualne tematy. To poruszająca i inspirująca historia o sile ludzkiego ducha.


"Droga do zapomnienia" to poruszająca opowieść o niezłomnej sile ludzkiego ducha, ukazująca długą i mroczną podróż jednego człowieka w poszukiwaniu zgody z przeszłością. Jonathan Teplitzky, reżyser tego filmu, przeplata losy wojenne z emocjonalnymi powiązaniami, tworząc wstrząsającą opowieść o przebaczeniu i uzdrowieniu.

Colin Firth, laureat Oscara, wciela się w postać Erica Lomaxa, brytyjskiego oficera, który podczas II wojny światowej trafia do japońskiej niewoli. To właśnie w piekle jenieckiego obozu rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie oraz duchowe przebudzenie głównego bohatera. Zmuszany do ciężkiej pracy przy budowie Kolei Śmierci, Lomax doświadcza na własnej skórze okrucieństwa wojny oraz bezwzględności japońskich oprawców.

Nicole Kidman, drugi z gwiazdorskiego duetu, wciela się w postać Patti, niezwykle odważnej kobiety, która staje się oparciem dla Lomaxa w jego trudnych chwilach. Ich miłość rozwija się w niezwykłych okolicznościach, jednak tajemnica z przeszłości Erica stawia pod znakiem zapytania ich wspólne szczęście. To właśnie determinacja Lomaxa, wspierana przez miłość Patti, prowadzi do decyzji o konfrontacji z jego dawnym oprawcą.

Historia Erica Lomaxa, oparta na faktach, ukazuje odwagę człowieka, który mierzy się z demonami przeszłości. Jego droga do pojednania z samym sobą wiedzie przez bolesne wspomnienia i emocjonalne zranienia, jednak siła jego charakteru pozwala mu nie tylko przetrwać, lecz także podjąć niezwykle trudną decyzję o odnalezieniu swojego oprawcy.

Wojenna traumą naznaczony Lomax, mając nadzieję na uzdrowienie psychiczne, wyrusza w podróż do Japonii, aby zmierzyć się z osobą, która w minionych latach stanowiła o źródle jego cierpień. To spotkanie staje się momentem przełomowym w życiu bohatera, otwierającym drogę do zrozumienia i wybaczenia.

Teplitzky nie unika brutalnej rzeczywistości wojny, przedstawiając widzowi surowe warunki obozu jenieckiego oraz okrucieństwo, jakie towarzyszyło budowie Kolei Śmierci. Jednak równie ważną częścią filmu jest opowieść o nadziei, miłości i ostatecznym pojednaniu. Dzięki świetnej grze aktorskiej Firtha i Kidman oraz wnikliwej reżyserii Teplitzky'ego, "Droga do zapomnienia" staje się filmem, który porusza i inspiruje, pozostawiając widza z refleksją nad siłą przebaczenia i ludzkiej wytrzymałości.


"Podróż ku zapomnieniu" to epicka saga o wytrwałości i duchowej odwadze jednego człowieka w obliczu prześladowań i cierpienia. Reżyser Jonathan Teplitzky rysuje obraz tragicznych wydarzeń wojennych splecionych z emocjonalną podróżą bohatera w głąb własnej duszy, tworząc poruszającą opowieść o przebaczeniu i ocaleniu.

Colin Firth, uhonorowany Oscarem, wciela się w postać Erica Lomaxa, brytyjskiego oficera, który podczas II wojny światowej wpada w sidła japońskiej niewoli. To tam, w piekle obozu jenieckiego, rozpoczyna się jego bolesna i dramatyczna podróż ku przebaczeniu oraz samopoznaniu. Zmuszany do niegodziwej pracy przy budowie Kolei Śmierci, Lomax doświadcza na własnej skórze bezduszności wojny oraz okrucieństwa japońskich oprawców.

Drugą gwiazdą filmu jest Nicole Kidman, która wciela się w postać Patti, niezwykle odważnej kobiety, stającej się oparciem dla Lomaxa w jego najtrudniejszych chwilach. Ich miłość rozwija się w warunkach niezwykłych okoliczności, lecz tajemnica z przeszłości Erica zagraża ich szczęściu. To wewnętrzna siła Lomaxa, podtrzymywana przez miłość Patti, skłania go do podjęcia decyzji o konfrontacji z jego dawnym oprawcą.

Historia Erica Lomaxa, oparta na autentycznych wydarzeniach, ukazuje odwagę człowieka, który stawia czoła własnym demonom. Jego podróż ku pojednaniu ze sobą samym prowadzi przez labirynt bolesnych wspomnień i emocjonalnych zranień, lecz siła jego charakteru pozwala mu nie tylko przetrwać, ale także podjąć trudną decyzję o odnalezieniu swojego oprawcy.

Lomax, zmierzający ku uzdrowieniu psychicznemu, wyrusza w podróż do Japonii, mając nadzieję na zakończenie długotrwałego cierpienia i znalezienie pokoju wewnętrznego. Spotkanie z dawnym wrogiem staje się momentem przełomowym w życiu bohatera, otwierającym drogę do zrozumienia i wybaczenia.

Teplitzky nie unika przedstawienia brutalnej rzeczywistości wojennej, ukazując surowe warunki obozu jenieckiego oraz bestialstwo towarzyszące budowie Kolei Śmierci. Jednak równie ważną częścią filmu jest opowieść o nadziei, miłości i ostatecznym pojednaniu. Dzięki wspaniałej grze aktorskiej Firtha i Kidman oraz zręcznej reżyserii Teplitzky'ego, "Podróż ku zapomnieniu" staje się filmem, który porusza i inspiruje, pozostawiając widza z głębokim przemyśleniem nad siłą przebaczenia i ludzkiej wytrwałości.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *