Przebudzenia / Awakenings (1990)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 1 min.
  • Tytuł oryginalny: Awakenings
  • Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o lekarzu, który za pomocą eksperymentalnego leku przywracał do świadomości pogrążonych w śpiączce pacjentów.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Przebudzenia to amerykański film dramatyczny z 1990 roku w reżyserii Penny Marshall, oparty na książce Olivera Sacksa o tym samym tytule. Film opowiada historię doktora Malcolma Sayera (Robin Williams), który w 1969 roku rozpoczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym w Bronxie. Tam poznaje Leonarda Lowe’a (Robert De Niro), jednego z wielu pacjentów, którzy w latach 40. XX wieku zachorowali na śpiączkę w wyniku zastosowania leku kaldetrol. Sayer jest przekonany, że istnieje sposób na wyleczenie tych pacjentów, i rozpoczyna badania nad zastosowaniem eksperymentalnego leku, L-Dopa.
[Image of Robert De Niro i Robin Williams w filmie Przebudzenia]

Film ukazuje emocjonalne i moralne dylematy, przed jakimi stają Sayer i jego pacjenci. Sayer musi zmagać się z niepewnością dotyczącą skuteczności leku, a także z konsekwencjami jego zastosowania. Leonard i inni pacjenci muszą nauczyć się radzić sobie z nową rzeczywistością, w której są świadomi, ale jednocześnie słabi i niepełnosprawni.

Fabuła

Film rozpoczyna się w 1969 roku, kiedy Sayer rozpoczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym w Bronxie. Tam poznaje Leonarda Lowe’a, młodego mężczyznę, który od 12 lat jest pogrążony w śpiączce. Sayer jest zafascynowany Leonardem i postanawia dowiedzieć się więcej o jego historii.

Sayer dowiaduje się, że Leonard zachorował na śpiączkę w wyniku zastosowania leku kaldetrol, który był wówczas stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Kaletrol okazał się być toksyczny i powodował, że pacjenci zapadali w śpiączkę.

Sayer jest przekonany, że istnieje sposób na wyleczenie Leonarda i innych pacjentów. Zaczyna badania nad zastosowaniem eksperymentalnego leku, L-Dopa. L-Dopa to substancja, która zwiększa poziom dopaminy w mózgu. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za ruch i koordynację.

Sayer rozpoczyna podawanie L-Dopy Leonardowi. Początkowo nie ma żadnych rezultatów, ale po kilku dniach Leonard zaczyna wykazywać oznaki świadomości. Leonard zaczyna się poruszać, mówić i rozpoznawać ludzi.

Sayer kontynuuje podawanie L-Dopy innym pacjentom. Wkrótce wielu z nich również zaczyna wykazywać oznaki poprawy. Pacjenci zaczynają się poruszać, mówić i podejmować samodzielne decyzje.

Jednakże, L-Dopa ma również negatywne skutki uboczne. Pacjenci zaczynają odczuwać tiki i inne zaburzenia ruchowe. Sayer musi zdecydować, czy kontynuować podawanie leku, pomimo ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Ocena

Przebudzenia to poruszający i wzruszający film, który porusza ważne tematy, takie jak nadzieja, miłość i śmierć. Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nominowany do trzech Oscarów, w tym za najlepszy film i najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Roberta De Niro.

Film został doceniony za realistyczne przedstawienie choroby Parkinsona i śpiączki. De Niro otrzymał uznanie za swoją przekonującą kreację Leonarda Lowe’a. Williams również otrzymał uznanie za swoją rolę Sayera.

Przebudzenia to film, który pozostaje w pamięci długo po obejrzeniu. To film, który porusza serce i skłania do refleksji.

Podsumowanie

Przebudzenia to film, który warto zobaczyć. To film, który porusza, wzrusza i skłania do refleksji. To film, który pozostaje w pamięci długo po obejrzeniu.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Penny Marshall
scenariusz Steven Zaillian
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja USA
premiera 12 grudnia 1990 (Światowa) 31 grudnia 1990 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $52 096 475 w USA
budżet $29 000 000
na podstawie Oliver Sacks (książka)
studio Columbia Pictures Corporation / Parkes/Lasker productions
tytuł oryg. Awakenings

Obsada

Aktor Postać
Doktor Malcolm Sayer
Leonard Lowe
Eleanor Costello
Pani Lowe
Doktor Kaufman
Paula
Lucy
Rose
Bert
Frank
Miriam
Sidney
Lolly
Rolando
Frances
Magda
Joseph
Luis
Dottie
Desmond
Pielęgniarka Beth
Pielęgniarka Margaret
Anthony
Ray
Dozorca
Doktor Sullivan
Doktor Tyler
Doktor Peter Ingham
Dyrektor szpitala
Psychiatra
Neurochemik
Mężczyzna w holu
Pacjent z piątego oddziału
Sanitariusz z oddziału
Pan Kean
Kobieta z paluszkami rybnymi
Recepcjonistka w szpitalu
Pielęgniarka Sara
Pielęgniarka na stołówce
Ochroniarz George
Histeryzująca kobieta
Christina
Bibliotekarz
Przyjaciel Leonarda
Kierowca autobusu
Pacjent z piątego oddziału
Pacjent z piątego oddziału
Pacjent z piątego oddziału
Nauczycielka
Student medycyny
Pacjent z piątego oddziału
Barman
Technik EEG
Sanitariusz
Piosenkarka w klubie
Pacjent z piątego oddziału
Przyjaciel Leonarda
Pacjent z piątego oddziału
Młody Leonard
Mężczyzna uderzony piłką
Dziewczyna z sąsiedztwa
Sanitariusz
Internista na oddziale psychiatrycznym
Sanitariusz w szpitalu
Pacjent na filmie
Sekretarka w sali konferencyjnej
Matka w metrze

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Przebudzenia (1990) to amerykański dramat filmowy w reżyserii Penny Marshall, na podstawie książki Olivera Sacksa o tym samym tytule. Film opowiada historię lekarza, który próbuje przywrócić do świadomości pacjentów pogrążonych w śpiączce.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. XX wieku. Dr Malcolm Sayer (Robin Williams) jest młodym lekarzem, który rozpoczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym w Bronksie. Tam poznaje grupę pacjentów, którzy od lat pogrążeni są w śpiączce wywołanej przez chorobę Creutzfeldta-Jakob. Sayer jest przekonany, że istnieje sposób na wyleczenie tych pacjentów.

Wkrótce Sayer dowiaduje się o eksperymencie przeprowadzonym w Szwajcarii. Lekarze tamtejszego szpitala zastosowali u pacjentów z chorobą Creutzfeldta-Jakob lek o nazwie L-dopa, który był wcześniej stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. W wyniku eksperymentu część pacjentów odzyskała świadomość.

Sayer postanawia sprowadzić lek do Stanów Zjednoczonych i przeprowadzić eksperyment na swoich pacjentach. Lekarze z kręgu Sayera są sceptycznie nastawieni do jego planów, ale Sayerowi udaje się ich przekonać.

Eksperyment okazuje się sukcesem. Część pacjentów odzyskuje świadomość, ale ich stan jest bardzo różny. Niektórzy z nich są w stanie powrócić do normalnego życia, inni zaś nie są w stanie się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Sayer zbliża się do jednego z pacjentów, Leonarda Lowe'a (Robert De Niro). Lowe jest inteligentnym i wykształconym mężczyzną, ale jego śpiączka trwała tak długo, że nie jest w stanie zrozumieć, co się z nim stało. Sayer pomaga Lowe'owi poznać świat na nowo.

Wkrótce jednak okazuje się, że lek L-dopa nie jest panaceum. Jego działanie jest krótkotrwałe, a objawy choroby Creutzfeldta-Jakob powracają. Sayer i Lowe muszą pogodzić się z tym, że ich czas jest ograniczony.

Przebudzenia to poruszający film o nadziei, przyjaźni i walce o życie. Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Roberta De Niro.

Oceny i nagrody

  • Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Na serwisie Rotten Tomatoes ma 93% pozytywnych recenzji.
  • Film otrzymał cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Roberta De Niro.
  • Film zdobył Nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym dla Roberta De Niro.

Obsada

  • Robin Williams jako dr Malcolm Sayer

  • Robert De Niro jako Leonard Lowe [Image of Robert De Niro jako Leonard Lowe w filmie Przebudzenia (1990)]

  • Julie Kavner jako Eleanor Costello

  • Ruth Nelson jako pani Lowe

  • John Heard jako dr Kaufman

  • Penelope Ann Miller jako Paula

  • Alice Drummond jako Lucy

  • Judith Malina jako Rose

Podsumowanie

Przebudzenia to poruszający i inspirujący film, który pozostawia widza z mnóstwem do myślenia. Film jest doskonałym przykładem tego, jak sztuka może pomagać nam zrozumieć złożoność ludzkiej natury.


Film "Przebudzenia" przedstawia historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, skupiającą się wokół lekarza, który z determinacją oraz eksperymentalnym podejściem stara się przywrócić do pełnej świadomości pacjentów pogrążonych w długotrwałej śpiączce.

W 1969 roku, neurolog Malcolm Sayer (Robin Williams) rozpoczyna swoją pracę w szpitalu psychiatrycznym w Bronxie. Jego pacjenci, dotknięci epidemią zapalenia opon mózgowych, od lat pozostają w stanie, który można opisać jako katatoniczny. Ta grupa ludzi nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym, traktowana jest jak manekiny, których jedyną potrzebą jest podstawowa opieka fizyczna. Jednak dla doktora Sayera są to istoty odczuwające, choć uwięzione w ciele niemal martwego.

