Kawa i papierosy / Coffee and Cigarettes (2003)

  • Gatunek: Dramat Komedia Muzyczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 36 min.
  • Tytuł oryginalny: Coffee and Cigarettes
  • Jedenaście krótkich epizodów przedstawiających rozmowy przy kawie i papierosach. 

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Kawa i papierosy (2003) to czarno-biała niezależna komedia w reżyserii Jima Jarmuscha. Składa się z 11 krótkich epizodów rozgrywających się w miejskiej przestrzeni, w których jako rekwizyty występują kawa i papierosy. Bohaterami filmu są ludzie z różnych środowisk, którzy popijając kawę i paląc papierosy rozmawiają o najróżniejszych tematach.

Film rozpoczyna się epizodem „Strange to Meet You in Person”, w którym dwaj mężczyźni, Bill Murray i Steve Coogan, spotykają się w nowojorskiej kawiarni. Rozmowa między nimi jest pełna absurdalnych i niespodziewanych zwrotów akcji. W kolejnym epizodzie „Drunks”, Iggy Pop i Tom Waits spotykają się w barze i rozmawiają o swoich doświadczeniach z alkoholem.

W „Jack Shows Meg His Tesla Coil”, Jack White i Meg White odwiedzają Nikola Teslę w jego laboratorium w Colorado Springs. Tesla pokazuje im swoją słynną cewkę Tesli. W „Somewhere in California”, Cate Blanchett i Steve Buscemi spotykają się w motelu i rozmawiają o swojej pracy jako aktorzy.

W „Cousins”, Alfred Molina i Steve Buscemi spotykają się w kawiarni i rozmawiają o swoim dzieciństwie. W „Delirium”, Iggy Pop i Tom Waits spotykają się na Brooklynie i dyskutują o snach i wizjach.

W „Two Friends”, Roberto Benigni i Steve Buscemi spotykają się w kawiarni i wspominają swoje dzieciństwo w Włoszech. W „Nobody’s Perfect”, Bill Murray i Alfred Molina spotykają się w kawiarni i rozmawiają o swoich nieudanych związkach.

W „The Wrong Man”, Tom Waits i Iggy Pop spotykają się w kawiarni i rozmawiają o swojej miłości do muzyki. W „No Problem”, Bill Murray i Cate Blanchett spotykają się w kawiarni i rozmawiają o swoich doświadczeniach z podróżowaniem.

Film kończy się epizodem „Closing Time”, w którym Bill Murray i Steve Buscemi spotykają się w kawiarni i rozmawiają o tym, jak zmienia się świat.

Kawa i papierosy to film o ludziach i ich relacjach. Jarmusch wykorzystał kawę i papierosy jako metafory codziennego życia. Film jest pełen humoru, ale także refleksji nad kondycją człowieka.

Film został doceniony przez krytyków i otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Cannes. Jest uważany za jeden z najważniejszych filmów Jima Jarmuscha.

Ocena

Kawa i papierosy to oryginalny i intrygujący film, który warto zobaczyć. Jest to film, który zapada w pamięć i pozostawia widza z myślami.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
gatunek Dramat, Komedia, Muzyczny
produkcja USA, Japonia, Włochy
premiera 5 września 2003 (Światowa) 1 października 2004 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $8 004 343 na świecie$2 198 924 w USA$5 805 419 poza USA
dystrybucja Solopan
studio Asmik Ace Entertainment (współudział) / BIM (współudział) / Smokescreen Inc.
tytuł oryg. Coffee and Cigarettes

Obsada

Aktor Postać
Taylor "Champagne"
Jack "Jack Shows Meg His Tesla Coil"
Kelner "Cousins"
Cate / Shelly "Cousins"
Isaach "No Problem"
Alex "No Problem"
Kelner "Renée"
Renée "Renée"
Vinny Jr "Those Things'll Kill Ya"
Vinny "Those Things'll Kill Ya"
Joe "Those Things'll Kill Ya"
Tom "Somewhere in California"
Iggy "Somewhere in California"
Kelner "Twins"
Zły bliźniak / Kucharz "Twins" / "Jack Shows Meg His Tesla Coil"
Dobry bliźniak "Twins"
Steven "Strange to Meet You"
Roberto "Strange to Meet You"
Meg "Jack Shows Meg His Tesla Coil"
Alfred "Cousins?"
Steve "Cousins?"
Katy "Cousins?"
GZA "Delirium"
RZA "Delirium"
Bill Murray "Delirium"
Bill "Champagne"

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Kawa i papierosy / Coffee and Cigarettes (2003) to czarno-biały film niezależny w reżyserii Jima Jarmuscha. Składa się z 11 krótkich epizodów rozgrywających się w miejskiej przestrzeni, w których jako rekwizyty występują kawa i papierosy.

Film został wyprodukowany w 2003 roku i miał swoją premierę na festiwalu filmowym w Cannes. Otrzymał pozytywne recenzje krytyków, którzy docenili jego oryginalny pomysł i humorystyczne dialogi.

Bohaterowie

Bohaterami filmu są różne osoby z różnych środowisk. Są to między innymi:

  • Cate Blanchett i Steve Buscemi jako dwie aktorki, które spotykają się w kawiarni na przedpremierowym pokazie swojego nowego filmu.

  • Tom Waits i Iggy Pop jako dwaj przyjaciele, którzy spotykają się w barze, aby porozmawiać o życiu i śmierci. [Image of Tom Waits i Iggy Pop w filmie "Kawa i papierosy"]

  • Bill Murray i Alfred Molina jako dwóch braci, którzy spotykają się w kawiarni, aby porozmawiać o przeszłości. [Image of Bill Murray i Alfred Molina w filmie "Kawa i papierosy"]

  • Jack White i Gillian Welch jako członkowie zespołu rockowego, którzy spotykają się w studiu nagraniowym, aby porozmawiać o swojej muzyce.

Dialogi

Dialogi w filmie są jednym z jego najważniejszych elementów. Są one pełne humoru, ironii i absurdu. Często poruszają ważne tematy, takie jak życie, śmierć, miłość i sztuka.

W jednym z epizodów Cate Blanchett i Steve Buscemi rozmawiają o swojej pracy jako aktorów. Blanchett opowiada o tym, jak trudno jest grać w filmach, w których nie ma dobrego scenariusza. Buscemi zaś opowiada o tym, jak trudno jest grać w filmach, w których jest się obsadzonym na drugim planie.

W innym epizodzie Tom Waits i Iggy Pop rozmawiają o śmierci. Waits opowiada o tym, jak kiedyś umarł i zobaczył Boga. Pop zaś opowiada o tym, jak boi się śmierci.

W jeszcze innym epizodzie Bill Murray i Alfred Molina rozmawiają o przeszłości. Murray opowiada o tym, jak kiedyś był gwiazdą filmową. Molina zaś opowiada o tym, jak kiedyś był gangsterem.

Kawa i papierosy to film, który można oglądać na wiele sposobów. Można go traktować jako komedię, dramat lub po prostu jako zbiór zabawnych historii. Film jest pełen oryginalnych pomysłów i humoru. To dzieło, które na długo zapada w pamięć.


"Kawa i papierosy" to mozaika jedenaściu krótkich opowieści, które splatają się w tkaninę codzienności, w której bohaterowie popijają kawę i palą papierosy. Reżyser, Jim Jarmusch, ukazuje nam tę prostą, a zarazem wyjątkową formę komunikacji, gdzie dym unoszący się nad filiżanką kawy staje się pretekstem do rozmowy o sprawach błahych i głębokich.

W każdej epizodzie widzimy inne postacie, inne dialogi, ale jedno pozostaje niezmienne - obecność kawy i papierosów, które towarzyszą naszym bohaterom w ich codziennych przemyśleniach i dyskusjach. To nie tylko płynne opowieści, ale także refleksje na temat historii, kultury i egzystencji.

Pierwszy epizod, "Dziwnie się spotkać", prowadzi nas przez surrealistyczną rozmowę między Roberto Benignim a Stevenem Wrightem. Ich dialog porusza się między absurdalnymi kwestiami, tworząc atmosferę lekkiej ironii i humoru. Następnie przenosimy się do "Bliźniaków", gdzie Joie Lee, Cinqué Lee i Steve Buscemi rozmawiają o niczym, ale z wdziękiem, który jest znakiem rozpoznawczym Jarmuscha.

"Gdzieś w Kalifornii" to spotkanie dwóch ikon rocka, Iggy'ego Popa i Toma Waitsa, którzy w sposób nonszalancki snują opowieści o życiu na drodze i niezwykłych przygodach. W kolejnym epizodzie, "Te rzeczy Cię zabiją", Joseph Rigano, Vinny Vella i Vinny Vella jr. prowadzą nas przez ironiczne rozmowy na temat szkodliwości nikotyny, co staje się pretekstem do humorystycznych dygresji.

"Renée" przenosi nas w świat sztuki i wrażliwości, gdzie Renee French i E. J. Rodriguez poruszają tematy związane z twórczością i tożsamością artystyczną. "Żaden problem" ukazuje nam spokojne, minimalistyczne spotkanie Alexa Descasa i Isaacha De Bankolé, gdzie cisza między słowami ma równie dużo znaczenia co same dialogi.

W "Kuzynkach" spotykamy Cate Blanchett w podwójnej roli, prowadząc rozmowę pełną emocji i niepewności. "Jack pokazuje Meg swoją cewkę Tesli" to nie tylko opowieść o ekscentrycznym pokazie naukowym, ale także o relacji między Jackiem White'em a Meg White z zespołu The White Stripes.

"Kuzyni?" stawia pytanie o rodzinę i tożsamość, eksplorując dynamiczne relacje między Alfredem Moliną, Stevem Cooganem a Katy Hansz. "Delirium" przenosi nas w świat rapu i kultury ulicznej, gdzie GZA, RZA i Bill Murray opowiadają o szaleństwie codzienności.

Wreszcie, "Szampan" to subtelne zakończenie, gdzie William Rice i Taylor Mead prowadzą rozmowę, która zdaje się być hołdem dla przyjemności życia i prostych przyjemności.

"Kawa i papierosy" to nie tylko film o rozmowach przy kawie i papierosach, ale także o ludzkim doświadczeniu, które w codzienności ukrywa niezwykłe piękno. Jim Jarmusch w swojej charakterystycznej estetyce tworzy mozaikę, która jest zarówno wyrazem intymnych chwil, jak i uniwersalnych refleksji.


"Kawa i papierosy" to zbiór jedenaściu krótkich etiud, w których kawę piją i papierosy palą różni ludzie, angażując się w rozmowy na tematy od błahej codzienności po głębsze refleksje. Reżyser, Jim Jarmusch, zaprasza nas do intymnego świata spotkań, gdzie dym papierosowy miesza się z aromatem kawy, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Każdy z jedenastu epizodów przedstawia nowe postaci, nowe dialogi, ale wszystkie splata je jedno - obecność kawy i papierosów, które towarzyszą naszym bohaterom w ich codziennych przemyśleniach i dyskusjach. To nie tylko opowieści, ale także spojrzenia na życie, historię i ludzkie relacje.

Rozpoczynamy podróż od "Dziwnego spotkania", gdzie Roberto Benigni i Steven Wright wplątują się w absurdalną rozmowę, niosącą nutkę ironii i nieprzewidywalności. Przechodzimy następnie do "Bliźniaków", gdzie Joie Lee, Cinqué Lee i Steve Buscemi snują luźne rozmowy o niczym, zachowując przy tym charakterystyczną dla Jarmuscha subtelność.

W "Kalifornijskich przestrzeniach" Iggy Pop i Tom Waits opowiadają nam historie o drodze i rockowej egzystencji, malując obraz życia w sposób niezwykle barwny i pełen emocji. "Te rzeczy Cię zniszczą" to ironiczna rozmowa o szkodliwości nikotyny, której towarzyszą humorystyczne anegdoty, prowadzone przez Joseph Rigano, Vinny'ego Vellę i jego juniora.

"Renée" przenosi nas w świat sztuki i wrażliwości, gdzie Renee French i E. J. Rodriguez eksplorują granice twórczości i tożsamości artystycznej. "Brak problemu" prezentuje nam minimalistyczne spotkanie Alexa Descasa i Isaacha De Bankolé, gdzie cisza między słowami ma równie dużo znaczenia co same dialogi.

W "Kuzynkach" Cate Blanchett wciela się w dwie role, prowadząc rozmowę pełną emocji i napięć. "Jack pokazuje Meg swoją cewkę Tesli" to nie tylko opowieść o ekscentrycznym pokazie naukowym, ale także o relacji między muzykami, Jackiem White'em i Meg White.

"Kuzyni?" poruszają kwestie rodzinne i tożsamości, eksplorując relacje między Alfredem Moliną, Stevem Cooganem a Katy Hansz. "Delirium" przenosi nas w świat rapu i kultury ulicznej, gdzie GZA, RZA i Bill Murray opowiadają o szaleństwie codzienności.

Na zakończenie, "Szampan" prezentuje subtelne spotkanie Williama Rice'a i Taylora Meada, które zdaje się być hołdem dla radości życia i prostych przyjemności.

"Kawa i papierosy" to nie tylko film o rozmowach przy kawie i papierosach, ale także o ludzkim doświadczeniu, które w codzienności skrywa niezwykłe piękno. Jim Jarmusch w swojej charakterystycznej estetyce tworzy mozaikę, która jest zarówno wyrazem intymnych chwil, jak i uniwersalnych refleksji.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *