Dyktator / The Great Dictator (1940)

  • Gatunek: Dramat Komedia
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 4 min.
  • Tytuł oryginalny: The Great Dictator
  • Dyktator Adenoid Hynkel chce powiększyć swoje imperium, podczas gdy żydowski fryzjer próbuje uniknąć prześladowania związanego z nazistowskim reżimem.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Film „Dyktator / The Great Dictator” z 1940 roku, wyreżyserowany przez niezapomnianego Charliego Chaplina, stanowi bezkompromisową satyrę na nazistowskie Niemcy, pełną paradoksów i odważnych komediowych elementów. Chaplin, w dwóch głównych rolach – Adenoida Hynkela, autokratycznego władcę Tomanii, oraz żydowskiego fryzjera stojącego w obliczu prześladowań związanego z nazistowskim reżimem, kreuje historię, która równocześnie bawi i skłania do refleksji.

W fikcyjnym kraju Tomania, gdzie autokratyczny Hynkel rządzi bezwzględnie, losy fryzjera i dyktatora splatają się w sposób przypadkowy. Chaplin, wcielając się w dwie kontrastujące postacie, maluje obraz getta, gdzie Żydzi są nękani przez szturmowców, oraz planu Hynkela zdobycia krainy Austerlich. Przeszkodą na jego drodze jest dyktator Bakterii, Napaloni, zagraniany przez Jacka Oakie, a wspomagają go minister propagandy, Garbitsch, w wykonaniu Henry’ego Daniella. Kulminacyjne momenty filmu to chwile, gdy Hynkel wpada we własne sidła, a uciekający z obozu koncentracyjnego fryzjer zostaje mylony z autokratą i zmuszony do wygłoszenia pokojowego przemówienia na wiecu.

Chaplin, poprzez swój wyjątkowy talent aktorski, nie tylko dostarcza widzom humorystycznych doznań, ale również rzuca światło na tragiczny wymiar hitleryzmu i cierpienia Żydów. W filmie śledzimy, jak dyktatura Hynkela kształtuje losy żydowskiego fryzjera, który przez przypadkowe podobieństwo staje się kluczową postacią w politycznych intrygach. Opowieść ta, choć osadzona w fikcyjnym kraju, pełni funkcję lustra odzwierciedlającego realia tamtych czasów.

Chaplin nie unika trudnych tematów, a jego praca nad filmem to zarówno prześmiewczy, jak i tragiczny sposób ukazywania zjawisk politycznych i społecznych. Grając dwie odmienne postacie, reżyser wciela się nie tylko w megalomańskiego dyktatora, ale też w naiwnego fryzjera, który staje się przypadkowym bohaterem. Opowieść ta ukazuje, jak propaganda może wpływać na jednostki i społeczeństwo, a także jak losy ludzi, pozornie różne, splatają się w jedną niezwykłą historię.

Film „Dyktator” przenosi nas do kwietnia 1918 roku, gdzie nieudolny żydowski żołnierz Tomanii, wcielony przez Chaplina, ratuje pilota Schultza od śmierci. Niestety, nie udaje im się dostarczyć ważnych dokumentów na czas, co kończy się katastrofą lotniczą. Po opuszczeniu szpitala, żołnierz cierpi na amnezję i jest przekonany, że niedawno opuścił swój zakład fryzjerski. Tymczasem Tomania, rządzona przez wojowniczego Hynkela, przygotowuje się do nowej wojny, a Żydzi są poddawani brutalnym prześladowaniom.

W miarę rozwoju historii, fryzjer, nieświadomy tragicznych wydarzeń związanych z prześladowaniami Żydów, angażuje się w konflikt ze szturmowcami, co przyciąga uwagę Hanah, jednej z ofiar reżimu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Hynkel, aby zdobyć fundusze na wojnę, musi pożyczyć je od Żydów. W tej sytuacji chwilowo zawiesza represje wobec nich, co prowadzi do kolejnych nieprzewidywalnych wydarzeń.

Film Chaplina to nie tylko komiczna, ale i przemyślana satyra na totalitaryzm i narodowy socjalizm. Przez swoją zdolność do łączenia humoru z głębszym przesłaniem, Chaplin stworzył dzieło, które mimo upływu czasu nadal porusza widzów i zmusza do refleksji nad ludzkimi losami oraz decyzjami politycznymi.

Opowieść Chaplina nie ogranicza się jedynie do ukazywania politycznych realiów. Film rzuca także światło na osobiste losy bohaterów, ich miłość, przeżycia i konfrontacje z brutalną rzeczywistością. Chaplin, wcielając się jednocześnie w dwie postacie, ukazuje, jak losy ludzi, choć początkowo różne, splatają się w niemal nieprawdopodobny sposób.

Chaplin nie boi się podejmować trudnych tematów, takich jak wojna, prześladowania Żydów czy manipulacja propagandowa. Jednak robi to w sposób, który nie tylko rozbawia, ale również porusza widza na głębokim, emocjonalnym poziomie. Jego brawurowa gra aktorska oraz umiejętność trafnego ukazywania zarówno absurdów, jak i tragedii życia sprawiają, że „Dyktator” pozostaje arcydziełem kina, zasługując na miejsce wśród najważniejszych filmów w historii.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Charlie Chaplin
scenariusz Charlie Chaplin
gatunek Dramat, Komedia
produkcja USA
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 15 października 1940 (Światowa) 15 lutego 2008 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Vivarto
studio Charles Chaplin Productions
tytuł oryg. The Great Dictator
inne tytuły The Dictator (tytuł roboczy) USA

Obsada

Aktor Postać
Adenoid Hynkel, dyktator Tomanii / Żydowski fryzjer
Benzino Napaloni, dyktator Bakterii
Schultz
Garbitsch
Herring
Madame Napaloni
Ambasador Bakterii
Hannah
Pan Jaeckel
Pani Jaeckel
Golony mężczyzna
Bojówkarz
Pan Mann
Dowódca oddziałów szturmowych
Pan Agar
Szturmowiec kradnący owoce
Tomański szturmowiec
Żydówka
Blondwłosa sekretarka
Tomański dowódca w Osterlich
Zabielony szturmowiec
Sekretarka
Żołnierz
Tomański oficer
Wynalazca spadochronu
Statysta w getcie
Dziennikarz
Statysta
Rzeźbiarz
Kierownik szpitala
Żyd
Sanitariusz w szpitalu
Szturmowiec
Heinrich Schtick, tłumacz
Przyjazny szturmowiec
Szturmowiec
Oficer
Oficer dowodzący obsługą Wielkiej Berty
Mężczyzna posadzony na łóżku
Kamerdyner na bankiecie
Blondwłosa sekretarka
Łysy klient zakładu fryzjerskiego
Oficer w sztabie Hynkela
Tancerz na balu
Żyd
Oficer szturmowców
Oficer
Żołnierz
Żołnierz w Tomanii w 1918 r.
Żołnierz
Strażnik więzienny
Żołnierz na polu bitwy
Fryzjer Hynkela
Żydówka
Obywatel Tomanii
Policjant
Mężczyzna w getcie
Żydowski właściciel stoiska z owocami
Oficer
Gość na balu
Szturmowiec
Doktor
Żołnierz
Gość na balu
Strażnik
Gość na balu
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Gość na balu
Żołnierz
Sługa
Szturmowiec
Kobieta w tłumie
Aggie
Gość na balu
Strażnik
Konduktor

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *