Kamienie na szaniec (2014)

  • Gatunek: Dramat Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 47 min.
  • Trzech warszawskich maturzystów, Alek, Zośka i Rudy, planuje rozpocząć dorosłe życie. Ich plany burzy wybuch II wojny światowej.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Kamienie na szaniec to polski dramat wojenny z 2014 roku w reżyserii Roberta Glińskiego, oparty na powieści Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule. Film opowiada o trzech członkach Szarych Szeregów, którzy stawiają czoła nazistom okupującym Warszawę w czasie II wojny światowej.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny. Jan Bytnar „Rudy”, Tadeusz Zawadzki „Zośka” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” są trójką przyjaciół, którzy wspólnie uczęszczają do Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Są to młodzi, pełni życia i ideałów chłopcy, którzy marzą o przyszłości w wolnej Polsce.

Wybuch wojny zmienia ich życie. Warszawa zostaje okupowana przez Niemców, a młodzi ludzie muszą porzucić beztroskie życie i zmierzyć się z nową rzeczywistością. Rudy, Zośka i Alek szybko stają się członkami Szarych Szeregów, organizacji konspiracyjnej, która walczy z okupantem.

Początkowo ich działania ograniczają się do drobnych akcji sabotażowych, takich jak malowanie napisów „Śmierć Niemcom” czy rozrzucanie ulotek. Z czasem jednak ich działania stają się coraz bardziej niebezpieczne. Biorą udział w akcjach dywersyjnych, a nawet w powstaniu warszawskim.

Film Kamienie na szaniec to poruszająca historia o odwadze, poświęceniu i miłości do ojczyzny. To także hołd złożony polskim bohaterom, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolność Polski.

Główne wątki filmu

  • Młodość i ideały

Film Kamienie na szaniec to historia o młodych ludziach, którzy w obliczu wojny muszą dorosnąć i zmierzyć się z trudnymi wyborami. Rudy, Zośka i Alek to młodzi, pełni życia i ideałów chłopcy, którzy marzą o przyszłości w wolnej Polsce. Ich życie zmienia się diametralnie w wyniku wybuchu wojny. Muszą porzucić beztroskie życie i zmierzyć się z okupantem.

Postacie te są symbolem młodości i ideałów, które są w stanie przetrwać nawet w najtrudniejszych czasach.

  • Walka z okupantem

Głównym wątkiem filmu jest walka z okupantem. Rudy, Zośka i Alek są członkami Szarych Szeregów, organizacji konspiracyjnej, która walczy z Niemcami. Ich działania początkowo ograniczają się do drobnych akcji sabotażowych, takich jak malowanie napisów „Śmierć Niemcom” czy rozrzucanie ulotek. Z czasem jednak ich działania stają się coraz bardziej niebezpieczne. Biorą udział w akcjach dywersyjnych, a nawet w powstaniu warszawskim.

Ich walka jest symbolem niezłomności i odwagi polskiego narodu.

  • Przyjaźń i miłość

Film Kamienie na szaniec to także historia o przyjaźni i miłości. Rudy, Zośka i Alek są przyjaciółmi od dzieciństwa. Ich przyjaźń jest silna i wytrzymała, nawet w obliczu wojny. Rudy i Zośka są także zakochani w Halinie, która jest ich koleżanką z liceum.

Ich relacje są symbolem piękna i wartości ludzkich, które są w stanie przetrwać nawet w najtrudniejszych czasach.

Ocena filmu

Film Kamienie na szaniec to udana adaptacja powieści Aleksandra Kamińskiego. Film jest dobrze zrealizowany pod względem technicznym, a aktorzy grają przekonująco. Film porusza ważne i aktualne tematy, takie jak walka o wolność, poświęcenie i miłość.

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków i widzów. Zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Srebrnego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Podsumowanie

Film Kamienie na szaniec to poruszająca i inspirująca historia o młodych ludziach, którzy w obliczu wojny muszą dorosnąć i zmierzyć się z trudnymi wyborami. To także hołd złożony polskim bohaterom, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolność Polski.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Robert Gliński
scenariusz Dominik W. Rettinger, Wojciech Pałys
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 3 marca 2014 (Światowa) 7 marca 2014 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Aleksander Kamiński (powieść)
dystrybucja Monolith Films
studio Monolith Films / Polski Instytut Sztuki Filmowej
tytuł oryg. Kamienie na szaniec
inne tytuły Stones For the Rampart Miedzynarodowe The Battle for Warsaw: Stones for the Rampart Wielka Brytania