Sayer, pełen pasji i nowatorskiego podejścia, nie daje za wygraną. Jego badawcze zacięcie popycha go do poszukiwań, w których odkrywa, że objawy katatonii przypominają te, które można zaobserwować u chorych na Parkinsona. To odkrycie staje się fundamentem dla jego eksperymentu, który ma na celu przywrócenie pacjentom normalnego życia.

Kluczowym momentem staje się decyzja o podaniu pacjentom eksperymentalnego leku, L-Dopy. Wiodącym pacjentem staje się Leonard Lowe (Robert De Niro), który był w stanie katatonii przez trzydzieści lat. Efekty terapii są zdumiewające - Leonard stopniowo odzyskuje świadomość, zdolność poruszania się i komunikowania się. To nie tylko medyczny przełom, ale także moment pełen emocji, świadectwo siły ludzkiego ducha i niezwykłej determinacji lekarza.

Jednakże, jak to często bywa, sukces nie jest trwały. Po okresie euforii zaczynają pojawiać się komplikacje. Leonard, zainspirowany życiem, próbuje odzyskać normalność, nawiązuje relacje z innymi pacjentami, nawet zakochuje się. Ale świat zewnętrzny nie zawsze jest przyjazny dla tych, którzy nagle wracają do niego z długiego snu. W miarę jak komplikacje medyczne się nasilają, bohaterowie muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, zarówno fizycznymi, jak i emocjonalnymi.

"Przebudzenia" nie tylko ukazują dramatyczne wydarzenia medyczne, ale także kładzie nacisk na relacje międzyludzkie i siłę ludzkiego ducha. W filmie tym, Penny Marshall zdołała uchwycić zarówno dramatyczne aspekty historii, jak i subtelne niuanse emocjonalne, tworząc w ten sposób poruszającą opowieść o nadziei, determinacji i przyjaźni.

W rolach głównych wystąpili nominowani do Oscara Robert De Niro i Robin Williams, którzy wnikliwie oddali głębię emocji i złożoność postaci, przyczyniając się do stworzenia niezapomnianego obrazu, który wzrusza i inspiruje widzów na całym świecie.


Historia przedstawiona w filmie "Przebudzenia" jest oparta na autentycznych wydarzeniach i skupia się na lekarzu, który z determinacją oraz eksperymentalnym podejściem próbuje przywrócić do pełnej świadomości pacjentów, którzy od długiego czasu znajdowali się w stanie głębokiej śpiączki.

W roku 1969, w szpitalu psychiatrycznym w Bronxie, neurolog Malcolm Sayer (w tej roli Robin Williams) rozpoczyna swoją nową pracę. Jego pacjenci, dotknięci epidemii zapalenia opon mózgowych, od lat tkwią w stanie, który można opisać jako katatoniczny. Dla personelu medycznego są to jedynie obiekty potrzebujące podstawowej opieki fizycznej, jednak dla Sayera są to ludzie, których ciała uwięzione są w nieprzytomności, ale umysły wciąż funkcjonują.

Mimo trudności, z jakimi się spotyka, Sayer nie poddaje się. Jego pasja do medycyny i zaangażowanie w badania prowadzą go do odkrycia, że objawy katatonii są zbliżone do tych, które obserwuje się u pacjentów z Parkinsonem. To odkrycie stanowi podstawę dla jego eksperymentalnego podejścia do leczenia.

Kluczowym momentem jest decyzja o zastosowaniu eksperymentalnego leku, L-Dopy, w leczeniu pacjentów. Wiodącą postacią staje się Leonard Lowe (grany przez Roberta De Niro), który był w stanie katatonii przez trzydzieści lat. Skutki terapii są rewelacyjne - Leonard stopniowo odzyskuje świadomość, ruchomość i zdolność do komunikacji. To nie tylko triumf medycyny, ale także emocjonalny przełom, który inspiruje zarówno lekarza, jak i pacjentów.

Niestety, jak to często bywa, sukces nie jest trwały. Po krótkim okresie euforii, zaczynają się pojawiać komplikacje. Leonard, zainspirowany życiem, próbuje odzyskać normalność, ale świat zewnętrzny nie zawsze jest przyjazny dla tych, którzy nagle wracają do niego z długiego snu. W miarę jak pojawiają się problemy medyczne, bohaterowie muszą stawić czoła nowym wyzwaniom, zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym.

"Przebudzenia" nie tylko przedstawia dramatyczne wydarzenia medyczne, ale także kładzie nacisk na znaczenie relacji międzyludzkich i siłę ludzkiego ducha. Reżyserka Penny Marshall zdołała uchwycić zarówno dramat tych wydarzeń, jak i subtelne niuanse emocjonalne, tworząc poruszającą opowieść o nadziei, determinacji i przyjaźni.

W rolach głównych wystąpili nominowani do Oscara Robert De Niro i Robin Williams, którzy wnikliwie odtworzyli złożoność postaci, przyczyniając się do stworzenia niezapomnianego obrazu, który wzrusza i inspiruje widzów na całym świecie.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *