Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969)

  • Gatunek: Komedia Przygodowy Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 3 godz. 56 min.
  • Pechowy szeregowiec Franek Dolas myśli, że rozpętał II wojnę światową. Chcąc zabłysnąć bohaterskimi czynami, plącze się w coraz większe tarapaty.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Film „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” (1969) w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego to polska komedia wojenna, która od razu po premierze stała się kultowa. Film jest adaptacją powieści Kazimierza Sławińskiego „Przygody kanoniera Dolasa”.

Akcja filmu toczy się w przededniu wybuchu II wojny światowej. Głównym bohaterem jest szeregowiec Franciszek Dolas (Marian Kociniak), który jest pechowcem i do wszystkiego ma pecha. Pewnego dnia, po zakrapianej imprezie, Franek budzi się w pociągu wojskowym, który wraca z ćwiczeń. Po drodze pociąg omija most, który został wysadzony przez sabotażystów. Franek, który nie ma pojęcia, co się dzieje, strzela z karabinu maszynowego w kierunku, z którego dobiegają strzały. Trafia przypadkowo w niemieckiego generała, co wywołuje międzynarodowy skandal.

Franek zostaje aresztowany i oskarżony o spowodowanie wybuchu wojny. Trafia do obozu jenieckiego w Austrii, gdzie poznaje Józka Kryskę (Wirgiliusz Gryń), innego polskiego jeńca. Razem z Józkiem Franek ucieka z obozu i rozpoczyna wędrówkę po Europie.

Podczas swojej podróży Franek i Józek przeżywają wiele przygód. Pomagają jugosłowiańskim partyzantom, walczą z Niemcami w Afryce i uciekają z niemieckiego statku. W końcu udaje im się powrócić do Polski.

Film „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” to komedia, ale również film o poważnych tematach. Film ukazuje absurdy wojny i pokazuje, jak łatwo można zostać jej ofiarą. Film jest również zabawny i pełny humoru.

Film został nakręcony w stylu slapsticku, z dużą ilością gagów i komicznych sytuacji. Aktorzy grają znakomicie, a Marian Kociniak w roli Franka Dolasa jest wręcz fenomenalny. Film jest pełen błyskotliwych dialogów i dowcipów.

Film „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” to jeden z najpopularniejszych polskich filmów komediowych. Film jest wciąż aktualny i bawi kolejne pokolenia widzów.

Oto kilka ciekawostek dotyczących filmu:

  • Film był kręcony w Polsce, Jugosławii, Austrii i Niemczech.
  • W rolę Hitlera w filmie wcielił się polski aktor Tadeusz Łomnicki.
  • Film był wielokrotnie parodiowany, m.in. w serialu „Alternatywy 4”.

Film „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” to prawdziwy klasyk polskiej komedii. Film jest zabawny, ale również porusza poważne tematy. Film jest obowiązkową pozycją dla każdego fana kina polskiego.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Tadeusz Chmielewski
scenariusz Tadeusz Chmielewski
gatunek Komedia, Przygodowy, Wojenny
produkcja Polska
premiera 2 kwietnia 1970 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Kazimierz Sławiński (powieść)
studio Maksim Gorki Central Studio for Childrens and Youth Films / Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"
tytuł oryg. Jak rozpętałem drugą wojnę światową
inne tytuły How I Unleashed World War II Miedzynarodowe How I Unleashed World War II Holandia

Obsada

Aktor Postać
Franek Dolas
Józek Kryska
Piosenkarka w tawernie
Oficer gestapo w Austrii
Kapitan Ralf Peacoock
Kiedros, sierżant Legii Cudzoziemskiej
Teresa
Letoux, kapitan Legii Cudzoziemskiej
Dimo Stojadinovic, kapitan jugosłowiańskiego statku
Władzio Wachocki, członek "grupy ucieczkowej" Józka Kryski
Włoski żołnierz poddający się Frankowi
Jóźwiak
Żołnierz włoski
Partyzant "Kosa"
Kapitan włoski
Żołnierz Legii Cudzoziemskiej
Ojciec Sebastian
Brat Gulkego
Przewodniczący niemieckiego sądu wojskowego
Oficer jugosłowiański
Niemiecki generał
Sierżant Hopkins
Jóźwiakowa
Tancerka w burdelu
Feldfebel w stalagu
Tłumacz "Uśmiechniętego Alfreda"
Hans Langner, ranny żołnierz niemiecki
Gestapowiec "Uśmiechnięty Alfred"
Pułkownik w ambasadzie polskiej w Belgradzie
Strażnik dezerterów
Oficer niemiecki na odprawie w wagonie
Matula, zbieracz min
Jugosłowianin
Kapitan statku francuskiego
Herbert Gulke
Szefowa burdelu we włoskim obozie
Strażnik w stalagu
Adiutant kapitana Letouxa
Scharführer
Elżbieta
Woydyłło, członek "grupy ucieczkowej" Józka Kryski
Mirella
Żołnierz
Żołnierz
Partyzant "Wilk"
Partyzant
Radiotelegrafista
Palacz na jugosłowiańskim statku
Partyzant
Partyzant "Wilga"
Marynarz w stalagu
Porucznik Regulski, dowódca oddziału przybyłego na granicę polsko-niemiecką
Żołnierz brytyjski
Karczmarz
Brat furtian
Oficer w stalagu
Leonelli, żołnierz włoski
Gestapowiec Hans zapisujący na maszynie dane "Grzegorza Brzęczyszczykiewicza"
Polski kapitan na granicy polsko-niemieckiej
Żandarm
Polski oficer na granicy
Żołnierz w oflagu sprzedający kiełbasę
Więzień stalagu
Dowódca oddziału partyzanckiego
Zawiadowca Bolek
Oficer na odprawie w wagonie
Gestapowiec, adiutant generała
Jędrzej Grzyb, chłop przewożący bydło
Urzędnik w ambasadzie polskiej w Belgradzie
Turek werbujący w tawernie na niemiecki statek
Marynarz w tawernie
Karczmarz w tawernie
Lotnik w stalagu
Młody zakonnik / Partyzant
Zawiadowca Bolek
Kapral brytyjski
Matula, zbieracz min
Żołnierz
Helmut, gestapowiec eskortujący Franka w pociągu
Ojciec Dominik, przeor klasztoru
Chcący się pomodlić w obozowej kaplicy
Lekarz na francuskim statku
Partyzant