Obsada

Aktor Postać
Jan Bytnar "Rudy"
Tadeusz Zawadzki "Zośka"
Maciej Aleksy Dawidowski "Alek"
Chłopiec o semickich rysach twarzy
Gołębiarz
Pakauer
Sekretarka Hilde
Oficer Wehrmachtu
Lekarz na Pawiaku
Policjant
Oficer Wehrmachtu
Kobieta oficera u jubilera
Sąsiadka "Rudego"
Matka Janka Błońskiego
Ojciec Janka Błońskiego
Ojciec
Sąsiadka Błońskich
Sąsiad Błońskich
Żydówka ukrywana przez Błońskich
Chłopiec na podwórku Błońskich
Sprzedawczyni w sklepie z zabawkami
Niemiec
Taper
Kobieta w aptece
Monia, dziewczyna "Rudego"
Hala, dziewczyna "Zośki"
Stanisław Broniewski "Orsza"
Major Jan Kiwerski
Józef Zawadzki, ojciec "Zośki"
Zdzisława Bytnarowa, matka "Rudego"
Stanisław Bytnar, ojciec "Rudego"
Dr Trojanowski
Rottenführer Ewald Lange
Oberscharführer Herbert Schulz
Ślązak
Śpiewaczka
Kobieta podoficera SS
Policjant pod Arsenałem
Chorąży
Więzień na Pawiaku
Ksiądz
Henryk Kupis "Heniek"
Paweł
Jan Rodowicz "Anoda"
Józef Saski "Katoda"
Hubert Lenk "Hubert"
Janek Błoński
Tadeusz Chojko "Bolec"
Jerzy Gawin "Słoń"
Władysław Cieplak "Giewont"
Konrad Okolski "Kuba"
Sławomir Bittner "Maciek"
Jerzy Zborowski "Jeremi"
Witold Bartnicki "Kadłubek"
Wiesław Krajewski "Sem"
Jerzy Trzciński "Tytus"
Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan"
Wesoły
Hania
Danuta Bytnar "Duśka"
Baśka
Oficer w parku
Kobieta oficera
Akordeonista
Awanturujący się chłopiec
Dziewczyna z balonikiem
Wartownik
Niemiecka sekretarka
Kelnerka w kawiarni Wedla
Dziewczyna w kawiarni Wedla
Chłopiec o semickich rysach twarzy
Dziewczyna żandarma
Żandarm zabijający "Zośkę"

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Kamienie na szaniec (2014) to polski film wojenny w reżyserii Roberta Glińskiego, oparty na powieści Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem. Film opowiada o losach trzech członków Szarych Szeregów, którzy walczą z niemieckim okupantem Warszawy w czasie II wojny światowej.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki i Maciej Aleksy Dawidowski, trzej przyjaciele z warszawskiego liceum, żyją beztroskim życiem. Są zdolni, ambitni i mają przed sobą wiele planów na przyszłość.

Wybuch wojny zmienia wszystko. Chłopcy muszą porzucić swoje marzenia i stanąć do walki z okupantem. Na początku organizują akcje małego sabotażu, takie jak malowanie antyfaszystowskich haseł czy kolportowanie nielegalnych wydawnictw. Z czasem ich działania stają się coraz bardziej niebezpieczne.

Jan Bytnar, ps. "Rudy", jest sprytnym i odważnym chłopcem. Jest również bardzo inteligentny i ma talent do nauki. W czasie wojny zostaje członkiem Tajnej Organizacji Wojskowej "Związek Walki Zbrojnej" (ZWZ), a następnie Szarych Szeregów. "Rudy" zostaje aresztowany przez Gestapo i poddawany brutalnemu śledztwu. Mimo tortur nie zdradza swoich kolegów i przyjaciół.

Tadeusz Zawadzki, ps. "Zośka", jest przywódcą grupy. Jest inteligentny, odważny i charyzmatyczny. W czasie wojny zostaje dowódcą Szarych Szeregów w Warszawie. "Zośka" jest odpowiedzialny za planowanie i koordynowanie akcji sabotażowych. Ginie podczas akcji "Wilanów", w której jego grupa zostaje zaatakowana przez Niemców.

Maciej Aleksy Dawidowski, ps. "Alek", jest zdolnym sportowcem i przyrodnikiem. W czasie wojny zostaje członkiem Szarych Szeregów. "Alek" jest odpowiedzialny za szkolenie fizyczne i psychiczne członków organizacji. Ginie podczas akcji "Kutschera", w której jego grupa likwiduje niemieckiego dywersanta.

Film "Kamienie na szaniec" to poruszająca opowieść o młodych ludziach, którzy poświęcili swoje życie walce o wolność ojczyzny. Film jest wierną ekranizacją powieści Aleksandra Kamińskiego. Reżyserowi udało się oddać ducha i atmosferę tamtych czasów.

Film spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. pięcioma Orłami Polskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia i scenografię.

Omówienie najważniejszych wątków filmowych

Wątek patriotyczny

Jednym z najważniejszych wątków filmu jest wątek patriotyczny. Chłopcy z Szarych Szeregów są głęboko patriotycznie zasymilowani. Kochają swoją ojczyznę i są gotowi poświęcić dla niej wszystko. W czasie wojny walczą o jej wolność i niepodległość.

Wątek przyjaźni

Innym ważnym wątkiem filmu jest wątek przyjaźni. Chłopcy są ze sobą bardzo zżyci. Ich przyjaźń jest silna i wytrzymała. Mimo trudnych warunków, w jakich przyszło im żyć, zawsze mogą liczyć na siebie.

Wątek walki z okupantem

Film przedstawia walkę młodych Polaków z niemieckim okupantem. Akcje sabotażowe, które organizują, są niebezpieczne i trudne, ale chłopcy są zdeterminowani, aby walczyć o wolność.

Wątek śmierci

Film kończy się tragicznie. Wszyscy trzej główni bohaterowie giną w walce z okupantem. Ich śmierć jest symbolem poświęcenia i walki o wolność.

Ocena filmu

Film "Kamienie na szaniec" to ważne dzieło historyczne i patriotyczne. Jest to wierna ekranizacja powieści Aleksandra Kamińskiego, która porusza ważne tematy, takie jak patriotyzm, przyjaźń i walka o wolność.


Kamienie na szaniec (2014) to polski film wojenny w reżyserii Roberta Glińskiego, oparty na powieści Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem. Film opowiada o losach trzech przyjaciół, członków Szarych Szeregów, którzy walczą z niemieckim okupantem w Warszawie w czasie II wojny światowej.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, w przededniu wybuchu wojny. Jan Bytnar "Rudy", Tadeusz Zawadzki "Zośka" i Maciej Aleksy Dawidowski "Alek" są trójką przyjaciół, którzy mieszkają w Warszawie i uczą się w tym samym liceum. Są to młodzi, pełni życia i marzeń ludzie, którzy nie wyobrażają sobie, że ich świat wkrótce zostanie zburzony przez wojnę.

Po wybuchu wojny życie przyjaciół diametralnie się zmienia. Warszawa zostaje zajęta przez Niemców, a Polacy stają się okupowanym narodem. Rudy, Zośka i Alek muszą porzucić swoje beztroskie życie i zrewidować swoje plany i marzenia. Stają przed wyborem, jak walczyć z niemieckim okupantem.

Najpierw przyjaciele angażują się w akcje małego sabotażu. Rozrzucają ulotki, malują antyfaszystowskie hasła, sabotują niemieckie linie kolejowe i telefoniczne. Ich działania są początkowo niewielkie, ale z czasem stają się coraz bardziej odważne.

W 1940 roku przyjaciele wstępują do Szarych Szeregów, młodzieżowej organizacji konspiracyjnej. Wstępując do Szarych Szeregów, Rudy, Zośka i Alek decydują się na walkę z okupantem w sposób bardziej zdecydowany. Włączają się do akcji dywersyjnych, przeprowadzają ataki na niemieckie obiekty wojskowe i przeprowadzają akcje wywiadowcze.

Ich walka jest jednak niebezpieczna. W 1942 roku Rudy zostaje aresztowany przez Gestapo. Zostawia po sobie list do Zośki i Alka, w którym prosi ich, aby nie tracili nadziei i nadal walczyli o wolność Polski.

Zośka i Alek nie tracą nadziei. Kontynuują walkę z okupantem. W 1943 roku biorą udział w akcji "Tajfun", która miała na celu wysadzenie mostu Poniatowskiego. Akcja ta kończy się sukcesem, ale kosztuje życie wielu polskich żołnierzy, w tym Zośki i Alka.

Rudy, Zośka i Alek to postacie symboliczne. Ich walka to symbol walki całego polskiego narodu z niemieckim okupantem. Ich losy to historia poświęcenia i bohaterstwa, które na zawsze pozostaną w pamięci narodu polskiego.

Film Kamienie na szaniec został pozytywnie oceniony przez krytyków i publiczność. Został uznany za wierną ekranizację powieści Aleksandra Kamińskiego. Film został również doceniony za wysoką jakość wykonania i świetne aktorstwo.

Oto kilka charakterystycznych elementów filmu:

  • Realizm historyczny: Film jest wierną ekranizacją powieści Aleksandra Kamińskiego. Reżyser Robert Gliński dołożył wszelkich starań, aby oddać realia II wojny światowej w Warszawie.
  • Akcja: Film jest pełny akcji i zwrotów akcji. Widzowie mogą śledzić losy bohaterów z zapartym tchem.
  • Bohaterowie: Postacie Rudy, Zośki i Alka są wyraziste i zapadają w pamięć. Widzowie mogą kibicować im i współczuć ich losom.

Film Kamienie na szaniec to ważne dzieło filmowe, które porusza ważne kwestie historyczne i moralne. Jest to film, który powinien obejrzeć każdy, kto chce poznać historię Polski i bohaterstwo polskiego narodu.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został wyprodukowany przez Telewizję Polską i Studio Filmowe "Kadr".
  • Do ról głównych zostali wybrani młodzi aktorzy, którzy nie mieli wcześniej dużego doświadczenia filmowego.
  • Film został nakręcony w Warszawie i okolicach.
  • Film był kręcony w ciągu kilku miesięcy, w czasie zimy i wiosny 2013 roku.

Film Kamienie na szaniec to ważne dzieło filmowe, które na zawsze pozostanie w pamięci narodu polskiego.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *