Wołyń (2016) to polski dramat wojenny w reżyserii i według scenariusza Wojciecha Smarzowskiego, opracowanego na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944. Film opowiada historię Zosi Głowackiej, młodej Polki mieszkającej na Wołyniu, która zostaje uwikłana w morderczą rzeź dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów.
Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej. Zosia Głowacka mieszka z rodzicami i młodszym bratem na wsi na Wołyniu. Jej rodzina należy do polskiej mniejszości narodowej, która stanowi znaczną część ludności regionu.
Po wybuchu wojny Wołyń zostaje zajęty przez Niemców. Na początku okupacji stosunki między Polakami a Ukraińcami są poprawne. Jednak z czasem sytuacja zaczyna się zmieniać. Ukraińscy nacjonaliści, którzy dążą do utworzenia niepodległej Ukrainy, zaczynają prowadzić akcje terrorystyczne przeciwko Polakom.
W 1943 roku dochodzi do serii mordów na Polakach. Ukraińscy nacjonaliści napadają na polskie wsie i mordują mieszkańców, bez względu na płeć i wiek. Zosia Głowacka, która jest świadkiem tych wydarzeń, zostaje zmuszona do ucieczki z rodziną.
Podczas ucieczki Zosia traci rodziców i brata. Sama, bezdomna i przerażona, próbuje przetrwać w niebezpiecznym świecie. Udaje jej się znaleźć schronienie u ukraińskiej rodziny, która pomaga jej przetrwać.
Wojna dobiega końca, ale Wołyń wciąż jest w ogniu. Zosia Głowacka, która przeżyła piekło rzezi, nie może pogodzić się z tym, co się stało. Jej życie zostało na zawsze zmienione.
Wołyń to film o niezwykle trudnej i bolesnej historii. Smarzowski nie boi się pokazywać okrucieństwa i barbarzyństwa, które towarzyszyły rzezi wołyńskiej. Film jest brutalny i wstrząsający, ale jednocześnie jest to film potrzebny. To ważne świadectwo historii, które powinno być zapamiętane.
Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Zdobył wiele nagród, w tym:
Film był także nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film europejski.
„Wołyń” to film, który na długo zapada w pamięć. To film, który nie pozostawia obojętnym. To film, który trzeba zobaczyć.
Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:
„Wołyń” to film, który jest ważnym świadectwem historii. To film, który powinien być zapamiętany.
reżyseria | Wojciech Smarzowski |
scenariusz | Wojciech Smarzowski |
gatunek | Dramat, Wojenny |
produkcja | Polska |
premiera | 23 września 2016 (Światowa) 7 października 2016 (Polska premiera kinowa) |
boxoffice | $6 960 645 na świecie$6 960 645 poza USA |
na podstawie | Stanisław Srokowski (opowiadanie) |
dystrybucja | Forum Film Poland |
studio | Canal+ Polska (koprodukcja) / Film It / Narodowe Centrum Kultury (koprodukcja) / |
tytuł oryg. | Wołyń |
inne tytuły | Hatred Miedzynarodowe |
Wołyń - Klip "Wołyń" - reakcje par polsko-ukraińskich
Wołyń - Making of Michalina Łabacz o filmie
Wołyń - Making of Jacek Braciak o filmie
Wołyń - Making of Wojciech Smarzowski o filmie
Wołyń - Making of Arkadiusz Jakubik opowiada o tym, jak kręcono "Wołyń"
Wołyń - Movie się Wspominamy Andrzeja Wajdę, podsumowujemy WFF 2016, oceniamy "Wołyń"
Wołyń - Relacja wideo Uroczysta premiera "Wołynia"
Wołyń - Wywiad wideo Wojciech Smarzowski zaprasza na "Wołyń"
Wołyń (2016) to dramat wojenny w reżyserii i według scenariusza Wojciecha Smarzowskiego, oparty na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944. Film opowiada historię Zosi Głowackiej, młodej Polki, która wraz z rodziną mieszka na Wołyniu. Jej życie zmienia się diametralnie, gdy na terenach tych wybucha rzeź wołyńska, w wyniku której ginie ponad 100 tysięcy Polaków.
Akcja filmu rozpoczyna się w 1943 roku. Zosia Głowacka (Michalina Łabacz) jest młodą dziewczyną, która mieszka z rodzicami i bratem na Wołyniu. Jej rodzina jest zamożna i prowadzi gospodarstwo rolne. Zosia jest zakochana w młodym chłopaku, Macieju Skibie (Arkadiusz Jakubik).
Na początku filmu na Wołyniu panuje pozorny spokój. Polacy i Ukraińcy żyją obok siebie, choć między nimi narastają napięcia. Wkrótce jednak sytuacja zmienia się diametralnie.
W czerwcu 1943 roku oddziały OUN-UPA (OUN-B) dokonują pierwszych napadów na polskie wsie. Polacy są mordowani, ich domy i gospodarstwa są plądrowane i palione.
Rodzina Zosi jest jedną z pierwszych, które padają ofiarą rzezi. Zosia, Maciej i ich bliscy są zmuszeni do ucieczki. Wraz z innymi polskimi uchodźcami szukają schronienia w lasach.
W lesie Zosia i Maciej poznają grupę partyzantów AK. Dołączają do nich i walczą o przetrwanie. Zosia staje się świadkiem okrucieństw wojny i rzezi wołyńskiej.
Film Smarzowskiego jest poruszającym i brutalnym obrazem rzezi wołyńskiej. Reżyser nie unika drastycznych scen, pokazując całą bezwzględność i okrucieństwo tego wydarzenia.
Bohaterowie
Zosia Głowacka to główna bohaterka filmu. Jest młodą, naiwną i romantyczną dziewczyną. Jej życie zmienia się diametralnie w wyniku rzezi wołyńskiej. Zosia staje się świadkiem okrucieństw wojny i musi walczyć o przetrwanie.
Maciej Skiba to młody chłopak, w którym Zosia jest zakochana. Jest przystojny, odważny i honorowy. Maciej dołącza do partyzantów AK i walczy o niepodległość Polski.
Petro to młody Ukrainiec, który zakochuje się w Zosi. Jest szanowany przez swoją społeczność i ma dobre serce. Petro próbuje pomóc Zosi i jej rodzinie, ale staje się ofiarą rzezi wołyńskiej.
Motywy
Miłość jest jednym z głównych motywów filmu. Miłość Zosi i Macieja jest piękna i romantyczna, ale zostaje wystawiona na próbę przez okrucieństwa wojny.
Wojna jest kolejnym ważnym motywem filmu. Rzeź wołyńska to tragiczne wydarzenie, które miało ogromny wpływ na życie wielu ludzi.
Rasizm i nienawiść to kolejne motywy filmu. Rzeź wołyńska była aktem nienawiści i rasizmu.
Przetrwanie to motyw, który pojawia się w filmie w wielu kontekstach. Polacy, którzy przeżyli rzeź wołyńską, musieli walczyć o przetrwanie w lesie.
Film Wołyń to poruszający i brutalny obraz rzezi wołyńskiej. Reżyser nie unika drastycznych scen, pokazując całą bezwzględność i okrucieństwo tego wydarzenia. Film jest ważną lekcją historii i przypomina o tragicznych skutkach nienawiści i rasizmu.
Opinie
Film Wołyń spotkał się z pozytywnymi opiniami krytyków. Recenzenci docenili wiarygodność historyczną filmu, poruszające historie bohaterów oraz brutalne i realistyczne przedstawienie rzezi wołyńskiej.
"Wołyń to jeden z najważniejszych filmów ostatnich lat" - napisała Małgorzata Rejmer w Gazecie Wyborczej. "To poruszająca i brutalna historia, która przypomina o tragicznych skutkach nienawiści i rasizmu".
Wołyń (2016) to polski dramat wojenny w reżyserii i według scenariusza Wojciecha Smarzowskiego, oparty na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944. Film przedstawia losy Zosi Głowackiej, młodej Polki mieszkającej we wsi na Wołyniu, która w wyniku nacjonalistycznego pogromu traci rodzinę i ukochanego.
Akcja filmu rozpoczyna się w 1943 roku, w niewielkiej wsi na Wołyniu. Zosia Głowacka (Michalina Łabacz) jest młodą, piękną i zakochaną dziewczyną. Kocha się w Macieju Skibie (Arkadiusz Jakubik), chłopaku z sąsiedniej wsi. Oboje planują ślub i wspólne życie.
Jednak idylla zostaje przerwana przez wybuch wojny. Na Wołyniu dochodzi do konfliktu między polską i ukraińską ludnością. Najpierw dochodzi do drobnych incydentów, ale z czasem sytuacja zaczyna się zaostrzać.
Pewnego dnia do wsi Zosi przyjeżdża ukraińska bojówka. Mężczyźni wchodzą do domów Polaków i mordują ich bez litości. Zosia cudem uchodzi z życiem, ale traci w tym czasie całą rodzinę i ukochanego.
Zosia postanawia ukryć się w lesie. Tam poznaje Petro (Vasili Vasylyk), młodego Ukraińca, który również jest przeciwny zbrodniom na Polakach. Zosia i Petro pomagają sobie nawzajem przetrwać w tych trudnych czasach.
Film Wołyń to poruszająca opowieść o miłości, stracie i przetrwaniu. Jest to również film o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu w czasie II wojny światowej.
Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Został nagrodzony m.in. trzema Złotymi Lwami na 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Analiza filmu
Film Wołyń to przede wszystkim film o tragedii, która dotknęła setki tysięcy Polaków na Wołyniu. Smarzowski nie oszczędza widzów, pokazując w brutalny sposób, jak wyglądało ludobójstwo.
Film jest również opowieścią o miłości i przetrwaniu. Zosia i Petro to postaci, które dają nadzieję w tym mrocznym świecie. Ich miłość jest silna i nie zna granic.
Odpowiedź na pytanie o aktualność filmu
Film Wołyń jest filmem aktualnym. Pokazuje on, jak łatwo może dojść do tragedii, gdy ludzie są podzieleni przez nienawiść i nacjonalizm.
Film jest również ostrzeżeniem przed tym, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości. Tylko pamiętając, możemy zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.
Wpływ filmu na polską kulturę
Film Wołyń miał duży wpływ na polską kulturę. Wzbudził dyskusję o ludobójstwie na Wołyniu, które przez wiele lat było tematem tabu.
Film przyczynił się również do wzrostu świadomości społecznej na temat tej tragedii. Został on pokazany w wielu szkołach i instytucjach, dzięki czemu dotarł do szerokiego grona odbiorców.
Podsumowanie
Film Wołyń to ważne i poruszające dzieło, które powinno zostać obejrzane przez każdego. Jest to film, który zostaje w pamięci na długo.