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969) to polska komedia wojenna w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, zrealizowana na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego Przygody kanoniera Dolasa. Film składa się z trzech części: Gdzie jest generał?, Jak zdobyłem Berlin i Jak wylądowałem w Afryce.

Część I: Gdzie jest generał?

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Franek Dolas (Marian Kociniak), szeregowiec Wojska Polskiego, wraca z nocnej libacji w pociągu wojskowym. Podczas snu strzela z karabinu maszynowego, trafiając w niemieckiego generała. Franek zostaje aresztowany i oskarżony o zdradę.

[Image of Marian Kociniak w roli Franka Dolasa]

W więzieniu Franek poznaje Józka Kryskę (Wirgiliusz Gryń), z którym ucieka. Obaj trafiają do obozu jenieckiego w Austrii. W obozie Franek poznaje kapitana Ralfa Peacoocka (Kazimierz Rudzki), oficera brytyjskiej armii, który pomaga mu uciec.

Część II: Jak zdobyłem Berlin

Franek i Józek docierają do Berlina, gdzie zostają przyjęci do Legii Cudzoziemskiej. W Legii Franek poznaje sierżanta Kiedrosa (Wacław Kowalski), który uczy go sztuki wojennej. Franek zostaje wysłany na front, gdzie staje się bohaterem.

Franek zdobywa Berlin, a następnie zostaje awansowany do stopnia generała. Jednak wkrótce okazuje się, że jest to tylko sen. Franek budzi się w obozie jenieckim, gdzie nadal jest szeregowcem.

Część III: Jak wylądowałem w Afryce

Franek i Józek uciekają z obozu jenieckiego i przedostają się do Afryki. Tam zostają schwytani przez Włochów i wysłani do obozu jenieckiego w Libii. W obozie Franek poznaje Teresę (Joanna Jędryka), w której się zakochuje.

[Image of Joanna Jędryka w roli Teresy]

Franek i Józek uciekają z obozu i dołączają do ruchu oporu. Wkrótce zostają schwytani przez Niemców i skazani na śmierć. Jednak w ostatniej chwili zostają uratowani przez Teresę.

Koniec filmu

Franek, Józek i Teresa uciekają z Libii i docierają do Polski. Franek zostaje bohaterem narodowym, a jego historia zostaje opowiedziana w książce "Przygody kanoniera Dolasa".

Film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" jest komedią o absurdzie wojny. Franek Dolas to postać tragicomiczna, która mimo wielu przeciwności losu zawsze okazuje się zwycięzcą. Film jest pełen humoru i absurdalnych sytuacji, ale także porusza ważne tematy, takie jak wojna, patriotyzm i miłość.

Film został przyjęty z dużym entuzjazmem przez polskich widzów. Był to jeden z największych przebojów kinowy w PRL-u. Film został także doceniony przez krytyków, którzy uznali go za jedną z najlepszych komedii wojennych w historii kina.

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to film, który warto obejrzeć, aby się pośmiać i zastanowić nad absurdem wojny.


"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to niezwykła podróż przez absurdalne perypetie jednego pechowego szeregowca, Franeka Dolasa, który przypadkowym strzałem na granicy polsko-niemieckiej wydaje się rozpocząć całą II wojnę światową. Pragnąc odsłonić swoje bohaterskie umiejętności, Franek zostaje wplątany w coraz to bardziej karkołomne sytuacje.

Film składa się z trzech ekscytujących części, które prowadzą widza przez wir wydarzeń zaskakujących i niezwykłych. W pierwszej części Franek, po nieco zbyt udanej imprezie, budzi się w pociągu, tylko po to, by przypadkowo wystrzelić broń i rzekomo "rozpętać" konflikt globalny. To drobne zdarzenie wyznacza początek komicznej odysei, która prowadzi go przez obozy jenieckie, kraje europejskie i nawet afrykańskie stepy, gdzie swoim wyjątkowym "sprytem" doprowadza do niezliczonych sytuacji kłopotliwych dla Niemców, Jugosłowian, czy Włochów. Jednak jego największym wyzwaniem okazuje się spokojny brytyjski oficer, któremu udaje się doprowadzić do kilku buntów i zamieszania w różnych armiach.

Franek Dolas to postać niezwykle pechowa, ale jednocześnie wielkiego serca. Jego podróż zaczyna się od niewoli niemieckiej, skąd podejmuje kilka nieudanych prób ucieczki. W Austrii, potem w Jugosławii, następnie w Legii Cudzoziemskiej, a nawet we Włoszech - wszędzie, gdzie się pojawia, przynosi za sobą niekończące się kłopoty. Jednak w trakcie swojej wędrówki spotyka kobietę, w której zakochuje się bez reszty, i postanawia walczyć u jej boku w partyzantce.

Pierwsza część filmu rozpoczyna się od momentu, gdy szeregowy Franek Dolas, nieświadomy chaosu, który zaraz rozpęta, zasypia i przejeżdża granicę polsko-niemiecką. To noc z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku. Po wybudzeniu Franek staje twarzą w twarz z Niemcami i przypadkowo oddaje strzał. To wydarzenie wywołuje panikę, a Niemcy są przekonani, że to sygnał do ataku na Polskę. Franek zostaje schwytany i trafia do niemieckiej niewoli. Pomimo kilku prób ucieczki, w końcu udaje mu się wydostać, ale zamiast dotrzeć do Francji, ląduje w Austrii, gdzie jego pech kontynuuje serię niefortunnych wydarzeń.

Film oparty jest na powieści Kazimierza Sławińskiego, "Przygody kanoniera Dolasa", ale to w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego nabiera on niezwykłej mocy i humoru. Widzowie są świadkami komicznych perypetii, jakie towarzyszą Franekowi w jego desperackiej próbie zostania bohaterem w epoce wojennej, gdzie los i własne niezręczności rzucają mu coraz to nowe, absurdalne wyzwania.


"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to pełna humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o Franeku Dolasie, szeregowym pechowcu, który przypadkowym strzałem na granicy polsko-niemieckiej wydaje się być inicjatorem całego konfliktu światowego. Pragnąc wyróżnić się od innych bohaterów, Franek wplątuje się w coraz bardziej absurdalne sytuacje.

Film składa się z trzech fascynujących części, które prowadzą widza przez labirynt komicznych zdarzeń. W pierwszym akcie, Franek, po gorącej imprezie, budzi się w pociągu, tylko po to, by niechcący oddać strzał i rzekomo "rozpocząć" II wojnę światową. To drobne zdarzenie staje się iskrą, która zapala wir zwariowanych wydarzeń, prowadzących przez obozy jenieckie, kraje europejskie i nawet afrykańskie pustynie, gdzie jego niezwykła "spryt" doprowadza do niekończących się kłopotów dla Niemców, Jugosłowian, czy Włochów. Jednak jego największym wyzwaniem okazuje się być spokojny brytyjski oficer, któremu udaje się wywołać kilka buntów i zamieszania w różnych armiach.

Franek Dolas to postać pechowa, ale jednocześnie o wielkim sercu. Jego podróż rozpoczyna się od niewoli niemieckiej, skąd podejmuje kilka nieudanych prób ucieczki. W Austrii, potem w Jugosławii, następnie w Legii Cudzoziemskiej, a nawet we Włoszech - wszędzie, gdzie się pojawi, przynosi za sobą lawinę kłopotów. Jednak w trakcie swojej wędrówki spotyka kobietę, w której zakochuje się bez reszty, i postanawia walczyć u jej boku w partyzantce.

Pierwsza część filmu rozpoczyna się od chwili, gdy szeregowy Franek Dolas, nieświadomy tego, co zaraz nastąpi, zasypia i przekracza granicę polsko-niemiecką. To noc z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku. Po przebudzeniu Franek staje naprzeciw Niemców i przypadkowo oddaje strzał. To wydarzenie wywołuje zamieszanie, a Niemcy są przekonani, że to sygnał do ataku na Polskę. Franek zostaje schwytany i trafia do niemieckiej niewoli. Pomimo kilku prób ucieczki, w końcu udaje mu się zbiec, ale zamiast dotrzeć do Francji, ląduje w Austrii, gdzie jego pech kontynuuje serię niefortunnych zdarzeń.

Film oparty jest na powieści Kazimierza Sławińskiego, "Przygody kanoniera Dolasa", ale to w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego nabiera on niezwykłej świeżości i humoru. Widzowie są świadkami absurdalnych perypetii, jakie towarzyszą Franekowi w jego desperackiej próbie zostania bohaterem w epoce wojennej, gdzie los i własne nieporadności rzucają mu coraz to nowe, komiczne wyzwania.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *